O české manažery se perou lovci talentů

  1:00
Středoevropský šéf sítě prodejen Electroworld Milan Růžička se o svou budoucnost nemusí bát. Pětačtyřicetiletý manažer je jedním z českých šéfů, které neustále sledují takzvaní headhunteři, tedy lovci talentů, a snaží se je přetáhnout na nové místo v jiné firmě.

Vyhledávání talentů mezi šéfy se věnuje v ČR několik desítek firem. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Oslovují mě každé tři měsíce," vypráví Růžička o svých zkušenostech s headhuntery.

Často detektivní práce těchto personalistů byla v Česku po roce 1989 novinkou, ale už tu zapustila kořeny. Teď se vyhledávání talentů mezi šéfy věnuje několik desítek firem, které mají roční obrat několik milionů korun.

Růžičku ulovili loni. Do té doby téměř 14 let pracoval v řetězci Ahold, který vlastní obchody Hypernova a Albert. "Svou roli v tom sehrálo více faktorů, ale především jsem už byl dlouho na jednom místě," řekl minulý týden Růžička z Budapešti, odkud řídí firmu v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku. 

Jeho posláním je dostat prodejce elektra k zisku a už letos se uvidí, jestli uspěl. Na výsledek jeho mise v Electroworldu bude kromě něj ajeho šéfů napjatě čekat ještě jeden člověk. Upíná se k němu i headhunter, který Růžičku Electroworldu na prestižní post doporučil. Na manažerově úspěchu přímo závisí výše jeho odměny. 

Šedé eminence v pozadí
Kdo to byl, není veřejně známé. Profese hledačů talentů je zahalena rouškou diskrétnosti a oni sami se svými úlovky pochlubí, maximálně když chtějí nalákat nové klienty.

"Jsme taková šedá eminence. Společnost se na nás obrátí, když interně už hledala bez úspěchu anebo nechce, aby se vědělo, že se bude měnit šéf," popisuje Irena Brichta, Čechoangličanka, která pracovala pro prestižní světové hledače talentů a nyní má vlastní malou společnost.

Zdůrazňuje přitom, že hledání uvnitř firmy je zásadní. "Člověk pak zná kulturu společnosti, a navíc je to bezvadná motivace pro stávající zaměstnance," dodává. I jí se v takové firmě snáze nabízí místo.

Lovením šéfů se v Česku živí na čtyři desítky firem včetně evropských špiček jako Egon Zehnder, Spencer Stuart či Kienbaum, ale i menší kanceláře s pěti zaměstnanci, jako má Bubeník Partners nebo Brichta and Partners. Společné mají mnohé - zásadní je pro ně jejich jméno a kontakty a také způsob, jakým hledají nové kandidáty.

I když je český trh relativně malý, stále tady neplatí, že se každý zná s každým. Jinak se kontaktují šéfové firem, jinak se hledají specializovaní manažeři, experti nebo účetní, jejichž jména nejsou známá. 

Devět z deseti odmítne
Manažerům personalisté většinou volají přímo na mobil nebo přes sekretářku. "Když to zvedne  asistentka, pak řeknu, že volám pracovně ohledně budoucího obchodní jednání," popisuje Irena Brichta. 

"Většinou mi řeknou, abych zavolal později nebo večer domů na mobil," říká Blake Wittman z agentury Spengler Fox. Devět z deseti podle něj schůzku neodmítne.

U odborníků to mají lovci těžší a o svých tricích nechtějí konkrétně mluvit. Jedině pod podmínkou anonymity. 

"Zkoušíme to přes internet, přes známé, přes různé tištěné seznamy firem nebo přímo přes jejich recepce. Nevýhodou je, že velké firmy už mají své recepční ‚vycvičené' a jména nám nedají," říká jeden z vyhledávačů, takzvaný researcher. Ten připravuje první seznam firem a možných uchazečů, ze kterého pak headhunter vybírá.

Nerad přiznává, že si někdy musí i vymýšlet. Vydává se třeba za pracovníka vodárny a chce s šéfem mluvit kvůli opravě vodovodu u něj v bytě.

A ještě jedno mají vyhledávací agentury společné - za složité vyhledání tří až čtyř kandidátů podle požadavků klienta si řeknou o trojnásobek jeho nástupního platu. Podmínkou bývá, aby člověk na novém místě vydržel tři nebo šest měsíců, ředitelé až rok.

Plat sedm miliónů ročně
I proto mají poradci headhunterských firem, jejichž oboru se také říká anglicky executive search, nejlepší přehled o tom, jaké mzdy se nabízejí šéfům v Česku. "Dnes už není výjimečný roční výdělek sedm milionů korun, ovšem bez započtení bonusů," říká Eric Slingerland z kanceláře Egon Zehnder.

Podle většiny poradců může být v Česku takto placených ředitelů více než stovka a nemusí to být jen v případě stovky největších firem podle obratu.  Nad nimi pak ční asi dvanáct mimořádně placených ředitelů, jejichž oborům se daří jako ČEZ nebo Škoda Auto.

Odměna za práci je podle headhunterů rozhodně pro manažery na prvním místě. Pokud se octne na druhém až za kariérním postupem, pak jen proto, že určité úrovně už manažer dosáhl.

"Výdělky včetně bonusů nejvyšších šéfů jsou tady stále nižší než na západ od hranic, ale odhadem bych řekl, že za posledních pět let skočily o 80 procent, zatímco tam jen o dvacet procent," podotýká Slingerland.

Nepůjdu, to auto se mi nelíbí
Headhunteři se shodují natom, že Češi jsou nedůvěřiví. Je to hlavně kvůli tomu, že většina personalistů volá ze skrytého telefonního čísla. Sami si tak o headhunterovi zjistí informace a reference, než kývnou na první schůzku. Na druhou stranu si klidně dopisují z firemních e-mailů a nechtějí se nechat přemluvit, aby používali jen ty osobní. 

"Co nás však dokáže rozhodit, jsou některé požadavky. Ztratili jsme pár kandidátů před podpisem smlouvy, protože se jednomu nelíbilo auto nebo jiný chtěl plat o pět tisíc vyšší. Ale pozor, to se nebavíme o dvacetitisícové mzdě, ale o 120 a125 tisících!" popisuje Blake Wittman ze Spengler Fox.

"Hlavní roli u českého manažera obecně hraje kariéra, finance a auto, pak získání nových zkušeností. Vzpomínám si na několik projektů v Česku, které ztroskotaly na automobilu. Daný kandidát nechtěl přijmout firemní politiku značek vozů, což se obecně v západní Evropě nestává, lidé jsou zvyklí přijímat firemní pravidla a zásady," podotýká Lucie Teislerová ze společnosti Anderson Willinger.

Podle ní se západoevropský manažer více zajímá o sociální výhody a zabezpečení, rozsah odpovědnosti a pravomocí, pak o finance, kariéru a auto až potom. "Ale to je dáno věkem. Manažeři na stejných úrovních jsou v západní Evropě o deset let starší než v Česku," říká Teislerová.

Zatímco mezi priority mladších šéfů patří auto a zkušenosti v cizině, u starších je to spíše možnost vlastního uplatnění.

"Čeští manažeři mají na rozdíl od ostatních silnou potřebu seberealizace a chtějí velkou samostatnost. Podle mě je to krátkým a dynamickým vývojem v Česku ve srovnání se západoevropskými zeměmi," dodává ještě Valdemar Meca ze společnosti Scott&Hagget Czech.

Podle Franse Hoekmana, nového regionálního šéfa agentury Hudson, se platové požadavky českých manažerů příliš neliší od ostatních v Evropě.

"Nominální rozdíly jsou dány lokalitou. Vždyť i manažeři v Londýně jsou lépe placení než v Nizozemsku, ačkoliv životní náklady jsou stejné. Záleží na ekonomickém cyklu a na regionu. Tam, kde je velká poptávka po kvalifikovaných lidech, častěji chybí a musí se zaplatit lépe. Taky záleží, jestli někoho za prací stěhujete," říká Hoekman.  

Co Češi umějí
Václav Baloun z agentury Boyden si pochvaluje, že čeští manažeři dokážou něco, co jejich západní kolegové nezvládnou.

"Umějí řešit složité situace, které jsou na první pohled neřešitelné, a umějí odstraňovat objektivní překážky. Naproti tomu mají zatím méně zkušený odhad na budoucí strategii oboru a firmy než třeba ředitelé američtí," říká Baloun.

"Co se týče požadavků, kladou na důležitější místo dobrou atmosféru ve vedoucím týmu svých kolegů a snesitelnost nadřízených," dodává.

Když si headhunter vybere úlovek, po telefonickém kontaktu většinou následuje schůzka. Do té doby oslovený manažer nebo expert nevědí, pro kterou společnost si je lovec vyhlédl. Na dalších schůzkách se to dozví a stejně tak si headhunter ověřuje všechny informace, které má manažer v životopise.  

"Zjišťujeme, jaké má řídící schopnosti, jak dospěl k výsledkům. Voláme předchozím zaměstnavatelům, tomu nynějšímu ne, a bavíme se o stejném příběhu, co s ním, co dělal, co přímo ovlivnil, na co je pyšný, čeho a jak dosáhl, zda sám nebo výběrem dobrých lidí a podobně," popisuje Irena Brichta.

Říká, že se tak dá dobře prokouknout, jestli se manažer umí jen dobře prezentovat nebo něco zastírá. "Samozřejmě si i najímáme externí společnosti na různé psychotesty," dodává personalistka Miloslava Kubíková ze společnosti Challenge.

Honba za manažery má i své sezony. "Začátek roku je na oslovení kandidáta příhodná doba! Většinou se totiž rozdávají vánoční bonusy a buď jsou dobré, nebo ne," naznačuje Wittman ze Spengler Fox.

Další sezona začíná po letních prázdninách v září, shodují se headhunteři. "Vyloženě mrtvé sezony však nemáme, protože všechno záleží na naší práci. Nečekáme na životopisy, ale chodíme za lidmi sami," dodává Wittman.

"Navíc šéfové si berou nanejvýš dva týdny dovolené," podotýká Irena Brichta.

Hledání talentů je pro český trh stejnou novinkou jako kapitalismus. I když existují výjimky. Miloslava Kubíková hledala experty už v osmdesátých letech v PZ Polytechna na Kubu, do Mexika, Venezuely.

"Většinou to byli odborníci v potravinářském průmyslu, strojní inženýři, technologové, do Venezuely specialisté pro výrobu piva, bezešvých trubek, ale sháněla jsem i baletku do Kolumbie," vzpomíná s úsměvem.

Inzeráty na vysoké posty mizí
Počátek 90. let a invaze zahraničních i nově vzniklých firem přinesly takovou poptávku po vedoucích, kteří aspoň přičichli k tržnímu hospodářství, že se hledali v novinových inzerátech.

Dnes už se na tak vysoké posty inzeráty vidí jen výjimečně. Zahraniční manažery vystřídali domácí a od roku 2000 navíc roste počet těch, kteří opouštějí české břehy.

"Jsou už výborně školení. Docela často už odjíždějí do Ruska, ale i na Západ, do Mnichova, do USA. Ostatně tržní hospodářství už tady nějakou dobu je, přišlo hodně investorů a za tu dobu už tady vychovali české seniormanažery. Ještě před pěti lety byste tady seniory nenašli, byli tu spíše lidé s potenciálem - a dnes už z nich jsou lidi s praxí a zkušeností," shrnuje Eric Slingerland z mezinárodní společnosti Egon Zehnder.

"V evropském kontextu příležitosti pro české manažery nabízejí nejčastěji Německo, zejména Porýní a sever, dále Anglie a Irsko," říká Baloun. 

Od rohlíků k televizi
Schopní šéfové mohou, podobně jako šéf Electroworldu Růžička, pendlovat mezi obory. Obchodní nebo finanční manažer či personální šéf jsou docela univerzální.

Naopak marketingový specialista kosmetické společnosti nebo firemní zástupce farmaceutické firmy a počítačový expert u technologické firmy už se do jiného oboru přetahují těžko, říkají personalisté.

Praha v českém měřítku vede ve většině oborů včetně honby za manažery. Jsou však i další města, která dokážou přilákat schopné šéfy zejména do průmyslu, jako například Mladá Boleslav, Kolín, Ostrava, Brno, Hradec Králové, Olomouc. A někteří manažeři se pomalu učí stěhovat, dodávají personalisté.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Zemřel nobelista a průkopník behaviorální ekonomie Daniel Kahneman

28. března 2024  11:32

Ve věku 90 let zemřel izraelsko-americký psycholog Daniel Kahneman, který získal Nobelovu cenu za...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...