O finanční pomoc nežádáme, nepotřebujeme ji, ohrazuje se Irsko

  19:54aktualizováno  19:54
Irští představitelé vyvracejí spekulace o tom, že by se jejich země ubírala řeckou cestou. Žádnou finanční pomoc od Evropské unie prý nepotřebují a ani o ní nejednají. Země zároveň popřela, že by ji Unie k přijetí pomoci tlačila.

Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila unijní záchranné sítě. Ilustrační foto. | foto: Jaromír Marek, ČRo1-Radiožurnál

Informovala o tom agentura Reuters, podle jejíchž zdrojů z EU se diskutuje o pomoci v hodnotě 45 až 90 miliard eur (1,1 až 2,2 bilionu Kč).

Informace o tom, že se o možné pomoci vedou jednání a že Irsko se pravděpodobně bez této pomoci neobejde, se v posledních dnech objevily v řadě médií. Irsko to ale opakovaně popírá.

Podle zdrojů agentury Reuters by Evropská unie byla ráda, kdyby Irsko pomoc přijalo, a předešlo tak řeckému scénáři, ve kterém rozpočtové problémy jedné země uvrhly do krize celou eurozónu.

Irský ministr pro podnikání, obchod a inovace Batt O'Keeffe dnes ale uvedl, že EU na Irsko nijak netlačí a že o pomoci se nejedná. "Vláda není pod žádným tlakem," řekl ministr. "Plně věříme, že svou ekonomiku budeme schopni uřídit," dodal.

MMF: Ani nás Irsko o pomoc zatím nežádá

Důvěru ve schopnost Irska zvládnout rozpočtové problémy o víkendu vyjádřil také výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn. Dodal, že MMF je připraven Irsku v případě potřeby pomoci, ale zatím žádnou žádost o pomoc nedostal.

Šéf MMF rovněž upozornil, že irské problémy se výrazně liší od potíží v Řecku. "Situace Irska je převážně spojena s problémem bank," řekl. "Není to stejná věc jako problém v Řecku, který se týkal rozpočtu a zároveň i konkurenceschopnosti," dodal.

Pokud by se Irsko dohodlo na pomoci od EU, stalo by se první zemí eurozóny, která by využila unijní záchranné sítě. Ta má k dispozici 440 miliard eur a vznikla letos v květnu v reakci na problémy, do kterých se dostalo Řecko. Smyslem záchranné sítě je pomoci zemím, které si nemohou zajistit financování na trhu.

Investoři vnímají problémy Irska velmi citlivě a jejich ochota nakupovat irské dluhopisy klesá. Země si proto nyní musí půjčovat o devět procent dráž než Německo.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

U Šanghaje otevírají unikátní hotel, postavili ho v zatopeném lomu

Hotelový komplex Shimao Wonderland InterContinental

Nedaleko čínské finanční metropole Šanghaje ve čtvrtek slavnostně otevřeli pětihvězdičkový hotel. Stavba je umístěná...

New York má nový trend, neonové chlaďáky fungují jako houbové farmy

Houby rostou v modře tónovaných mini-farmách, které mohou stát přímo v...

Je to nový trend v New Yorku. Vedle chlaďáků na nápoje, mléčné výrobky nebo čerstvou zeleninu se nově objevují i...

Najdete na iDNES.cz