Klienti cestovních kanceláří dostávají místo kompenzace housku nebo malou slevu z dalšího zájezdu. Ilustrační foto

Klienti cestovních kanceláří dostávají místo kompenzace housku nebo malou slevu z dalšího zájezdu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

O kompenzacích pro klienty rozhodují cestovky, ne zákony

  • 2
České zákony nechávají klienty napospas cestovkám. Tisíce lidí, kterým cestovní kancelář pokazí dovolenou podobně jako o víkendu Sunny Days, tak nemusí jako odškodné dostat ani korunu. A stejně mohou dopadnout i cestující z Kréty, kteří čekali kvůli závadě na letadle deset hodin.

Současné zákony o cestovním ruchu nechávají výši odškodného téměř výhradně na cestovkách. A ty se pak chovají, jak se jim zlíbí. "Není to dobré, zvýhodňuje to především špatné cestovky," tvrdí Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Změna zákona se nechystá.

Čerstvé zkušenosti se získáváním náhrady má Radek Procházka z Liberce. Jeho červnový let ze Zakynthosu, záměrně vybraný kvůli co nejkratšímu letu na dovolenou s malými dětmi, trval místo dvou hodin pět a půl.

Letadlo nebylo plné, a tak ho cestovka Blue Style Travel poslala ještě na Rhodos. Výsledek stížnosti: 800 korun sleva na příští zájezd. "Je to výsměch, s nimi rozhodně znovu nepoletíme," dodává Radek Procházka.

Sunny Days, která o víkendu zpozdila stovkám lidí dovolenou, zatím k výši kompenzace mlčí. Její jednatelé včera nezvedali telefon.

Jediná šance - žaloba

Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur nezbývá nespokojeným lidem nic jiného než se soudit. Na to však spousta lidí nemá čas ani chuť. Zahraniční cestovky používají často tabulky, které přesně stanoví, co za jaký prohřešek cestovka musí vyplatit. V Česku tato pravidla uznává jen CK Fischer. Podle ní by například za změnu hotelu klienti dostali až 25 procent ceny zájezdu.

Podle právníků musí lidé, kteří chtějí získat za pokaženou dovolenou peníze zpět, podat co nejdříve reklamaci. I kdyby šlo o chybu letecké společnosti. "Pro klienta je cestovní kancelář jediným smluvním partnerem," říká advokát Michal Steiner.

Lépe než klienti cestovek na tom nejsou ani zákazníci leteckých společností. Ty vyplácejí odškodné podle délky zpoždění, už po dvou hodinách máte nárok na občerstvení nebo dva telefonáty. Poukaz na jídlo často nestačí: minulou sobotu se o mnoho hodin zpozdily lety firem SmartWings a SkyEurope na Kanárské ostrovy, do Heraklionu, Barcelony či Dubrovníku.

Po pražském letišti chodili zoufalí cestující s poukázkou na 110 Kč, za což si na Ruzyni koupí sotva bagetu. Včera dostali cestující Wizz Airu při desetihodinovém zpoždění letu ze švédského Malmö do Prahy poukázku na dvanáct eur. Zpožďování letů je přitom v létě velmi časté, firmy vytěžují svá letadla na maximum a nenechávají si žádnou rezervu pro případ i nepatrné poruchy. - více o odškodném za zpožděné lety čtěte zde