Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

O miliardy z mosteckých dolů se hlásit můžeme, oponuje Kalousek Peake

  • 117
Ministr financí Miroslav Kalousek popřel tvrzení vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake, že se Česká republika nemůže připojit k trestnímu řízení o 12 miliard zadržovaných švýcarskou prokuraturou v souvislosti s Mosteckou uhelnou. Ministerstvo má podle něj v ruce právní dokumenty dokazující opak.

"Ministerstvo financí si nechalo operativně vypracovat právní memorandum, potvrzené i švýcarskou prokuraturou, že podle švýcarského trestního řádu je možné se připojit k trestnímu řízení i po oficiálním podání obžaloby," řekl Kalousek deníku Právo.

Připojit se k řízení podle něj jde, i když jiným právním mechanismem. Stát by se musel přihlásit jako soukromý žalobce. "Pokud žalobu podáme, budeme připojeni do řízení jako poškození, s přístupem ke spisu, a naše postavení bude totožné. Jen jsme ztratili možnost požadovat výši trestu a mít před soudem závěrečnou řeč. Pozice poškozeného a vymáhání eventuální způsobené škody ale není ani v tomto případě ohroženo," vysvětlil dále Kalousek.

Dodal, že ministerstvo je připraveno podat žalobu za předpokladu, že mu orgány činné v trestním řízení sdělí, jakým protiprávním řízením škoda vznikla. Jeho resort totiž žádnou škodu neeviduje.

To, že Češi už pravděpodobně nemohou vstoupit do trestního řízení, řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce Karolína Peake (VV). Posléze to potvrdil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. (více čtěte zde)

Podle Peake je takový postup nemožný, protože už byl zahájen soud. Jedinou možností je tak prý civilní řízení, což je komplikovanější proces.

Kdo je kdo ve třináct let staré kauze divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti

Švýcarská prokuratura zadržuje v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti 600 milionů franků, tedy asi 12,2 miliardy korun. Našla je na zhruba stovce účtů souvisejících s podezřelými machinacemi kolem českých dolů. Švýcaři se tehdy podivovali, proč se Česko o peníze nehlásí (více čtěte zde).

Ten, kdo by se měl o peníze přihlásit, je ministerstvo financí. To ale již dříve tvrdilo, že ohledně Mostecké uhelné žádnou škodu neeviduje.

Ve Švýcarsku je v souvislosti s privatizací mosteckých dolů obžalováno sedm lidí. Podle informací MF DNES jsou to Jiří Diviš, Marek Čmejla, Antonín Koláček, Luboš Měkota, Oldřich Klimecký, Petr Kraus a Jacques de Groote.

Švýcaři je viní z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací. Peníze údajně pocházely z ovládnutí mosteckých dolů na konci 90. let. Později se podle švýcarské prokuratury přelily přes stovky účtů ve Švýcarsku a daňových rájích. Kromě toho před jedenácti lety zřejmě přistály na účtech miliony korun několika lidem blízkým ČSSD.