O prodavače svádí maloobchodní řetězce v posledních měsících bitvu a navyšují mzdy. | foto: Lidl

V obchodech chybí stovky prodavačů. Nahrazují je brigádníci a automaty

  • 160
Krize s nedostatkem zaměstnanců v obchodech se s přicházejícím létem ještě prohlubuje. K pokladnám i na jiné provozní pozice se tak dostávají především brigádníci. Jinde je lidská síla nahrazována samoobslužnými pokladnami. O kvalifikované zaměstnance se řetězce přetahují také navyšováním mezd.

Přestože se s nedostatkem pracovníků české supermarkety potýkají již delší dobu, s dalším prohloubením rekordně nízké nezaměstnaností a příchodem sezony dovolených se situace ještě vyhrocuje. Krize se však netýká jen pokladních. Problém se sháněním provozních zaměstnanců má většina maloobchodních řetězců.

„Všeobecně máme kromě prodavačů velký problém obsazovat pozice v našich vlastních výrobnách. V řeznické a pekařské výrobě a restauracích,“ komentuje situaci Pavla Hobíková, vedoucí externí komunikace společnosti Globus. Dodává, že problém souvisí s dlouhodobým nedostatkem řemeslných absolventů.

Jak platí řetězce své lidi? Nejlépe dopadlo Tesco, nejhůře Albert

Největší nedostatek pracovníků pociťuje Globus v Praze, Libereckém kraji nebo například v Karlových Varech. Oproti předešlým rokům je podle ní obsazování pracovních míst ještě obtížnější. „Situace odráží rekordně nízkou nezaměstnanost a v některých částech republiky, jako je Praha nebo příhraniční oblasti, je velmi obtížné sehnat nové provozní zaměstnance,“ řekl iDNES.cz Jiří Mareček, ředitel komunikace společnosti Ahold, pod kterou spadá řetězec obchodů Albert.

Dovolené vykryjí externisté

O to více je situace pro řetězce komplikovanější v létě, kdy si většina zaměstnanců plánuje dovolenou. „S tím samozřejmě počítáme. Podle toho plánujeme směny a přibíráme brigádníky,“ vysvětlila Zuzana Holá, tisková mluvčí společnosti Lidl.

V řetězci Tesco jsou podle mluvčího Václava Koukolíčka neobsazeny stovky pracovních míst. „Období letních prázdnin a s tím spojené četné dovolené zaměstnanců tak otevírají možnost pro stovky brigádníků.“

V době velkých prázdnin sahají po pracovní nabídce především studenti. „Zájem ale zaznamenáváme třeba také ze strany maminek na mateřské dovolené. Naše prodejny spolupracují také s řadou odborných škol a studentům z učebních oborů nabízejí možnost zúročit nabyté znalosti v praxi,“ dodal Mareček.

Robotičtí zaměstnanci

Další možností jak vyřešit nedostatek pokladních je zavedení samoobslužných pokladen, kde si zákazník zboží markuje sám. „V současné době provozujeme celkem 38 samoobslužných pokladen v devíti hypermarketech Globus,“ popsala Houbíková. Kromě vyřešení problému s nedostatkem lidské pracovní síly se tím podle mluvčí také zkrátí fronty u pokladen.

Češi se učí nakupovat se skenerem. U pokladny už jen zaplatí:

27. září 2013

Řetězce už byly nuceny přistoupit i ke kroku, po kterém dlouhé měsíce volají odbory - lákají nové zaměstnance atraktivní platovou nabídkou. Mzdy začala navyšovat většina řetězců. „Od 1. března letošního roku jsme navýšili nástupní mzdy na pozici prodavač a pokladní ve všech krajích na částku 23 333 korun při 40 hodinovém úvazku,“ řekla Holá. V Praze pak firma nabízí dokonce 24 000 korun.

Podobně postupovala i společnost Ahold, která letos navyšovala mzdu již podruhé (více čtěte zde), Penny Market (více čtěte zde) či Tesco. „Chceme být atraktivní zaměstnavatel a mít ve svých týmech ty nejlepší zaměstnance v oboru. Proto jsme mzdy upravovali a navyšovali průběžně v předchozím roce. Naplánované jsou i pro ten stávající,“ řekla mluvčí Globusu Hobíková.

Z dalších benefitů nabízí Globus stravenky či 13. mzdu, Lidl vánoční prémie či vitaminový balíček a Ahold například příspěvky na sport či dopravu.