Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zákoník práce se strhne boj

  1:00aktualizováno  1:00
Ministři začnou ve středu projednávat nový zákoník práce. Nahradit má desítky novel zákona, který vznikl před čtyřiceti lety. Zatímco odboráři jsou s jeho zněním spokojeni, podle zástupců svazů zaměstnavatelů vrátí norma Česko do padesátých let minulého století a přinese jim jen další náklady.
Jaroslav Míl

Jaroslav Míl - Jaroslav Míl | foto: Luboš KratochvíliDNES.cz

Ačkoliv zákon, který by měl platit od července příštího roku, vláda nejspíš přijme, jeho zastánci nemají jistotu, zda nenarazí během schvalovacího procesu.

"Není výsledkem konsenzu názorů sociálních partnerů. Je to norma špatná, a navíc nesrozumitelná," řekl k navrhovanému zákonu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Podle něj nebylo v zákoně zohledněno více než 700 připomínek.

Zástupci odborů jsou spokojeni. Podle nich rozšiřuje smluvní volnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. "Zákoník splňuje zadání z programového prohlášení vlády, a proto věřím, že bude přijat," prohlásil šéf odborů Milan Štěch.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn sice zákon přímo nekritizuje, nicméně říká, že by se na něm mělo ještě pracovat a zohlednit v něm některé připomínky a návrhy, které by trh práce učinily pružnějším.

Ekonomové poukazují právě na skutečnost, že nepružný pracovní trh je jedním z hlavních problémů české ekonomiky. Navrhovaný zákon podle nich potřebné uvolnění nepřinese a posílí sílu odborů na úkor zaměstnavatele.

Ten bude muset například poskytnout zaměstnanci ničím neomezené volno k odborové činnosti nebo poskytnout minimálně pětidenní placené volno na školení pořádané odborovou organizací.

"Návrh nového zákoníku práce podle všeho větší pružnost v pracovních vztazích nepodporuje. Navíc existují známky, že jde o značně nevyvážený zákon, podle nějž získají značný vliv odbory," řekl ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. "Posun k liberálnějšímu přístupu pracovního práva nenastal a v mnoha problematických oblastech se situace dále zhoršuje," doplnil analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Kromě ekonomů kritizují zákon také akademické a právní autority.

Tvrdými výtkami ho zasypal Miroslav Bělina, vedoucí katedry pracovního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Podle něj byl zákon sepsán narychlo a nereflektuje podmínky 21. století, společenské a ekonomické změny.

Zástupci zaměstnavatelů novelu proto striktně odmítli. "Tento zákon nás vrátí do padesátých let," uvedl za ně Jaroslav Míl. "Kdo tohle tvrdí, tak buďto lže, nebo je hlupák," oponuje předseda odborů Milan Štěch.

Co řekli k návrhu

"Výrazně komplikuje pracovněprávní vztahy a zvyšuje finanční náklady zaměstnavatelům." Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

"Vytváří větší prostor pro kolektivní jednání. Pozice odborů (v pracovněprávních vztazích) zůstává stejná." Milan Štěch, šéf ČMKOS

"Odporuje ústavě. Definuje, co je povoleno, nikoli to, co je zakázáno. Nenaplnil očekávání, že bude vytvořen moderní liberální pracovní kodex." Jaromír Drábek, prezident Hospodářské komory

"Bylo by dobré na něm ještě nějakou dobu pracovat a jasně říci, co chceme. Myslím, že se s ním dá ještě leccos udělat." Martin Jahn, místopředseda vlády pro ekonomiku

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Najdete na iDNES.cz