O zvýšení důchodů v příštím roce bude boj

  • 59
Ministři se příští týden poprvé střetnou nad plány, jak vylepšit drahý a neefektivní důchodový systém. Na stole budou mít i dva rozdílné návrhy na zvyšování důchodů v příštím roce.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach je štědřejší a navrhuje, aby se příští rok penze zvýšily zhruba o 486 korun měsíčně na průměrných 7425 korun.

Ministr financí Bohuslav Sobotka, který hlídá útraty státní pokladny, bude prosazovat růst o čtyři procenta, což znamená měsíční přilepšení asi o 278 korun.

"Mělo by se valorizovat podle zákona o inflaci a částečně podle růstu mezd, tedy tak, jako tomu bylo dosud," říká Sobotka.

Více než 1,8 milionu lidí pobírajících starobní důchod by sice přijetím Škromachova návrhu získalo měsíčně pouze dvě stovky navíc, ale státní pokladnu by to stálo dalších šest miliard korun.

Ministerstvo práce však upozorňuje, že menší valorizace penzí povede k tomu, že se dále zhorší postavení důchodců vůči pracujícím. "Pokud by se stejně pomalu zvyšovaly důchody i v dalších letech, klesne podíl důchodů na mzdě z dnešních 43 pod 40 procent, a to je málo," říká ředitel odboru sociálního pojištění na ministerstvu práce Jiří Král.

Když se navíc vezme v úvahu růst cen v posledních letech, důchodci mají stále o pár desetin procenta menší penzi než v roce 1989.

Každoroční valorizace důchodů patří sice k ožehavým tématům, ale podle ekonomů je třeba, aby se politici shodli na celkové penzijní reformě. Na výplaty důchodů totiž míří každoročně přes 200 miliard a tato suma dále narůstá.

Zatímco důchodců přibývá, počet pracujících lidí odvádějících pojištění na důchod do státní pokladny klesá. Vláda tak každý rok zápasí s tím, že čím dál více vybraných příjmů směřuje do sociální oblasti a na další potřebné výdaje a investice nezbývají peníze.

"Dnešní důchodový systém je drahý. Je třeba jej reformovat, a pokud to politici nedokážou, tak si to odskáčou dědečkové a babičky tím, že nebude na to, aby se jim důchody zvýšily více," říká ekonom Ondřej Schneider.

Podle něho je tak třeba především lidi motivovat k tomu, aby si na důchod sami spořili. O zavedení povinného spoření však sociální demokraté podle Sobotky neuvažují.

Politici začnou dlouho odkládanou reformu penzí probírat příští týden. "Debata směřuje k systému, kdy bude občan dostávat důchod více odpovídající jeho výdělku," říká Sobotka. K jeho zavedení, pokud by se na něm politici shodli, však bude třeba ještě několika let.

Jednat se proto bude příští týden i o dalších změnách v důchodovém systému, které je možné zavést dříve. Sobotka i Škromach jsou například pro další zpřísnění předčasných odchodů do důchodů.

Odejde-li dnes člověk do penze o dva roky dříve, důchod se mu zkrátí pouze na omezenou dobu. Přestane-li však pracovat o tři roky dříve, pobírá nižší penzi až do smrti.

Do budoucna už by měla podle Sobotky existovat jen možnost trvale kráceného důchodu. Velké úspory však od tohoto kroku nelze očekávat, protože se týká jen malé skupiny lidí. "Úspory by byly zanedbatelné, a navíc až za několik let," potvrzuje Král z ministerstva práce.

Jaké jsou návrhy na růst důchodů v příštím roce

• Ministerstvo financí navrhuje zvýšení o 278 korun, na 7217 korun. Státní pokladnu to přijde na 9 miliard korun.

• Ministerstvo práce navrhuje zvýšení o 486 korun, na 7425 korun. Stát zaplatí 15 miliard korun.
Pramen: MPSV, jde o průměrný měsíční důchod