Kellnerova O2 ukazuje lidskou tvář, o zisk se rozdělí s akcionáři

  16:12aktualizováno  16:12
Telekomunikační společnost O2, kterou z velké části ovládá skupina PPF Petra Kellnera, očekává, že letos vydělá kolem pěti miliard korun čistého. A téměř celý zisk podle firemního výhledu rozdělí akcionářům. Zatímco v první polovině roku akcionáře stresovaly zprávy o plánovaném zadlužení firmy a úsporné dividendové politice, nyní jim vedení operátora ukazuje přívětivější tvář.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: O2

Tvrdým hájením svých televizních práv, které řadu diváků připravilo o fotbalovou Ligu mistrů na zahraničních stanicích, si příliš sympatií nezískal (více čtěte zde: Ligu mistrů smíte vidět jen u nás, vymohla si O2). Avšak směrem ke svým akcionářům si to začíná operátor O2 pozvolna žehlit. Alespoň u těch, kteří vydrželi psychologický tlak z první polovinu roku. Díky nejrůznějším náznakům, které v té době vedení modrého operátora ve spolupráci s manažery majoritního vlastníka PPF vypouštělo na trh, se hodnota akcií zhroutila na historická minima, analytici radili ústup a řada drobných akcionářů své podíly raději vyprodávala.

Byla to bezesporu mistrovská hra, která vedla k cílenému zlevnění celé firmy ve správný čas, čehož využili někteří spekulanti z řad velkých štik českého a slovenského byznysu (více čtěte zde). Od poloviny roku, kdy se O2 rozdělilo na dvě firmy - infrastrukturní Cetin a maloobchodní O2, je všechno ale jinak. Vedení „nového“ O2 hýří optimismem, hodnota akcií roste a čerstvá čísla růžová očekávání managementu jen potvrzují.

Ve třetím čtvrtletí firmě vyskočil meziročně zisk o více než 40 procent, provozní zisk EBITDA pak o čtvrtinu. Samotné tržby sice spíše stagnovaly, k růstu ziskovosti pomohly zejména nákladové úspory. Projevily se zejména nižší leasingové platby Cetinu, či konec poplatků za značku. Za prvních devět měsíců roku operátor utržil 27,7 miliardy korun a EBITDA byla 7,5 miliardy korun. Firma pak očekává, že za celý rok vydělá kolem pěti miliard čistého.

Ostrých loktů již netřeba

Navíc už dnes nejsou potřeba ostré lokty, a tak společnost O2 po několik kvartálech mlžení odkryla plány pro dividendovou politiku. Vyplácet chce kolem 100 procent svého celoročního zisku. „Zjednodušení způsobu, jakým řídíme společnost, nám pomohlo snížit provozní náklady o 22 procent. Celkově se nám podařilo jak stabilizovat naše výnosy, tak navýšit čistý zisk. Naším záměrem je ho vyplatit akcionářům v plné výši v podobě dividendy,“ uvedl Tomáš Budník, generální ředitel společnosti O2.

Nejde jen o úlitbu drobným akcionářům. Nejvíce peněz logicky zamíří na účty Kellnerovy PPF, která drží podle posledních informací asi 85 procent akcií firmy.

Podle analytiků se sice firmě brzy vyčerpají jednorázové úspory, avšak pozvolna by se měly projevovat nové příjmy. „O2 má stále prostor náklady snižovat, ale dynamika se zpomalí. Ty největší škrty už byly udělány a dále to půjde pomaleji. Nové příjmy budou nabíhat pomalu, O2 TV je sice dobrý projekt, ale bude trvat dlouhou dobu, než se to nějak významněji projeví. Zdrojem budoucnosti jsou podle mého názoru mobilní data,“ zamýšlí se Tomáš Menčík z makléřské společnosti Cyrrus.

Také Ondřej Cabejšek ze společnosti Wood & Company potvrzuje, že aktuální výsledky vypovídají o velmi dobrém stavu firmy i o udržitelnosti výsledků do budoucna. „Nyní je ale na řadě opět začít růst v příjmech, což bude nejtěžším úkolem u fixních služeb, kde firma čelí podinvestované infrastruktuře a kvalitní konkurence z řad kabelových operátorů,“ říká Cabejšek. Nové příjmy by podle něj mohly dodat obnovené kontrakty se státním sférou, kde je O2 tradičně velmi aktivní.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Místo dárků výpovědi. Jak uživíme rodiny, bojí se teď zaměstnanci GM

Zaměstnanci továrny GM v kanadské Oshawě.

Necelý měsíc před Vánocemi se musí tisíce lidí ve Spojených státech a Kanadě namísto shánění dárků strachovat o vlastní...

Chile pokračuje ve fotovoltaické renesanci, opět zde uspěla česká firma

Solární elektrárna u marockého města Ouarzazate je největší na světě.

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů (MW)....

Automobilka Tesla byla letos na pokraji krachu, přiznal Elon Musk

Elon Musk během prvního představení elektromobilu Tesla Model 3 v americkém...

Největší světový výrobce elektromobilů Tesla přežil letos vlastní smrt. Přiznal to majitel společnosti Elon Musk v...

Najdete na iDNES.cz