Barack Obama v Londýně prohlásil, že USA udělají všechno, aby podpořily růst.

Barack Obama v Londýně prohlásil, že USA udělají všechno, aby podpořily růst. | foto: Profimedia.cz

Obama: USA udělají všechno pro podporu růstu

  • 10
Americký prezident Barack Obama se na tiskové konferenci po jednání s britským předsedou vlády Gordonem Brownem zavázal, že Spojené státy americké udělají všechno pro to, aby podpořily růst.

Prezident uvedl, že regulační systém byl nedostatečný. "Americké regulační návrhy jsou ale stejně přísné jako ostatní," dodal s tím, že státy G20 by se na přísných pravidlech měly dohodnout.

Obama dále prohlásil, že státy skupiny G20 by měly především odmítnout protekcionismus a podpořit rozvojové ekonomiky. Dodal, že podle něj G20 nebude schopná se shodnout v každém bodě.

Státy G20 podle musí podle Obamy blíže spolupracovat, aby předcházely problémům na finančních trzích.

Britský premiér Gordon Brown k tomu dodal, že nikdy předtím nespolupracovalo dohromady tolik různých států na řešení ekonomických potíží. Podle Browna se také ještě nikdy nestalo, že by státy podporovaly ekonomiku tak velkými fiskálními stimuly.

Zatímco USA a Velká Británie podporují velké finanční pobídky do ekonomiky a absolutní regulaci, Německo v čele s Angelou Merkelovou bojuje proti rostoucímu zadlužování jednotlivých států.

Více o setkání Baracka Obamy a Gordona Browna

"Krize bude horší, když nebudeme dělat nic. Musíme zůstat jednotní v našem odhodlání udělat vše, co je třeba," odpověděl Gordon Brown na otázku, do jaké míry se současná nepříznivá situace zhorší a jak dlouho ještě bude trvat.

"Během minulých krizí jsme viděli, že pokud státy neučinily zásadní a rozhodný krok včas, krize se protáhla," dodal Brown.

"Záleží na tom, jak se zachováme, jak nastavíme regulační pravidla, jak pomůžeme bankám, jak zvládneme pomoci rozvojovým ekonomikám v situaci, kdy je opouští zahraniční kapitál, a jak dobře dokážeme reformovat mezinárodní finanční instituce," řekl Obama.

Podle obou státníků nesmí svět zapomenout ani na nejchudší země, které budou krizí nejvíce postiženy, a na pomoc rozvojovým ekonomikám.

"Žijeme v těžkém čase, ale není to tak hrozné jako to, co se stalo našim dědečkům," srovnal Obama současnou nepříznivou ekonomickou situaci s velkou depresí z třicátých let. Podle Gordona Browna tehdy trvalo roky, než vlády učinily podpůrné kroky.

Gordon Brown na závěr uvedl, že nejdůležitější je, aby lidé věřili ve svoji budoucnost. Všechna opatření byla podle něj učiněna tak, aby zvýšila důvěru lidí.