Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obamovy nižší daně můžou stát USA nejvyšší známku důvěryhodnosti

  3:42aktualizováno  3:42
Spojené státy mohou v dohledné době přijít o nejvyšší známku důvěryhodnosti. Pokud Barack Obama spolu s republikány v Kongresu protlačí zákony snižující daně a zvyšující dávky, zvedne se dluh Spojených států až o 900 miliard dolarů. Americké dluhopisy už by poté nemusely mít pověst nejbezpečnějších investic.

Obama chce pomoci i „devětadevadesátníkům“, lidem, kteří jsou bez práce už 99 týdnů. | foto: AP

První významná ratingová agentura, která hodnotí schopnost států včas a řádně splácet závazky, oznámila, že Spojené státy mohou přijít o nejvyšší známku důvěryhodnosti – špičkový rating Aaa.

Pokud prezident Barack Obama prosadí společně s republikány v Kongresu balík zákonů snižující daně a zvyšující dávky v nezaměstnanosti, agentura Moody’s varovala, že Spojeným státům změní výhled jejich důvěryhodnosti na negativní. Po tomto kroku obvykle v období dvanácti až osmnácti měsíců následuje snížení ratingu.

Ztráta špičkového hodnocení Spojených států, věc donedávna nepředstavitelná, by snížila atraktivitu amerických dluhopisů u investorů. Ty jsou teď považovány za jednu z nejbezpečnějších investic na světě a USA platí ze svých dluhů historicky nízké úroky.

Podle odhadu Moody’s chystané úlevy a dávky přifouknou státní dluh o 700 až 900 miliard dolarů. Celkový veřejný dluh USA nyní přesahuje 13 600 miliard dolarů, tedy 94 procent ročního výkonu ekonomiky (HDP). Třetinu však dluží Spojené státy "samy sobě", tyto dluhopisy totiž drží různé vládní agentury. "Negativní efekty plynoucí z vládního balíčku na další zvýšení veřejného dluhu zřejmě převýší pozitivní vliv na růst ekonomiky země," uvedl ve zprávě analytik Moody’s Steven Hess.

Devětadevadesátníci projdou

Politiky v Kongresu ani prezidenta Obamu to však před chystanými změnami zákonů nezastaví. Barack Obama chce pomoci "devětadevadesátníkům".

Tak jsou přezdíváni lidé, kteří berou už 99 týdnů (tedy téměř dva roky) podporu v nezaměstnanosti. Na přelomu roku hrozí asi dvěma milionům lidí bez práce, že překročí i tuto již několikrát prodlouženou lhůtu a od ledna nedostanou ani cent. Nyní je v zemi zhruba sedmnáct procent obyvatel "podzaměstnaných" – buď nemají práci vůbec, či musí pracovat na zkrácený či dočasný úvazek.

Republikáni, kteří po podzimních volbách ovládli jednu z komor Kongresu, byli proti dalšímu prodloužení. S Obamou však vyjednali obchod – dávky podpoří, pokud prezident podpoří prodloužení Bushových daňových výjimek pro středně- a vysokopříjmové Američany. I tyto výjimky měly původně vypršet zkraje roku.

"Stojí jeden rok o něco rychlejšího růstu za 850 miliard dalšího dluhu a za cenu zvýšené pravděpodobnosti permanentních daňových úlev pro bohaté? Já říkám, že nestojí," píše ve svém sloupku v NY Times nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman. I to dokazuje výbušnost změn. Krugman je jinak zastáncem Obamy a vyšších státních výdajů, naopak nevěří na prospěšnost snižování daní.

Belgie, další na řadě

Evropě se investoři začínají zajímat o další vysoce zadluženou zemi – Belgii. Ta je šest měsíců po volbách bez řádné vlády kvůli neshodám mezi valonskou a vlámskou reprezentací. Agentura Standard & Poor's jí proto včera snížila hodnocení na negativní.

Belgie umí žít s dluhem na úrovni sta procent HDP. Problémy jí však přidělaly banky, kterým musela vydatně pomoci, a nově Irsko. Na zeleném ostrově různé finanční instituce – včetně bankopojišťovny KBC – rozpůjčovaly částku odpovídající pěti procentům belgické ekonomiky. To je zřejmě nejvíc v Evropě. Z Belgie rozhodně žádný hlas proti záchraně předlužených států nepřijde, i kdyby konečně měla vládu.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Americký prezident Trump obvinil Čínu a EU, že manipulují s měnami

Americký prezident Donald Trump během rozhovoru (20. srpen 2018)

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací....

Nový Zéland zakázal cizincům nákup nemovitostí. Chladí přehřátý trh

Domy v novozélandském Aucklandu (ilustrační snímek)

Novozélandský parlament schválil zákon, který většině cizinců znemožní nákup nemovitosti. Opatření má zamezit prudkému...

Umělkyně otevřela v USA bizarní supermarket plný plstěných imitací

Britská umělkyně Lucy Sparrowová otevřela bizarní supermarket plný plstěného...

V novém americkém supermarketu nakoupíte všechno, od rajčat po sushi, od Pepsi Coly po Heinz. Na výběr máte v Los...

Najdete na iDNES.cz