Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obamův protekcionismus může spustit ničivou obchodní válku

  19:02aktualizováno  19:02
Ekonomická krize začíná prohlubovat protekcionismus, tedy snahy států chránit své pracovní trhy a uvalovat dovozní cla. Naposledy se o to postaral americký prezident Barack Obama, když na dovoz čínských pneumatik zřídil zvláštní ochranná cla. List Wall Street Journal ve svém komentáři varoval, že to může vyvolat ničivou obchodní válku.

Obama stejně jako Hoover podle listu rezignoval na vedoucí pozici USA v globálním obchodu. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Obamu zároveň označil za prvního protekcionistického amerického prezidenta od Herberta Hoovera, který podobnými kroky prohloubil velkou hospodářskou krizi 30. let.

Obama stejně jako Hoover podle listu rezignoval na vedoucí pozici USA v globálním obchodu. Zemi tak hrozí přerušení 80 let pokroku k volnému obchodu, jemuž stáli v čele američtí prezidenti z obou politických stran.

Obama v pátek rozhodl vyhovět petici odborářů a uvalil na čínské pneumatiky clo 35 procent. Udělal to přitom jen dva týdny před summitem zemí G20. Čína odpověděla hrozbou odvety proti americkým automobilovým součástkám a kuřatům a hodlá vést s USA spor na globální půdě.

Wall Street Journal

"Obamovy činy i absence činů dávají světu najevo, že USA se zříkají globálního obchodního vůdcovství."

Podle listu se však zdaleka nejedná jen o epizody s pneumatikami nebo kuřaty, ale o to, jak se Obama vůbec staví k hrozbám pro volný obchod.

Protekcionistické tendence se nyní vzmáhají zejména v souvislosti s plány bohatých zemí bojovat proti změně klimatu povinným omezováním uhlíkových emisí.

Spojené státy už v rámci balíku na podporu ekonomiky přijaly ochranářskou klauzuli na podporu prodeje amerického zboží, která rozzlobila Kanadu. Poté přišel z Kongresu zákaz vstupu mexických kamionů na americké silnice, který porušil Severoamerické dohody o volném obchodu. Mexiko na to reagovalo odvetou proti zemědělskému a dalšímu zboží z USA. Ochranářská klauzule byla vložena i do programu na záchranu amerických automobilek.

Mezitím v Kongresu nečinně leží sjednané obchodní dohody s Kolumbií, Panamou a Jižní Koreou.

"Obamovy činy i absence činů dávají světu najevo, že USA se zříkají globálního obchodního vůdcovství, na němž prezidenti obou stran pracovali od 30. let," píše Wall Street Journal. Obamovi poradci tvrdí, že jejich šéf pouze hraje taktické hry určené pro domácí politiku.

Hoover si podle listu také myslel, že obratně taktizuje. Zákon o zvýšení cel z roku 1930 však vyvolal odvetné reakce po celém světě a globální toky zboží a služeb se zhroutily.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Provoz letiště u Amsterodamu přerušily na hodinu potíže v řídicím systému

Mezinárodní letiště Schiphol v Amsterdamu

Mezinárodní letiště Schiphol u Amsterodamu ve středu odpoledne dočasně přerušilo provoz. Krátce po jedné hodině...

Pstruh je nový losos, posvětily čínské úřady švindl prodejců ryb

Mladý geneticky modifikovaný losos „AquAdvantage“ firmy Aquabounty Technologies...

Pstruh lososový (dobarvený pstruh duhový) a losos jsou odteď podle čínských zákonů jedno a to samé. Pstruh se tak může...

Stojí při mně! Trump má v boji s Harley-Davidson na své straně motorkáře

Trump se setkal se svými podporovateli z Bikers for Trump.

Americký prezident Donald Trump v neděli znovu zaútočil na společnost Harley-Davidson, když na Twitteru podpořil bojkot...

Najdete na iDNES.cz