Obama stejně jako Hoover podle listu rezignoval na vedoucí pozici USA v globálním obchodu. Ilustrační foto.

Obama stejně jako Hoover podle listu rezignoval na vedoucí pozici USA v globálním obchodu. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Obamův protekcionismus může spustit ničivou obchodní válku

  • 46
Ekonomická krize začíná prohlubovat protekcionismus, tedy snahy států chránit své pracovní trhy a uvalovat dovozní cla. Naposledy se o to postaral americký prezident Barack Obama, když na dovoz čínských pneumatik zřídil zvláštní ochranná cla. List Wall Street Journal ve svém komentáři varoval, že to může vyvolat ničivou obchodní válku.

Obamu zároveň označil za prvního protekcionistického amerického prezidenta od Herberta Hoovera, který podobnými kroky prohloubil velkou hospodářskou krizi 30. let.

Obama stejně jako Hoover podle listu rezignoval na vedoucí pozici USA v globálním obchodu. Zemi tak hrozí přerušení 80 let pokroku k volnému obchodu, jemuž stáli v čele američtí prezidenti z obou politických stran.

Obama v pátek rozhodl vyhovět petici odborářů a uvalil na čínské pneumatiky clo 35 procent. Udělal to přitom jen dva týdny před summitem zemí G20. Čína odpověděla hrozbou odvety proti americkým automobilovým součástkám a kuřatům a hodlá vést s USA spor na globální půdě.

Wall Street Journal

"Obamovy činy i absence činů dávají světu najevo, že USA se zříkají globálního obchodního vůdcovství."

Podle listu se však zdaleka nejedná jen o epizody s pneumatikami nebo kuřaty, ale o to, jak se Obama vůbec staví k hrozbám pro volný obchod.

Protekcionistické tendence se nyní vzmáhají zejména v souvislosti s plány bohatých zemí bojovat proti změně klimatu povinným omezováním uhlíkových emisí.

Spojené státy už v rámci balíku na podporu ekonomiky přijaly ochranářskou klauzuli na podporu prodeje amerického zboží, která rozzlobila Kanadu. Poté přišel z Kongresu zákaz vstupu mexických kamionů na americké silnice, který porušil Severoamerické dohody o volném obchodu. Mexiko na to reagovalo odvetou proti zemědělskému a dalšímu zboží z USA. Ochranářská klauzule byla vložena i do programu na záchranu amerických automobilek.

Mezitím v Kongresu nečinně leží sjednané obchodní dohody s Kolumbií, Panamou a Jižní Koreou.

"Obamovy činy i absence činů dávají světu najevo, že USA se zříkají globálního obchodního vůdcovství, na němž prezidenti obou stran pracovali od 30. let," píše Wall Street Journal. Obamovi poradci tvrdí, že jejich šéf pouze hraje taktické hry určené pro domácí politiku.

Hoover si podle listu také myslel, že obratně taktizuje. Zákon o zvýšení cel z roku 1930 však vyvolal odvetné reakce po celém světě a globální toky zboží a služeb se zhroutily.

,