Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s cizinou byl loni nejlepší v historii ČR

  9:19aktualizováno  9:19
Tak nízké saldo zahraničního obchodu jako loni ekonomové od vzniku samostatné České republiky ještě nezaznamenali. Česko vyvezlo zboží za jeden bilion a 697 miliard korun. V zahraniční naopak nakoupilo za 1,717 bilionu. Celkový schodek statistici vyčíslili na 20,6 miliardy korun.

Analytici rekordní výsledky předpokládali.

"Zlepšení obchodní bilance, k němuž došlo během druhého pololetí loňského roku, lze hodnotit v superlativech. Bezpochyby za ním stojí jako hlavní faktor zlepšující se konkurenceschopnost tuzemských exportérů," říká Pavel Sobíšek z HVB.

Rostly jak dovozy, tak vývozy. Vývozy o víc než 19 procent, exporty celkově přidaly 23,8 procenta. Výsledky se podle Sobíška promítnou i do tempa růstu HDP, které možná dosáhne i čtyřprocentní hranice.

Pomohla unie i oživení ve světě
Prodeji českého zboží do zahraničí se dařilo zejména po vstupu do EU, kdy se tempo růstu vývozu značně zrychlilo. Zatímco do dubna průměrně vzrostly jen o 16,3 %, od května do konce roku to bylo o více než 27 %, uvedl Český statistický úřad.

Společná zahraniční obchodní politika unie vůči třetím zemím otevřela Česku nové možnosti jako vytvoření zón volného obchodu či celní unie s řadou států. Na druhou stranu ale mnohé dohody, které Česko uzavřelo dříve, platit přestaly.

Od května 2004 se změnily celní sazby – to na jednu stranu zlepšilo podmínky pro obchod se státy Evropské unie, na druhou stranu se objevila nová cla vůči nečlenským zemím, připomíná Český statistický úřad.

Loni navíc došlo k oživení ve světě, což také přispělo růstu. "Globální ekonomika poptává ve stále větší míře české zboží," říká Markéta Šichtařová z Next Finance.

Schodek obchodů mimo EU se zvýšil
V cizině je největší sháňka po českých automobilech, dalších dopravních prostředcích, ale také strojích. Vyvážela se také paliva nebo chemické produkty, tady ale přebytek obchodu ve srovnání s rokem 2003 klesal.

Na vývozu se v letošním roce příznivě projeví i spuštění automobilky TPCA v Kolíně, prorokují analytici.

Nejdůležitějším obchodním partnerem zůstává EU, zejména Německo, Slovensko, ale i Maďarsko a Belgie. V obchodu s těmito zeměmi se přebytek zvyšoval. S kladným saldem, i když nižším než v roce 2003, skončilo i obchodování s Británii.

Do států mimo Evropskou unii Česko nevyváží tolik, kolik nakoupí. To se týká zejména Japonska, Číny a Spojených států. Obchodování s těmito státy skončilo stejně jako v roce 2003 schodkem, který se navíc prohloubil.

Koruna zřejmě dál posílí
Rekordní byly i údaje za prosinec. Prosincový obchod skončil se schodkem 7,6 miliardy, což je nejpříznivější bilance za posledních deset let, uvedli statistici.

Výsledky obchodu dávají podle analytiků koruně impuls k dalšímu posilování koruny k euru, a to jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého pohledu.

"V okamžité reakci na zveřejněnou statistiku koruna okamžitě posílila k euru pod hranici třiceti korun. Domníváme se, že posilování koruny může během dne pokračovat. Brzy může zpevnit až na 29,80 Kč za euro," odhadla Markéta Šichtařová.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz