Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s cizinou kazila chyba statistiků

  10:09aktualizováno  10:09
Stačilo přepočítat údaje o vývozu a obrázek české ekonomiky je rázem mnohem příznivější. Český statistický úřad přiznal chybné zaúčtování údajů o vývozu, jejichž evidenci změnila v červenci novela celního zákona. Výsledkem je zhruba poloviční schodek obchodní bilance za druhé pololetí.
Kamion, doprava, zahraniční obchod

Kamion, doprava, zahraniční obchod | foto: Jan KarásekMF DNES

Zatímco z dříve oznámených hodnot vyplýval propad zahraničního obchodu za červenec až listopad ve výši 73,9 miliardy korun, po revizi se deficit smrskl na 35,2 miliardy.

Podle nových údajů dosáhl schodek obchodní bilance za jedenáct měsíců loňského roku 55,5 miliardy korun a ne 95,5 miliardy, jak statistici oznámili v prosinci.

„Obrázek o naší obchodní bilanci se tedy významně změnil. Vliv silné koruny a slabé zahraniční poptávky nebyl tak silný, jak předchozí údaje naznačovaly,“ říká ekonomka České spořitelny Helena Horská.

Revidovaný objem exportu od července do listopadu 2002 sice poklesl v průměru o necelé dvě procenta, ale původní data hovořily o propadu o osm procent.

„Revize výsledků zcela převrací pohled na probíhající ekonomické procesy v poslední době. Nově se ukazuje, že polovina roku nepřinesla zlom ve vývoji exportu a že varování ohledně narůstajícího dvojího deficitu v ekonomice byla založena na falešných datech. Také už je zřejmé, proč domnělé zhoršování deficitu neprovázely výrazné tlaky na oslabování koruny,“ dodává Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Koruna reagovala na nová čísla posílením o čtyřicet haléřů na 31,45. Podrobnosti ZDE.

Přijdou další revize
Změna ve výsledcích zahraničního obchodu zasáhne i do dalších makroekonomických údajů. Statistici budou muset přepočítat například údaje o hrubém domácím produktu za 3. čtvrtletí.

Nový výsledek růstu ekonomiky uveřejní ČSÚ 23. ledna spolu s celoročními výsledky zahraničního obchodu. „I když se jistě dočkáme revize vysokého přírůstku zásob, lze očekávat relativně značné zvýšení tempa růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně nad tři procenta,“ míní Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Podle dosavadních informací vzrostl ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt o 1,5 procenta, což byl nejhorší výsledek od podzimu roku 1999. Zlepšený výkon exportu by mohl vést i k vyššímu růstu celé ekonomiky. Komentář o dopadech revize na ekonomiku čtěte ZDE.

Kde se stala chyba?
Chaos ve statistikách způsobila od července platná novela celního zákona a na ni navazující nové prováděcí vyhlášky. Ty změnily pravidla ve vybírání cel, právní výklad a postavení některých celních režimů i jejich zahrnování do statistiky zahraničního obchodu.

Někteří ekonomové hodnotili chybu statistiků poměrně ostře. „ČSÚ zasadil ránu věrohodnosti makroekonomických dat. Zatímco jsme si začali zvykat na revize HDP nebo opravy jiných dat spojených s problémy během povodní, ČSÚ nás upozornil, že změny, a to dramatické mohou přijít i z jiných důvodů - změny zákona,“ říká Horská.

Podle Davida Marka z Patria Finance každý podobně rozsáhlý zpětný zásah do statistiky zvyšuje nejistotu ohledně dosavadní interpretace vývoje ekonomiky. „ČNB, ministerstvo financí, bankovní i nebankovní analytiky tak čeká mnoho práce, aby opět získali důvěru ve svou práci. O znovuzískání důvěry ovšem bude muset usilovat také ČSÚ.“

Zlepšený výkon českých vývozců (deficit obchodní bilance v milionech korun)
Zlepšený výkon českých vývozců (deficit obchodní bilance v milionech korun)
MěsícPůvodní schodekRevidovaný schodek
Červenec-15 016-9 701
Srpen-11 310-5 727
Září-12 173-4 425
Říjen-17 839-7 483
Listopad-17 590-7 893
Pramen: ČSÚ
Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Třetinu bytů v Česku kupují cizinci, především Rusové a Italové

Plzeň je rájem pro developery, přicházejí sem stavět například pražští...

Cizinci si pořizují dvacet až třicet procent tuzemských nemovitostí. Vnímají je hlavně jako investici. Italové, Arabové...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Najdete na iDNES.cz