Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchod s cizinou kazila chyba statistiků

  10:09aktualizováno  10:09
Stačilo přepočítat údaje o vývozu a obrázek české ekonomiky je rázem mnohem příznivější. Český statistický úřad přiznal chybné zaúčtování údajů o vývozu, jejichž evidenci změnila v červenci novela celního zákona. Výsledkem je zhruba poloviční schodek obchodní bilance za druhé pololetí.
Kamion, doprava, zahraniční obchod

Kamion, doprava, zahraniční obchod | foto: Jan KarásekMF DNES

Zatímco z dříve oznámených hodnot vyplýval propad zahraničního obchodu za červenec až listopad ve výši 73,9 miliardy korun, po revizi se deficit smrskl na 35,2 miliardy.

Podle nových údajů dosáhl schodek obchodní bilance za jedenáct měsíců loňského roku 55,5 miliardy korun a ne 95,5 miliardy, jak statistici oznámili v prosinci.

„Obrázek o naší obchodní bilanci se tedy významně změnil. Vliv silné koruny a slabé zahraniční poptávky nebyl tak silný, jak předchozí údaje naznačovaly,“ říká ekonomka České spořitelny Helena Horská.

Revidovaný objem exportu od července do listopadu 2002 sice poklesl v průměru o necelé dvě procenta, ale původní data hovořily o propadu o osm procent.

„Revize výsledků zcela převrací pohled na probíhající ekonomické procesy v poslední době. Nově se ukazuje, že polovina roku nepřinesla zlom ve vývoji exportu a že varování ohledně narůstajícího dvojího deficitu v ekonomice byla založena na falešných datech. Také už je zřejmé, proč domnělé zhoršování deficitu neprovázely výrazné tlaky na oslabování koruny,“ dodává Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Koruna reagovala na nová čísla posílením o čtyřicet haléřů na 31,45. Podrobnosti ZDE.

Přijdou další revize
Změna ve výsledcích zahraničního obchodu zasáhne i do dalších makroekonomických údajů. Statistici budou muset přepočítat například údaje o hrubém domácím produktu za 3. čtvrtletí.

Nový výsledek růstu ekonomiky uveřejní ČSÚ 23. ledna spolu s celoročními výsledky zahraničního obchodu. „I když se jistě dočkáme revize vysokého přírůstku zásob, lze očekávat relativně značné zvýšení tempa růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně nad tři procenta,“ míní Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Podle dosavadních informací vzrostl ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt o 1,5 procenta, což byl nejhorší výsledek od podzimu roku 1999. Zlepšený výkon exportu by mohl vést i k vyššímu růstu celé ekonomiky. Komentář o dopadech revize na ekonomiku čtěte ZDE.

Kde se stala chyba?
Chaos ve statistikách způsobila od července platná novela celního zákona a na ni navazující nové prováděcí vyhlášky. Ty změnily pravidla ve vybírání cel, právní výklad a postavení některých celních režimů i jejich zahrnování do statistiky zahraničního obchodu.

Někteří ekonomové hodnotili chybu statistiků poměrně ostře. „ČSÚ zasadil ránu věrohodnosti makroekonomických dat. Zatímco jsme si začali zvykat na revize HDP nebo opravy jiných dat spojených s problémy během povodní, ČSÚ nás upozornil, že změny, a to dramatické mohou přijít i z jiných důvodů - změny zákona,“ říká Horská.

Podle Davida Marka z Patria Finance každý podobně rozsáhlý zpětný zásah do statistiky zvyšuje nejistotu ohledně dosavadní interpretace vývoje ekonomiky. „ČNB, ministerstvo financí, bankovní i nebankovní analytiky tak čeká mnoho práce, aby opět získali důvěru ve svou práci. O znovuzískání důvěry ovšem bude muset usilovat také ČSÚ.“

Zlepšený výkon českých vývozců (deficit obchodní bilance v milionech korun)
Zlepšený výkon českých vývozců (deficit obchodní bilance v milionech korun)
MěsícPůvodní schodekRevidovaný schodek
Červenec-15 016-9 701
Srpen-11 310-5 727
Září-12 173-4 425
Říjen-17 839-7 483
Listopad-17 590-7 893
Pramen: ČSÚ
Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Kafíčko za 65 korun. Nárůst turistů zdražil v Česku ubytování i restaurace

Ilustrační snímek

Stále více Čechů tráví část dovolené v tuzemsku. Jen během letošního prvního pololetí se počet domácích návštěvníků...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz