Nenáviděný i milovaný obr v centru Liberce. Nákupní centrum slaví výročí

  12:27aktualizováno  12:27
Jedna z nejkontroverznějších staveb posledních let - liberecký nákupní palác Plaza - oslavil v sobotu čtyři roky existence. Lidé si na historicky první nákupní galerii v centru města pomalu zvykají, ale architekti nešetří kritikou.

Plaza byla dlouho poloprázdná. Teď se postupně zaplňuje obchody. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Nedávno jsme si nechali dělat průzkum a podle něj se pohled na Plazu od jejího otevření zlepšil. Už to není jen 'měl tu být park a hyzdíme'. Myslím, že lidé nás lépe vnímají i proto, že děláme různé akce pro maminky a děti, pořádáme výstavy. Pozitivněji nás vnímá asi mladší generace a rodiny, na které se teď zaměřujeme. A myslím, že i ti, co litují parku, u nás pak rádi parkují," tvrdí marketingová manažerka centra Nancy Haisová.

Mnoho obyvatel i odborníků má na stavbu jiný, vyhraněně záporný názor. Na vině je podle nich bývalé vedení radnice, které při povolování Plazy a jí podobných staveb trestuhodně znehodnotilo město.

Popularizátor architektury, v Liberci vystudovaný architekt Adam Gebrian, dokonce s nadsázkou říká, že by v Liberci mohla vzniknout naučná stezka, která by pro ostatní města sloužila jako odstrašující příklad. Toho, co podobné centrum udělá s podobou města.

V Amsterdamu by tohle nikdy nedopustili

"Vedení měst typu Amsterdamu by si něco takového do svého středu nikdy nepustilo. Věděli by, že jim to zdecimuje maloobchod, což se v Liberci stalo. Liberec si do svého historického jádra nacpal naprosto neuvěřitelné množství obchodních domů. Kromě Plazy do toho počítám i dolní centrum, Palác Syner nebo Deltu. A nemluvím o jámě na Perštýně nebo bývalé Textilaně, které měly podobný osud před sebou," říká Adam Gebrian.

Odborníkům vadí také necitlivé a megalomanské zasazení obchodního domu do okolní zástavby.

Plaza sice byla první, brzy jí ale vyrostl největší konkurent, obchodní centrum Forum. A nákupní galerie v horním centru Liberce procházela krizí. Odcházeli obchodníci a horní patra rozlohou předimenzovaného obchodního domu, byla prázdná.

Změna nastala až s příchodem Dinoparku, zábavněnaučného poznávání pravěku pro celou rodinu. Otevřel loni v únoru. Nejmodernější zařízení svého druhu v České republice dokázalo přitáhnout do Plazy i návštěvníky, kteří ji doposud opomíjeli. Dnes patří k jedné z největších turistických atrakcí Liberce.

"První rok byl opravdu rekordní, přišlo k nám zhruba čtvrt milionu návštěvníků. Neměli jsme zkušenost s celoročním provozem ani s vnitřním zařízením, ale ukázalo se, že to byl dobrý krok. Jsme spokojení," zhodnotil provozovatel Dinoparku Jiří Machálek.

Dnes má Plaza podle Nancy Haisové plochu pronajatou ze 70 procent. A další smlouvy se podle ní chystají. V jednání jsou kromě prodejců například i provozovny rychlého občerstvení. Centrum stojí o to, aby si v Plaze otevřeli ordinace lékaři.

Táhne bezplatné parkování

Díky dvěma hodinám bezplatného parkování, poloze v samém středu města, bezbariérovosti i modernímu zázemí, je podle Nancy Haisové pro ordinace ideální. Kvůli projektu Medical Center Plaza už manažeři oslovili na tři stovky lékařů z celého kraje a čekají na odpověď.

"Myslím, že jsme jim nabídli hodně slušné podmínky, bylo by to výhodné i pro pacienty. Čekáme, jak na to budou reagovat," zmínila Nancy Haisová.

Orientace na zábavu i širší nabídku služeb je podle ekonoma Ivana Jáče vynucenou i logickou reakcí na fakt, že více obchodníků se už v Liberci nedokáže uživit.

"Je to cesta k větší efektivitě těchto středisek. Tak jak bylo v devadesátých letech nákupních středisek méně než jinde, vygradovalo to v poslední době až neuvěřitelně. Důsledkem je i nezastavěná jáma pro zkrachovalém projektu na Perštýně," domnívá se vedoucí katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivan Jáč.

"Éra už není taková, že obchodní centra musejí sloužit jen pro nakupování. Na takové město je tu přetlak obchodů, proto jsme se také zaměřili na jiné projekty. Nebráníme se žádnému projektu, aby obchodní centrum žilo dál. Bojovali jsme o přežití a budeme bojovat dál," zhodnotila Nancy Haisová.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz