Nenáviděný i milovaný obr v centru Liberce. Nákupní centrum slaví výročí

  12:27aktualizováno  12:27
Jedna z nejkontroverznějších staveb posledních let - liberecký nákupní palác Plaza - oslavil v sobotu čtyři roky existence. Lidé si na historicky první nákupní galerii v centru města pomalu zvykají, ale architekti nešetří kritikou.

Plaza byla dlouho poloprázdná. Teď se postupně zaplňuje obchody. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Nedávno jsme si nechali dělat průzkum a podle něj se pohled na Plazu od jejího otevření zlepšil. Už to není jen 'měl tu být park a hyzdíme'. Myslím, že lidé nás lépe vnímají i proto, že děláme různé akce pro maminky a děti, pořádáme výstavy. Pozitivněji nás vnímá asi mladší generace a rodiny, na které se teď zaměřujeme. A myslím, že i ti, co litují parku, u nás pak rádi parkují," tvrdí marketingová manažerka centra Nancy Haisová.

Mnoho obyvatel i odborníků má na stavbu jiný, vyhraněně záporný názor. Na vině je podle nich bývalé vedení radnice, které při povolování Plazy a jí podobných staveb trestuhodně znehodnotilo město.

Popularizátor architektury, v Liberci vystudovaný architekt Adam Gebrian, dokonce s nadsázkou říká, že by v Liberci mohla vzniknout naučná stezka, která by pro ostatní města sloužila jako odstrašující příklad. Toho, co podobné centrum udělá s podobou města.

V Amsterdamu by tohle nikdy nedopustili

"Vedení měst typu Amsterdamu by si něco takového do svého středu nikdy nepustilo. Věděli by, že jim to zdecimuje maloobchod, což se v Liberci stalo. Liberec si do svého historického jádra nacpal naprosto neuvěřitelné množství obchodních domů. Kromě Plazy do toho počítám i dolní centrum, Palác Syner nebo Deltu. A nemluvím o jámě na Perštýně nebo bývalé Textilaně, které měly podobný osud před sebou," říká Adam Gebrian.

Odborníkům vadí také necitlivé a megalomanské zasazení obchodního domu do okolní zástavby.

Plaza sice byla první, brzy jí ale vyrostl největší konkurent, obchodní centrum Forum. A nákupní galerie v horním centru Liberce procházela krizí. Odcházeli obchodníci a horní patra rozlohou předimenzovaného obchodního domu, byla prázdná.

Změna nastala až s příchodem Dinoparku, zábavněnaučného poznávání pravěku pro celou rodinu. Otevřel loni v únoru. Nejmodernější zařízení svého druhu v České republice dokázalo přitáhnout do Plazy i návštěvníky, kteří ji doposud opomíjeli. Dnes patří k jedné z největších turistických atrakcí Liberce.

"První rok byl opravdu rekordní, přišlo k nám zhruba čtvrt milionu návštěvníků. Neměli jsme zkušenost s celoročním provozem ani s vnitřním zařízením, ale ukázalo se, že to byl dobrý krok. Jsme spokojení," zhodnotil provozovatel Dinoparku Jiří Machálek.

Dnes má Plaza podle Nancy Haisové plochu pronajatou ze 70 procent. A další smlouvy se podle ní chystají. V jednání jsou kromě prodejců například i provozovny rychlého občerstvení. Centrum stojí o to, aby si v Plaze otevřeli ordinace lékaři.

Táhne bezplatné parkování

Díky dvěma hodinám bezplatného parkování, poloze v samém středu města, bezbariérovosti i modernímu zázemí, je podle Nancy Haisové pro ordinace ideální. Kvůli projektu Medical Center Plaza už manažeři oslovili na tři stovky lékařů z celého kraje a čekají na odpověď.

"Myslím, že jsme jim nabídli hodně slušné podmínky, bylo by to výhodné i pro pacienty. Čekáme, jak na to budou reagovat," zmínila Nancy Haisová.

Orientace na zábavu i širší nabídku služeb je podle ekonoma Ivana Jáče vynucenou i logickou reakcí na fakt, že více obchodníků se už v Liberci nedokáže uživit.

"Je to cesta k větší efektivitě těchto středisek. Tak jak bylo v devadesátých letech nákupních středisek méně než jinde, vygradovalo to v poslední době až neuvěřitelně. Důsledkem je i nezastavěná jáma pro zkrachovalém projektu na Perštýně," domnívá se vedoucí katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivan Jáč.

"Éra už není taková, že obchodní centra musejí sloužit jen pro nakupování. Na takové město je tu přetlak obchodů, proto jsme se také zaměřili na jiné projekty. Nebráníme se žádnému projektu, aby obchodní centrum žilo dál. Bojovali jsme o přežití a budeme bojovat dál," zhodnotila Nancy Haisová.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Končí ředitel Finanční správy Janeček, jeho úřad čelil četné kritice

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Martin Janeček působí ve Finanční správě od roku 2003 a v roce 2014 se stal jejím generálním ředitelem. Podle médií by...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...Najdete na iDNES.cz