Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Až polovina materiálů je šmejd. Na stavby bude nově dohlížet inspekce

  5:01aktualizováno  5:01
Ministerstvo průmyslu připravilo nový zákon o stavebních výrobcích, který má přinést srozumitelná pravidla pro stavbaře, a tím zvýšit bezpečnost a kvalitu staveb. A tato pravidla úřady budou také vymáhat – zákon počítá s rozšířením pravomoci České obchodní inspekce. Bude moci chodit přímo na stavby a kontrolovat, s jakými materiály dělníci pracují.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Důvod je jednoduchý: současný stav není už dál udržitelný, především kvůli dovozu nekvalitních materiálů z levnějších zemí. Většinou stačí, aby výrobek získal osvědčení v jediné evropské zemi, a může se u nás už prodávat. „Současný systém několika právních předpisů platných pro oblast stavebních výrobků je složitý, nepřehledný a mnohdy neúčinný,“ uvádí materiál MPO, který vysvětluje nutnost změn ve stavební legislativě.

V silikonové omítce chybí silikon. Nové fasády opadávají, stavaři krachují

MF DNES opakovaně upozorňovala na problémy s kvalitou některých výrobků i na jejich nesprávné používání. Například o silikonových omítkách, ve kterých ve skutečnosti žádný silikon není. „Omítky jsou v Česku celkově průšvih,“ říká Miroslava Novotná z VŠCHT.

Až polovina materiálů je šmejd

Na některé typy stavebních výrobků dosud není žádná právní úprava, která by řešila jejich konkrétní vlastnosti pro zabudování do stavby. „V důsledku toho jsou do staveb mnohdy použity nekvalitní nebo nevhodné stavební výrobky,“ vysvětluje ministerstvo.

„Každý tlak na kvalitu stavebních prací je jedině dobře,“ míní Petr Holub, šéf Šance pro budovy. Zdrženlivé jsou zatím stavební firmy. „Budeme k tomu mít určitě připomínky, zatím se s materiálem seznamujeme,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Odhady mluví v některých kategoriích o třiceti až padesáti procentech nekvalitních výrobků. Lidé přitom nemají příliš šanci poznat, zda je materiál kvalitní. Musí se spolehnout na to, že stavební firma je seriózní a má solidního dodavatele.

„Odpovědné osoby, například projektanti, nemají mnohdy dostatek informací nezbytných pro výběr optimálního stavebního výrobku a jeho použití v konkrétní stavbě,“ dodává materiál. Ministerstvo na dotazy k novému zákonu neodpovědělo.

Využívání nekvalitních materiálů pomáhá velký tlak na cenu. Kvalita se podle lidí z oboru příliš nemění i kvůli nedostatku pracovníků. „Nejsou tu kvalifikovaní lidé. U bytových domů stále vidíme falšování výrobků, které se vydávají za originály,“ říká Pavel Štáf, hlavní inspektor společnosti Bytecheck.

„Snažíme se zákazníkům více ukazovat, jaké jsou rozdíly v parametrech materiálů i ve složení,“ podotýká Vít Kutnar, majitel největších tuzemských stavebnin Dektrade.

Ministerský materiál nicméně mění také možnosti kontroly. Dosud státní kontrola nesmí kontrolovat výrobky přímo na stavbě. Nově by měl jeden zákon postihnout uvádění výrobků na trh, jejich využívání ve stavbách i následnou kontrolu.

Stát současně chystá změnu stavebního zákona. Podle něj mají stavební firmy dodržet požadavky na správné zabudování výrobků do stavby, kontrolovat to budou i stavební úřady. Ty mají také řešit, zda je použit stejný materiál, který je uveden v projektu.

Naslibovat kvalitnější materiál, ale pak použít jiný, levnější, který na první pohled vypadá stejně, je totiž jednou z nejčastějších fint stavebních firem.

Materiál využívá data Metrostavu, podle kterého je pět procent nabízených výrobků nekvalitních. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá, že by nový zákon mohl platit od června roku 2018.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Další z rubriky

Retro čepice Raškovka šla na dračku, začali proto šít další tisíce kusů

Skikrosařka Andrea Zemanová při představování první části olympijské kolekce -...

Prvním českým pomyslným vítězem nadcházející zimní olympiády je Raškovka. Čepice podobná té, v níž závodil skokan na...

Bitva s billboardáři se blíží. Tisíce nelegálních poutačů stále stojí

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Arbitráž s provozovateli venkovní reklamy je na spadnutí. Ministerstvo financí vybralo advokátní kancelář Weil, Gotshal...

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky, Řekové si polepšili

(Ilustrační snímek)

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....

Najdete na iDNES.cz