Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Až polovina materiálů je šmejd. Na stavby bude nově dohlížet inspekce

  • 308
Ministerstvo průmyslu připravilo nový zákon o stavebních výrobcích, který má přinést srozumitelná pravidla pro stavbaře, a tím zvýšit bezpečnost a kvalitu staveb. A tato pravidla úřady budou také vymáhat – zákon počítá s rozšířením pravomoci České obchodní inspekce. Bude moci chodit přímo na stavby a kontrolovat, s jakými materiály dělníci pracují.

Důvod je jednoduchý: současný stav není už dál udržitelný, především kvůli dovozu nekvalitních materiálů z levnějších zemí. Většinou stačí, aby výrobek získal osvědčení v jediné evropské zemi, a může se u nás už prodávat. „Současný systém několika právních předpisů platných pro oblast stavebních výrobků je složitý, nepřehledný a mnohdy neúčinný,“ uvádí materiál MPO, který vysvětluje nutnost změn ve stavební legislativě.

V silikonové omítce chybí silikon. Nové fasády opadávají, stavaři krachují

MF DNES opakovaně upozorňovala na problémy s kvalitou některých výrobků i na jejich nesprávné používání. Například o silikonových omítkách, ve kterých ve skutečnosti žádný silikon není. „Omítky jsou v Česku celkově průšvih,“ říká Miroslava Novotná z VŠCHT.

Až polovina materiálů je šmejd

Na některé typy stavebních výrobků dosud není žádná právní úprava, která by řešila jejich konkrétní vlastnosti pro zabudování do stavby. „V důsledku toho jsou do staveb mnohdy použity nekvalitní nebo nevhodné stavební výrobky,“ vysvětluje ministerstvo.

„Každý tlak na kvalitu stavebních prací je jedině dobře,“ míní Petr Holub, šéf Šance pro budovy. Zdrženlivé jsou zatím stavební firmy. „Budeme k tomu mít určitě připomínky, zatím se s materiálem seznamujeme,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Odhady mluví v některých kategoriích o třiceti až padesáti procentech nekvalitních výrobků. Lidé přitom nemají příliš šanci poznat, zda je materiál kvalitní. Musí se spolehnout na to, že stavební firma je seriózní a má solidního dodavatele.

„Odpovědné osoby, například projektanti, nemají mnohdy dostatek informací nezbytných pro výběr optimálního stavebního výrobku a jeho použití v konkrétní stavbě,“ dodává materiál. Ministerstvo na dotazy k novému zákonu neodpovědělo.

Využívání nekvalitních materiálů pomáhá velký tlak na cenu. Kvalita se podle lidí z oboru příliš nemění i kvůli nedostatku pracovníků. „Nejsou tu kvalifikovaní lidé. U bytových domů stále vidíme falšování výrobků, které se vydávají za originály,“ říká Pavel Štáf, hlavní inspektor společnosti Bytecheck.

„Snažíme se zákazníkům více ukazovat, jaké jsou rozdíly v parametrech materiálů i ve složení,“ podotýká Vít Kutnar, majitel největších tuzemských stavebnin Dektrade.

Ministerský materiál nicméně mění také možnosti kontroly. Dosud státní kontrola nesmí kontrolovat výrobky přímo na stavbě. Nově by měl jeden zákon postihnout uvádění výrobků na trh, jejich využívání ve stavbách i následnou kontrolu.

Stát současně chystá změnu stavebního zákona. Podle něj mají stavební firmy dodržet požadavky na správné zabudování výrobků do stavby, kontrolovat to budou i stavební úřady. Ty mají také řešit, zda je použit stejný materiál, který je uveden v projektu.

Naslibovat kvalitnější materiál, ale pak použít jiný, levnější, který na první pohled vypadá stejně, je totiž jednou z nejčastějších fint stavebních firem.

Materiál využívá data Metrostavu, podle kterého je pět procent nabízených výrobků nekvalitních. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá, že by nový zákon mohl platit od června roku 2018.