Obchodní rejstříky zůstanou soudům

  • 9
Poslanci, kteří inciovali projednávání zákona o registrátorech, musí svůj návrh kvůli technickým nedostatkům přepracovat. Obchodní rejstřík tak nadále povedou soudy. Skupina poslanců chtěla, aby rejstříky vedly kvalifikované soukromé osoby pod dohledem státu.

Od tohoto systému se očekává, že zrychlí vyřizování návrhů podávaných na předepsaných formulářích. Stát by a už nefinancoval obchodní rejstřík jako takový, ale jen správu centrálního serveru obchodního rejstříku, centrálního archivu a činnost kontrolních komisí, což má snížit rozpočtové výdaje.

Předkladatelé přepokládají, že by také začaly fungovat účinné sankční mechanismy v případě špatné práce soukromníků vedoucích obchodní rejstřík.

Kabinet proti registrátorům
Poslanecký návrh zákona o registrátorech v půlce října zamítla také vláda. Mluvčí kabinetu Libor Rouček odůvodnil vládní nesouhlas slovy, že "návrh je v rozporu se směrnicí Evropské unie o právu společností, která definuje systém zveřejňování údajů o společnostech."

Tento výklad ale předkladatelé odmítli. "Není to pravdivé tvrzení. Neexistuje žádný předpis evropského práva, který by upravoval způsoby a vedení obchodního rejstříku," sdělil poslanec Miloslav Výborný z KDU-ČSL.

Podle něj je cílem návrhu je zrychlit zápisy firem do obchodních rejstříků, které jsou v současné době velmi zdlouhavé. To je i předmětem kritiky ze strany EU.

Stejného názoru je i zástupce delegace evropské komise v ČR Ralf Dreyer, který nedávno řekl, že vedení obchodních rejstříků není vázáno evropským právem a evropské země mají různou praxi.

Systém soukromých registrátorů úspěšně pracuje ve Francii, Španělsku a v Nizozemsku. Zápis firmy nyní v tuzemsku trvá zhruba jeden měsíc, při registraci změn je to však mnohem delší doba, což znesnadňuje firmám podnikání.

Současná praxe je i živnou půdou pro korupci. Předkladatelé zákona se domnívají, že po privatizaci by zápis u registrátora měl být věcí několika málo dní.

,