Investiční zlato. Ilustrační snímek

Investiční zlato. Ilustrační snímek | foto: zlataky.cz

Investice do zlata klesly, někteří prodejci ale hlásí dvouciferný růst

  • 31
Investoři v Česku uložili loni do zlata výrazně méně peněz než v roce 2013. Některým předním hráčům na trhu se naopak dařilo růst o desítky procent. V Česku se loni prodaly tři tuny drahých kovů. Cena nejprodávanějšího zlata v posledních letech kolísá.

Celkové prodeje investičních drahých kovů, jako je zlato, stříbro, platina nebo palladium, na českém trhu loni klesly meziročně o čtvrtinu na tři tuny. „Hlavním důvodem je celkový pokles ceny zlata na světových trzích. Některé subjekty v České republice musely dokonce ukončit svou obchodní činnost,“ vysvětluje manažer investičních kovů ve společnosti Safina Libor Křapka.

Například v České spořitelně investoři loni nakoupili 100 kilogramů zlata a předloni 140 kilogramů.

Zlato aktuálně stojí 1 289 dolarů za troyskou unci, v letošním roce zdražilo o sto dolarů. Zlato už nicméně není tak atraktivní investicí jako v roce 2010, kdy do roka získalo na hodnotě téměř 600 dolarů. Poslední rok a půl v podstatě tento drahý kov kolísá zhruba na hodnotách mezi 1 200 a 1 400 dolary.

Podle některých dokonce zlato představuje podřadnou investici. Analytici ČSOB tvrdí, že zlato je vzácný kov, který obklopují mýty, a navíc nenabízí ochranu před inflací. „Je-li cena nad 1 000 USD za unci (i v případě, že cena v nedávné době prudce klesla), zlato nekupujte, ale prodávejte. Zlato je podřadná a extrémně nestabilní investice,“ radí v analýze.

Vývoj ceny zlata za posledních deset let. Zdroj: goldprice.org

Přes celkový pokles trhu nicméně Safina a někteří další velcí obchodníci s drahými kovy naopak hlásí dvouciferný růst. Důvodem je podle Křapky využití synergie rafinace drahých kovů a prodeje investičních kovů. Safina je lídrem v prodeji investičních drahých kovů na trhu s celkovým loňským prodejem zlata přes 800 kg.

„Zlato tradičně zůstává nejoblíbenějším investičním kovem, naše prodeje oproti minulému roku vzrostly o 14 procent. Zvýšenou poptávku jsme zaznamenali také u platiny a palladia, i když stříbro nadále zůstává druhým nejoblíbenějším investičním kovem,“ dodal Libor Křapka.

Zlaťáky.cz, které patří do pětice největších obchodníků s investičním zlatem, prodaly loni rekordních 600 kilogramů zlata, což představuje 19procentní nárůst.

„V období krizí a nejistot lidé vždy více ukládají své peníze do zlata, které je stále tím nejlepším uchovatelem hodnoty,“ vysvětluje člen představenstva Jan Žák, podle kterého je za růstem poptávky po drahých kovech oslabování koruny vůči světovým měnám. Neinvestovalo se ale jen do zlata. Také ve stříbru zaznamenala společnost rekordní nárůst prodejů o 200 procent na 4,7 tuny.

Investice do drahých kovů podle Žáka nejvíce souvisí s devalvací měny a politikou centrální banky. Například za posledních deset let česká koruna znehodnotila o 67 procent, americký dolar o 86 procent a euro o 79 procent.