Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci se zdráhají přijímat starší bankovky

  13:52aktualizováno  13:52
Vodoznak, ochranný proužek, neviditelná vlákna a další ochranné prvky jsou na bankovkách čím dál dokonalejší. O tom, co všechno má na penězích být, dobře vědí i obchodníci. Někdy ale zapomínají, že starším bankovkám tyto ochranné prvky chybí. A tak je jednoduše odmítnou.
Češi si zvykají na platební karty. S hotovostí může být problém. Ilustrační foto

Češi si zvykají na platební karty. S hotovostí může být problém. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Právě to se stalo Daniele Růžičkové z pražského Černého Mostu. "Zkoušela jsem zaplatit starou padesátikorunou. Ale v obchodech mi ji odmítli. Nakonec si ji nechala prodavačka v naší večerce, že ji ukáže synovi. Zaplatit jsem s ní ale nemohla," vypráví.

"Řeknou vám, že peníze už neplatí, a vy strávíte celé odpoledne běháním po obchodech a hledáním někoho, kdo je vezme," říká Naďa Nosková ze stejného pražského obvodu, která dopadla ještě hůř.

Do ruky se jí dostala pětisetkoruna z roku 1993. Bankovku zkoušela udat na několika místech na Černém Mostě – v lékárně, supermarketu Albert i v místní večerce. Nepochodila ale nikde.

"Nejhorší to bylo v Albertu. Připadala jsem si, jako bych si ty peníze tiskla sama. Pokladní mi dokonce řekla, že bankovka je falešná. Nakonec zavolala i vedoucího. Ten se na bankovku podíval, řekl jen: "Tohle nebrat“ a odešel," vypráví žena. "Takže mi stornovali nákup. No a já, protože jsem neměla nic jiného než tu pětistovku, jsem tam všechny tašky nechala a šla zkusit štěstí jinam," říká Nosková.

"Přivolaný nadřízený, který prošel školením na bankovky u předchozího zaměstnavatele, použil své znalosti a rozhodl, že bankovka není pravá," potvrzuje její slova i Kateřina Černá z tiskového oddělení skupiny Ahold, kam patří i supermarkety Albert. "Očividně došlo k jeho pomýlení a my se za vzniklý omyl omlouváme," dodala.

Je falešná? Sem s ní
Peníze z první poloviny devadesátých let se od svých novějších vzorů skutečně liší. V platnosti nicméně stále jsou a obchodníci nemají důvod je odmítat. Pokud mají podezření, že je bankovka padělaná, je tomu dokonce právě naopak.

"Pokud má obchodník důvodné podezření, že se jedná o padělek, má povinnost ho zadržet a předložit k analýze České národní bance," říká mluvčí centrální banky Pavel Zúbek.

V praxi ale skutečnost vypadá zcela jinak, obchodníci se raději snaží potenciálním falešným bankovkám vyhnout obloukem. A pro jistotu i těm neplatným. "Pokud za kasou nejsou školení bankéři, je pochopitelné, že je raději nepřijmou," říká Černá.

Obchody nicméně částečně pravdu mají. Česká národní banka skutečně některé peníze stahovala z oběhu a vyměňovala je za nové. Jednalo se ale výhradně o starší tisícikoruny a pětitisícovky. Všechny ostatní vzory jsou stále platné, a pokud nejsou natržené, počmárané či jinak poškozené, obchodníci by je přijímat měli.

Maraton kvůli pětistovce
Naději neztrácela ani Naďa Nosková. Bez nákupu, který zůstal na pokladně, se jen s "falešnou" pětisetkorunou v kapse vydala na pouť po nákupním centru a zkoušela problematickou bankovku udat ještě v několika dalších obchodech. Nakonec kapitulovala a šla na "jistotu" - do pobočky České spořitelny.

"Tady mi sice potvrdili, že bankovka je stále platná, když jsem je ale požádala, aby mi ji vyměnili, odmítli. Chybělo jim totiž zařízení na ověření pravosti a poslali mě do Hloubětína," říká Nosková.

Takové chování banky je ale podle Pavla Zúbka z ČNB "přinejmenším podivné". "Bankám sice, pokud je mi známo, žádný zákon nenařizuje takové zařízení mít, nicméně na druhou stranu právě kvůli tomu, aby uměly rozpoznat falešné peníze od pravých, tu jsou."

Podle České spořitelny byla v dané chvíli UV lampa nefunkční. Proto pracovnice banky klientce doporučila jinou blízkou pobočku v okolí. "Zaměstnankyně tím neměla v úmyslu nějak klientku obtěžovat, nešlo o neochotu, naopak se tak snažila usnadnit situaci," vysvětlila Kristýna Havligerová z tiskového oddělení banky a doplnila, že se banka za nepříjemnosti omlouvá.

I starší peníze platí, ale...
Paní Noskové se nakonec pětistovky zbavit podařilo. "Celé odpoledne jsem s ní ale běhala od jednoho krámu k druhému a nakonec ještě po bankách. Vyměnili mi ji až na pobočce ČSOB. Bez jakýchkoli problémů," uzavírá svoje vyprávění.

Na druhou stranu je pravda, že ne vždy jsou obchodníci povinní všechny peníze přijímat. Odmítnout můžou zejména potrhané počmárané či slepované peníze. Fyzické osoby mají navíc právo nepřijmout i bankovky opotřebované oběhem, tedy například vybledlé či ušpiněné.

Ještě přísnější pravidla platí v přijímání mincí. Kdo přijde do obchodu s hrstí kováků, které právě vybral z prasátka, může mít smůlu. Obchodníci mohou odmítnout takovou platbu, pokud převyšuje 100 korun. Má-li peníze v deseti- dvaceti- či padesátikorunách, tak nepochodí u nákupu nad 500 Kč. Stejné je tomu i v případě, že má deset a více mincí stejné hodnoty.

Jistým místem, kde vaše peníze, a to v podstatě jakékoli podobě, vždy přijmou, by nicméně měly zůstat banky, včetně té centrální.

vlakKDY NEMUSÍTE PŘI PLACENÍ POCHODIT
BANKOVKY se přijímají bez omezení, pokud nejsou poškozené
* Fyzické osoby nemusí akceptovat peníze opotřebované oběhem, tedy vybledlé, zpřehýbané čí ušpiněné
* Právnické osoby jsou povinny oběhem opotřebované peníze přijímat, pokud jsou celé (nechybí žádná jejich část) a celistvé (nejsou natržené, či roztržené). Mohou ale odmítnout bankovky slepované, pomalované či proděravělé mince. Česká národní banka a banky tyto peníze přijímají.

MINCE může obchodník odmítnout pokud
* se jedná o více než 10 kusů mincí stejné nominální hodnoty
* jedná se o mince v celkové hodnotě nad 100 Kč
* jedná se o deseti- dvaceti- či padesáti koruny v celkové hodnotě nad 500 Kč
* se jedná o české pamětní mince a platné pamětní československé mince. Banky je ale přijímají.

PŘEHLED PLATNÝCH PENĚZ PODLE ČNB ZDE
Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz