Plné Vratislavovo náměstí sledovalo nejdříve předávání medailí štafetám mužů i

Plné Vratislavovo náměstí sledovalo nejdříve předávání medailí štafetám mužů i žen a pak ohňostroj. Zahrála i kapela s Vojtou Dykem. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Paradox biatlonového mistrovství: místní obchodníci přišli o tržby

  • 4
Organizátoři největší akce na Vysočině posledních let, mistrovství světa v biatlonu, neprodělali. Naopak obchodníci z centra Nového Města na Moravě tvrdí, že kvůli šampionátu o peníze přišli. Méně totiž nakupovali stálí zákazníci.

Centrum města už je vyčištěné, z Vratislavova náměstí zmizelo pódium, na němž se během šampionátu odehrával program s koncerty. Ve Vysočina Areně dobrovolníci vyklízeli ploty, věže na lanovku i VIP stan.

Šampionát dopadl pro organizátory v mírném zisku, který věnují na rozvoj biatlonu. Nezabodoval však u mnohých podnikatelů z obchodů v centru města.

Ti konec akce uvítali: mezinárodní dění je totiž odřízlo od stálých zákazníků. "Je dobře, že už je po všem. Tržby byly mizerné, jsme zklamaní. Očekávali jsme víc. Chtěli jsme mít otevřeno déle, ale nebylo to třeba. Většina zákazníků k nám dojíždí z vesnic, měli strach, že nezaparkují. Radši si nakoupili zásoby pečiva a dali si je do mrazáku," říká vedoucí Pekařství Řečice na novoměstském náměstí Jana Zdražilová.

Tržby tam při biatlonu klesly, někdy i o dva až tři tisíce korun za den.

Čísla z mistrovství

Šampionát v biatlonu navštívilo kolem 201 500 návštěvníků.

Takovou akci Nové Město na Moravě zažilo poprvé," uvedl předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Na úklidu areálu bude do konce týdne pracovat kolem 150 lidí. "Potom už tu bude asi patnáct nebo dvacet lidí," říká Hamza. Rozpočet je 180 až 190 milionů na celé mistrovství. Z kasy Kraje Vysočina by mohla jít suma kolem 20 až 30 milionů korun, o tom se ještě bude jednat.

Podobný názor má většina obchodníků. Městem se totiž neslo, že by lidé do centra neměli vůbec vjíždět. Obchodníci si navíc často do krámků nakoupili zásoby, které nakonec ani nevyužili.

"Návštěvnost se snížila. Děti měly navíc prázdniny, i to se projevilo. Tržby byly výrazně menší. Čekali jsme příliv lidí stejně jako ostatní, ale opak byl pravdou," konstatovala dcera majitelky Pekařství U Slonků Iva Slonková.

To prý mívá obvykle objednávky také od novoměstského Hotelu Ski. "Tentokrát objednali méně rohlíků, protože Rusové pečivo nemusí. Mají většinou své jídlo," dodala. Podle Slonkové se před zahájením mistrovství konalo setkání podnikatelů, kde se mluvilo o možnosti hodinu parkovat na náměstí. To se nakonec nesplnilo.

Biatlon a jarní prázdniny se projevily také na tržbách Knihkupectví Trojan. "Tržby byly výrazně menší. Lidé koupili pár pohledů, známek, německo-české a anglicko-české slovníky, ale to bylo tak vše," popsala prodavačka Šárka Pojezdná. Nikdo nesáhl po knihách z Vysočiny, které podle ní mohly být turisticky zajímavé.

"Náměstí bylo podle mě zbytečně zavřené. Měli jsme poloviční tržby. Bylo to tu mrtvé, nikde ani noha," vysvětlila Pojezdná.

"Tržby byly špatné. Radil bych příště neuzavírat náměstí," souhlasí vedoucí drogerie Jan Řezáč.

"Kdo to umí, ten vydělal," soudí novoměstský starosta Michal Šmarda. Podle něho měli obchodníci ve městě, které hostilo šampionát, šanci výdělku. "Ale museli by ji šikovně dokázat využít."

Uznal však, že obchodníci na náměstí mohli mít situaci složitější. "Když na deset dní uzavřete náměstí, tak lidem, kteří tam mají obchody, se může stát, že jim tržby krátkodobě klesnou," řekl Šmarda. Dlouhodobý efekt by měl však převážit. Podobné akce jako mistrovství světa mají mít přínos v přílivu turistů.

,