Nárůst tržeb hlásí obchodníci, na Manhattanu šly nahoru i ceny luxusních bytů. Ilustrační foto.

Nárůst tržeb hlásí obchodníci, na Manhattanu šly nahoru i ceny luxusních bytů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Obchodníci z Wall Street už zase utrácejí. Ale potají

  • 3
Obchodníkům na Wall Street se vrátila dobrá nálada i chuť utrácet za luxusní zboží. Nakupují a užívají si, jako kdyby finanční krize nikdy nebyla. O svém nově nabytém apetitu ale raději mlčí. Řadu bank přeci jen vzpružily státní peníze, což nejde pod nos běžným Američanům, u kterých se teď Wall Street netěší příliš velké oblibě.

Informoval o tom deník The Wall Street Journal.

Ještě v březnu zažila newyorská burza největší pád za posledních několik let. Od té doby se ale situace výrazně zlepšila a zdatní obchodníci už si znovu užívají rekordních odměn. Do kurzu se tak vrátily luxusní dovolené, nákupy umění či hodinek za 200 tisíc dolarů.

"V posledních čtyřech či osmi týdnech výrazně vzrostla poptávka po extravagantních nákupech," podotkl David Arnold z časopisu Robb Report, který se zaměřuje na superboháče.

Strmý nárůst tržeb minulý měsíc zaznamenala také společnost Flight Options, která prodává lety soukromými tryskáči. "Lidé už zase utrácejí a cestují v souladu se svými dřívějšími zvyky," podotkl viceprezident firmy pro prodeje Jay Heublein.

Makléři na Wall Street

Loni zažívali makléři z Wall Street krušné chvíle, teď už se jim dobrá nálada vrátila. Ilustrační foto z 30. 9. 2008.

Obrat v náladě na Wall Street podle deníku ukazují i jiné indikátory. Ve třetím čtvrtletí například na Manhattanu vzrostly ceny za luxusní byty.

Více prodávají také aukční síně Christie's a Sotheby's. Dohromady v podzimní sezoně utržily 596 milionů dolarů proti 409 milionům dolarům na jaře.

Extravagantní utrácení obchodníků na burze jen těžko pomůže napravit reputaci, kterou u Američanů po loňském vyvolání krize a pádu řady bank mají.

"Zvláště když se firmy staví na nohy mnohem rychleji než daňoví poplatníci, jejichž peníze je zachránily," uvedl deník. Finančníci se proto podle něj snaží vyvarovat nápadným výstřelkům a nestavět své znovunabyté peněžní sebevědomí tak na odiv, jako když si například v roce 2007 jeden z nich najal na oslavu narozenin zpěváka Roda Stewarta.

Otázkou ovšem je, jak dlouho optimismus na trzích vydrží. Když už se zdálo, že se finanční trhy pomalu ale jistě vzmáhají, objevily se problémy emirátu Dubaj. Ten se v minulosti pustil do řady megalomanských developerských projektů a teď se kvůli pádu cen nemovitostí potýká s vážnými finančními problémy.

Podle některých odborníků je současné hospodářské oživení ve Spojených státech křehké, a v budoucnu tak nelze vyloučit významnější poklesy hodnoty akcií.