Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodníci zareagovali na zvýšení DPH s předstihem, zdražují už teď

  2:01aktualizováno  2:01
Lednové zvýšení DPH na potraviny či léky z 10 na 14 procent se na pultech obchodů projevilo už nyní. Strategie, kdy prodejny pomalu a nenápadně zdražují své zboží s předstihem a v lednu se pak budou chlubit tím, že drží staré ceny, je ozkoušená.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obchodníci strategii postupného zdražování použili už před čtyřmi lety, kdy se chystalo zvýšení DPH z pěti na devět procent.

Když v lednu 2008 nastalo, ceny potravin už příliš nahoru nešly. Nebylo to třeba a podobná situace zřejmě nastane i na začátku roku 2012. "U rozhodujících řetězců jsou již ceny navýšeny, a to včetně DPH. Podle nás se po 1. lednu již zvyšovat nebudou," popisuje jednatel výrobce snídaňových cereálií Emco Zdeněk Jahoda.

Velké obchodníky za tuto strategii kritizuje i majitel potravin v Brně Jan Útrata: "Je zjevné, že řetězce v listopadu a prosinci ceny docela nakoply, zřejmě, aby následně mohly lákat na slevy." Sám chce držet ceny co nejdéle a zdražit až ve chvíli, kdy tak učiní jeho dodavatelé. "I tak budeme muset držet minimální marže, abychom mohli vůbec konkurovat velkým řetězcům," dodává.

Před svátky lidé ještě šetřit nebudou

Zda se obchodníci chovají stejně jako před čtyřmi lety, může naznačit také statistika. Redakce MF DNES proto porovnala vývoj cen ve druhé polovině roku 2007 a letos. Zjištění je pozoruhodné - zatímco ještě v září ceny oproti předchozímu měsíci v obou letech klesaly, od října začaly jít výrazně nahoru. Tehdy bylo tempo růstu cen ještě výraznější, protože vrcholil celosvětový růst komodit.

Navzdory tomu je meziroční růst cen nejvýraznější od prosince 2008. Dosáhl 2,5 procenta, což je inflace, kterou nikdo z analytiků neočekával.

Nejvíce k ní přispěly právě zdražující potraviny. Ne za všechno mohou obchodníci, v citelném růstu pokračovala třeba cena cukru, která však odráží jeho celosvětové zdražování. Podobné je to také u dalších komodit. "Letos došlo na trhu k oživení, tedy i vyšší poptávce, která žene ceny nahoru," připomíná agrární analytik Petr Havel.

Ten považuje vyšší ceny surovin za významnější hybatel zdražování než předčasné přizpůsobení se vyšší dani. Podle Havla navíc bude další zdražování v příštím roce brzdit slabší poptávka domácností, kterou ovlivní ekonomické zpomalení. "Před svátky ještě lidé ceny řešit nebudou, tudíž prostor tu bude, ale v příštím roce už ne," upozorňuje také na důležitý vliv předvánočních nákupů. Podle něj také hrozí, že lidé ve snaze ušetřit sáhnou častěji než dnes po těch nejlevnějších a méně kvalitních potravinách.

Zdraží i voda, teplo a jízdné

Jídlo však není jedinou položkou, u které se daň od ledna zvyšuje. Nahoru půjdou také ceny léků, jízdného, vody, tepla či vstupenek. Ekonomové proto očekávají v lednu další cenový skok. "Inflace po přelomu roku zřejmě vyskočí nad 3,5 procenta," předpokládá Tomáš Vlk z Patria Finance.

To zřejmě povede k dalšímu oslabení nákupního apetitu českých domácností, což je špatnou zprávou pro další vývoj tuzemské ekonomiky. Ta přitom podle v pátek zpřesněných čísel Českého statistického úřadu už oslabuje. Hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předcházejícím kvartálem o desetinu procenta klesl, zatímco v předběžném odhadu statistika ukazovala na stagnaci.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Najdete na iDNES.cz