Ceny pečiva se drží dole díky tvrdému konkurenčnímu boji, pro pekaře je už situace neudržitelná. Ilustrační foto.

Ceny pečiva se drží dole díky tvrdému konkurenčnímu boji, pro pekaře je už situace neudržitelná. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Obchodníci zdražili pečivo, donutili je k tomu největší pekaři

  • 249
Ceny rohlíků se snaží prodejci držet co nejníž, i tak ale za duben pečivo zdražilo i více než o pětinu, chleba o 15 procent. Za vším stojí údajně nepovolené dohody dvou největších pekáren Penam a United Bakeries, které se prý spojily a vyhrožují obchodníkům zastavením dodávek, pokud ceny nezvednou.

Penam a United Bakeries prý navíc tlačily i na menší výrobce, aby obchodníkům  zdražili ceny také.

"Ceny pečiva nahoru šly, a to i od menších dodavatelů. Vysvětluji si to tím, že velcí mlynáři často tlačí do zdražení i menší výrobce s tím, že jim jinak přestanou dodávat mouku," říká jeden z velkých prodejců.

Společnost Penam se podle informací z trhu pokusila zdražit už dříve, ale u odběratelů ji prý  podtrhlo odbytové družstvo MP Produkt. To sdružuje regionální dodavatele pekárenských výrobků včetně například Michelských pekáren. Šéf Penamu Jaroslav Kurčík to odmítá, stejně jako jakoukoliv jinou dohodu s United Bakeries. Stejně tak odmítají nařčení z kartelových ujednání i zástupci provozovatelů mlýnů.

"Vůbec nelze hovořit o kartelu. Ceny se poprvé od loňského léta, kdy narostla pšenice o sto procent, dostaly na reálnou úroveň," říká Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů ČR. 

Antimonopolní úřad nicméně v minulosti už opakovaně rozhodl o protisoutěžním jednání Penamu i Delta Pekáren a Odkolku, které v roce 2007 zastřešil United Bakeries a je tak nyní jedničkou na českém trhu. "Třeba se i někde sešli, ale za ruku nikoho nechytnete," říká zemědělský analytik Petr Havel.

Zdražuje pšenice i ropa

Podle šéfa Svazu pekařů a cukrářů Jaromíra Dřízala byla situace pro pekaře dále neudržitelná. Zatímco ceny pšenice a energií šly nahoru už dlouho, ceny pečiva v obchodech se držely stále nízko. "Paradoxní na cenovém vývoji pekařského oboru je, že přestože výrobcům výrazně stoupají náklady, spotřebitelské ceny jejich výrobků díky tvrdému konkurenčnímu boji obchodních řetězců naopak klesaly," uvedl Dřízal ještě před zdražením.

To potvrzuje i Havel. "Důvody pro zdražení už byly, ale v oboru funguje jisté zpoždění," říká Havel s tím, že světové ceny komodit ovlivňující ceny pečiva už jdou dolů. Ať už se to týká energií, nebo pšenice. Už na podzim by tak mohlo pečivo opět zlevnit.

Pekaři patří v Česku mezi dodavateli základních potravin mezi nejsilnější protihráče nadnárodních obchodních řetězců, a jsou si tak schopni své zájmy prosadit. Koncentrace v rukou skupiny United Bakeries, za níž stojí bratři Paříci, a ve skupině Agrofert Andreje Babiše je ale záležitostí posledních let. "Ještě pět let zpátky měli pekaři velmi slabou vyjednávací pozici, protože byli velmi roztříštění, podobně jako dnes řezníci a mlékaři," dodal Havel.

Podle obchodníků jsou marže, které dosahují na pečivu už tak velmi nízké a se zvyšováním cen dodavatelů by ještě klesly. Zdražovat dále nemohou, protože by tím odehnali zákazníky.

"Kdyby jsme si dali velké marže, tak to můžeme rovnou zabalit a zákazník by od nás odešel. Už teď u nás vychází velký bochník na 30,90, a aby to bylo pro zákazníka dostupné, tak máme jen 13 procent marži," popisuje majitelka malé prodejny. U rohlíků má zisk jen kolem deseti procent.

Velké řetězce mají ale při jednání o cenách mnohem lepší pozici a s pekaři mohou mít vyjednané mnohem výhodnější podmínky.

Navíc proti obchodníkům mají v posledních letech silný nástroj - dopékaní pečiva přímo v prodejnách. Směs na dopékání dováží totiž pekárny z Polska nebo Německa a nejsou tak závislé na místních dodavatelích.

,