Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z energetických firem unikaly databáze. Prodávaly se za desetitisíce

  1:00aktualizováno  1:00
Od energetických firem nebo jejich partnerů unikaly databáze klientů. Využívali je podomní prodejci lákající ke změně dodavatele elektřiny. Podle zdroje MF DNES, jehož rukama některé dokumenty prošly, se na černém trhu prodávaly za desítky tisíc korun.
Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem...

Podomní prodejci využívají k výběru klientů i databáze energetických firem (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Na první pohled jsou to běžné tabulky, které by zvládl vytvořit začátečník v Excelu. Papíry nebo soubory pochybného původu s tisíci jmen, adres, telefonů, dat narození i údajů o dodavatelích a spotřebě elektřiny. Tak vypadají databáze, které v minulých letech unikly přímo z energetických společností, nebo od jejich obchodních partnerů, kteří zajišťovali podomní prodej.

Redakce MF DNES má k dispozici ukázky uniklých databází klientů společností Bohemia Energy a E.ON. „V každé jsou tisíce jmen. Jako obchodní zástupce jsem měl s jejich pomocí přetahovat klienty konkurence k RWE. Používaly se ještě loni,“ popsal obchodní zástupce, který v minulých letech pracoval pro několik firem a jenž si nepřál zveřejnit své jméno. Podle něj je užívání databází s pochybným původem časté a netýká se jen dvou zmíněných firem.

Rozpaky nebudí využívání databází ani u Úřadu pro ochranu osobních údajů. „S obdobnými případy se úřad setkává několikrát ročně,“ uvedl mluvčí David Pavlát.

Energetici ukazují na své partnery

Společnost Bohemia Energy, která je největším alternativním dodavatelem energií, únik potvrdila. Mluvčí Alžběta Šťastná nicméně namítá, že data utekla už v roce 2011 a že dnes jsou klienti i díky uzavírání smluv přes tablety dostatečně chráněni proti podobným rizikům.

„Skeny, které máte, pocházejí z roku 2011, kdy ještě naše společnost spolupracovala s obchodní skupinou d2d, se kterou jsme ukončili spolupráci. Naše společnost v tom roce podávala trestní oznámení na dva už bývalé obchodní zástupce společnosti d2d,“ vysvětlila Šťastná.

Pište nám o podvodech

Stali jste se obětí podvodů některé z firem? Máte zkušenosti s nekalými praktikami? Víte o konání předváděcích akcí a dalších aktivitách „šmejdů“? Napište nám na e-mail fotoeko@idnes.cz

Databáze s klienty E.ON je novější, smlouvy byly uzavřeny v letech 2013 a 2014. Společnost, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, rovněž tvrdí, že citlivá data neunikla přímo jí. Nejspíš se tak stalo ze systému zprostředkovatele, který pro ni zajišťoval osobní prodej.

„Nejedná se o únik informací z naší společnosti. V několika případech jde o naše zákazníky, ostatní záznamy se týkají zákazníků jiných dodavatelů,“ tvrdí mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

S externí firmou každopádně rozvázal E.ON spolupráci a od letoška osobní prodej zajišťuje prostřednictvím vlastní sítě externích obchodních zástupců.

Databáze s citlivými daty mají podle obchodního zástupce na černém trhu vysokou hodnotu. „Průměrně se obchodovaly za cenu kolem čtyřiceti tisíc korun, zahrnovaly tisíce kontaktů. Cena za databáze většího rozsahu, které pokrývaly celé území ČR, se mohla vyšplhat ke sto tisícům korun,“ popsal.

Databáze často obsahovaly kromě jména klienta a kontaktů na něj také informaci o datu uzavření smlouvy o dodávkách. Obchodní zástupci pak volali zpravidla tři měsíce před jejím vypršením, aby si oťukali klienty a nabídli jim „úsporu“ při změně dodavatele.

Oficiálně by se měli představovat jako zástupci externí firmy, ale praxe prý byla taková, že vystupovali jménem svého obchodního partnera, například RWE. „Když bylo lidem divné, odkud jsme vzali jejich údaje, tvrdili jsme, že jsme distribuční firma, což nebyla pravda,“ líčí bývalý zástupce.

Vlažné tresty

Úřad pro ochranu osobních údajů tvrdí, že obchodní zástupci často údaje získávají z vyúčtování, které jim potenciální klienti při obchůzkách dávají k nahlédnutí. Proto úřad doporučuje, aby si spotřebitelé nechali vysvětlit, k čemu a v jakém rozsahu osobní informace budou sloužit.

Podle úřadu počet případů zneužívání databází narostl v roce 2012. Některé podněty předává Policii ČR, ta však podle výroční zprávy za rok 2012 většinou případ uzavře s tím, že nebyly naplněny požadované znaky trestného činu, konkrétně odpovídající společenská škodlivost, případně trestním zákonem požadovaná výše škody.

Samotný úřad skutky řeší jako správní delikty v úseku ochrany osobních údajů. Nejvyšší sankcí, kterou v těchto případech uložil, byla pokuta ve výši 50 tisíc korun.

mega - šmejdiNejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Legendární krém Indulona mění majitele, od Slováků míří k Řekům

Krém na ruce, Indulona olivová, 55 Kč

Tradiční česká značka krémů na ruce Indulona má nového vlastníka. Stoprocentní podíl slovenské firmy Saneca Trade a...

Posed za tři sta tisíc? Nehospodárné, kritizuje kontrolní úřad dotace

Ilustrační snímek

Dotace na podporu lesnictví v letech 2011 až 2016 byly nehospodárné, jejich pravidla nenutila příjemce dosáhnout...

Čechům otrnulo, vracejí se na dovolené do Turecka. Láká je i Bulharsko

Iztuzu, Dalyan, Turecko. Jestli hledáte klid a rybářské vesničky, jste tu...

Podle prodejců dovolených je letos výrazně vyšší zájem o zájezdy s předstihem. Největším překvapením je nárůst prodejů...

Najdete na iDNES.cz