Obchodům na Kypru docházejí drobné, musejí odmítat zákazníky

  14:53aktualizováno  14:53
Zavřené banky na Kypru způsobují problémy živnostníkům i řetězcům. Některé trafiky, supermarkety a jiní prodejci musejí posílat pryč zákazníky, protože nemají drobné na vrácení. Platit kreditní kartou se nedá a někteří obchodníci se bojí, že zamrzne dodavatelský řetězec.

Obyvatelé Kypru si vybírají povolené množství peněz, před bankomaty se tvoří dlouhé fronty. Na snímku pobočka Laiki Bank. | foto: Reuters

Popi, majitelka kiosku s novinami a cigaretami na náměstí v centru Nikósie, ve středu posílala zákazníky pryč, protože jí došly drobné. Není zdaleka sama, takové problémy nyní na Kypru trápí celou řadu podnikatelů, napsal deník Financial Times.

"Pokud máte na útratu pětieurovou bankovku, tak je to v pořádku," říká Popi. "Jinak si vedu přehled jen pro pár pravidelných zákazníků. Přicházím však o řadu obchodů." Problémy s nedostatkem mincí doléhají i na taxikáře. Ti si za cestu v centru města účtují paušální sazbu pět nebo deset eur, aby se jim vyhnuli.

"Normálně potřebuji okolo 300 eur v drobných za den," vypráví taxikář Eugenios. "Ale další nemohu dostat, dokud se znovu neotevřou banky, a já nevím, kdy se tak stane." Banky na celém ostrově zůstávají i ve čtvrtek - třetí den v řadě - uzavřené, zatímco vláda se snaží najít cestu, jak získat 5,8 miliardy eur poté, co kyperský parlament odmítl plán EU počítající se zdaněním peněz na bankovních účtech.

Obchody chtějí hotovost, na vrácení často nemají

Internetové bankovnictví se uzavřelo v pátek, ale Kypřané si z bankomatů mohli vybrat mezi 250 a 600 eury po nařízení centrální banky, aby přístroje zůstaly plné v obavách z možným protestů panikařících střadatelů. Avšak nedostatek mincí je jednou z věcí, které, zdá se, bankéři přehlédli.

Banky zůstanou uzavřené až do úterý, den po státním svátku 25. března, ale řada Kypřanů se obává, že vše může trvat ještě déle, pokud se jejich vláda s Bruselem nedohodne.

"Je hrozivé, že se Kypr za pouhých několik dnů změnil v ekonomiku závislou na hotovosti," říká Anthimos Eugenidis, student ekonomie, který se v lékárně snažil rozměnit stoeurovou bankovku.

Hotovost za své zboží požadují hotely, restaurace a některé supermarkety, které přestaly přijímat kreditní karty. Podobně se chovají také jejich dodavatelé.

"Někteří velkoobchodníci právě pozastavili 45denní lhůtu pro zaplacení a rovnou požadují hotovost," popisuje situaci Olga, ukrajinská imigrantka, která vede malý obchod v Nikósii ve starém městě. "Nevím, jestli tady je skutečně taková krize, nebo jen chtějí víc vydělat."

Dodavatelský řetězec se může zadrhnout, bojí se obchodník

Andreas Papaellinas, jeden z předních dovozců, varoval, že by se dodavatelský řetězec mohl do víkendu zaseknout. "Od pátku je vidět snižování prodejů, velkoobchodníci trpí a dovezené zboží se začíná hromadit v přístavech. Nemůžeme obchodovat více než den nebo dva bez fungujícího bankovního systému." Další dodavatel obavy z nedostatku jídla odmítá, většina firem má podle něj zásoby chlazených a balených výrobků na dva měsíce dopředu.

Zvyšují se však obavy, že až se banky otevřou, lidé se na ně vrhnou. "Po tom, co se stalo, bych si chtěl vybrat všechny peníze z účtu a dát je do bezpečné schránky, tak jak jsme to dělali v době před šeky a platebními kartami," vyjadřuje své přání bankovní úředník v důchodu Theodoros Konstantinu. "Ale mám obavy, že v tuto chvíli není v bankách dostatek hotovosti, aby mohly uspokojit požadavky všech lidí."

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Do autobusu bez lístku. Lucembursko ruší poplatky za hromadnou dopravu

Lucemburský premiér Xavier Bettel. (19. září 2018)

Lucemburské velkovévodství se příští léto stane prvním státem na světě, který plošně zavádí hromadnou dopravu zdarma....

Brexit může Česko stát 55 miliard a vzít práci 40 tisícům, říká analýza

Ministr pro brexit Dominic Raab (vlevo) a šéfvyjednávač EU pro brexit Michel...

Pokud jde o brexit, Česko není nedotknutelným ostrůvkem uprostřed Evropy, ale poměrně zranitelnou zemí. Z analýzy České...

Bílý dům chce zrušit podporu elektromobilů. Neví ještě, kdy tak učiní

Americký prezident Donald Trump

Trumpova správní rada chce zrušit Obamovy dotace na elektromobily a další ekologické iniciativy. Trump tímto krokem...

Najdete na iDNES.cz