Obchodům na Kypru docházejí drobné, musejí odmítat zákazníky

  14:53aktualizováno  14:53
Zavřené banky na Kypru způsobují problémy živnostníkům i řetězcům. Některé trafiky, supermarkety a jiní prodejci musejí posílat pryč zákazníky, protože nemají drobné na vrácení. Platit kreditní kartou se nedá a někteří obchodníci se bojí, že zamrzne dodavatelský řetězec.

Obyvatelé Kypru si vybírají povolené množství peněz, před bankomaty se tvoří dlouhé fronty. Na snímku pobočka Laiki Bank. | foto: Reuters

Popi, majitelka kiosku s novinami a cigaretami na náměstí v centru Nikósie, ve středu posílala zákazníky pryč, protože jí došly drobné. Není zdaleka sama, takové problémy nyní na Kypru trápí celou řadu podnikatelů, napsal deník Financial Times.

"Pokud máte na útratu pětieurovou bankovku, tak je to v pořádku," říká Popi. "Jinak si vedu přehled jen pro pár pravidelných zákazníků. Přicházím však o řadu obchodů." Problémy s nedostatkem mincí doléhají i na taxikáře. Ti si za cestu v centru města účtují paušální sazbu pět nebo deset eur, aby se jim vyhnuli.

"Normálně potřebuji okolo 300 eur v drobných za den," vypráví taxikář Eugenios. "Ale další nemohu dostat, dokud se znovu neotevřou banky, a já nevím, kdy se tak stane." Banky na celém ostrově zůstávají i ve čtvrtek - třetí den v řadě - uzavřené, zatímco vláda se snaží najít cestu, jak získat 5,8 miliardy eur poté, co kyperský parlament odmítl plán EU počítající se zdaněním peněz na bankovních účtech.

Obchody chtějí hotovost, na vrácení často nemají

Internetové bankovnictví se uzavřelo v pátek, ale Kypřané si z bankomatů mohli vybrat mezi 250 a 600 eury po nařízení centrální banky, aby přístroje zůstaly plné v obavách z možným protestů panikařících střadatelů. Avšak nedostatek mincí je jednou z věcí, které, zdá se, bankéři přehlédli.

Banky zůstanou uzavřené až do úterý, den po státním svátku 25. března, ale řada Kypřanů se obává, že vše může trvat ještě déle, pokud se jejich vláda s Bruselem nedohodne.

"Je hrozivé, že se Kypr za pouhých několik dnů změnil v ekonomiku závislou na hotovosti," říká Anthimos Eugenidis, student ekonomie, který se v lékárně snažil rozměnit stoeurovou bankovku.

Hotovost za své zboží požadují hotely, restaurace a některé supermarkety, které přestaly přijímat kreditní karty. Podobně se chovají také jejich dodavatelé.

"Někteří velkoobchodníci právě pozastavili 45denní lhůtu pro zaplacení a rovnou požadují hotovost," popisuje situaci Olga, ukrajinská imigrantka, která vede malý obchod v Nikósii ve starém městě. "Nevím, jestli tady je skutečně taková krize, nebo jen chtějí víc vydělat."

Dodavatelský řetězec se může zadrhnout, bojí se obchodník

Andreas Papaellinas, jeden z předních dovozců, varoval, že by se dodavatelský řetězec mohl do víkendu zaseknout. "Od pátku je vidět snižování prodejů, velkoobchodníci trpí a dovezené zboží se začíná hromadit v přístavech. Nemůžeme obchodovat více než den nebo dva bez fungujícího bankovního systému." Další dodavatel obavy z nedostatku jídla odmítá, většina firem má podle něj zásoby chlazených a balených výrobků na dva měsíce dopředu.

Zvyšují se však obavy, že až se banky otevřou, lidé se na ně vrhnou. "Po tom, co se stalo, bych si chtěl vybrat všechny peníze z účtu a dát je do bezpečné schránky, tak jak jsme to dělali v době před šeky a platebními kartami," vyjadřuje své přání bankovní úředník v důchodu Theodoros Konstantinu. "Ale mám obavy, že v tuto chvíli není v bankách dostatek hotovosti, aby mohly uspokojit požadavky všech lidí."

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Daně McDonald’s v Lucembursku byly v pořádku, rozhodla Evropská komise

(Ilustrační snímek)

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s nezískal od Lucemburska nelegální státní podporu ve formě...

Zákaz dvojí kvality nesmí mít zadní vrátka, žádají zpřísnění europoslanci

Ústav konzervace potravin VŠCHT Praha porovnával kvalitu stejných výrobků...

Evropský parlament žádá přísnější postihy případů takzvané dvojí kvalita potravin. Směrnici, která staví tuto praxi na...

Bohatí klienti nedosáhnou na dobré investice. Na vině jsou směrnice EU

Ilustrační snímek

Nová evropská pravidla pro investování MiFID II jsou omezující, doplácí na to majetní privátní klienti, říkají švédští...Najdete na iDNES.cz