Výrobci prodlužovaček s přepěťovou ochranou navíc klamou ve více věcech. Někdy naznačují, že prodlužovačky s ochranou proti přepětí umějí zamezit i zničení přístrojů, když do domu uhodí blesk. Ilustrační foto.

Výrobci prodlužovaček s přepěťovou ochranou navíc klamou ve více věcech. Někdy naznačují, že prodlužovačky s ochranou proti přepětí umějí zamezit i zničení přístrojů, když do domu uhodí blesk. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Obchody prodávají nebezpečné prodlužovačky, zákazník to nepozná

  • 70
Spoléhat se v obchodech na to, že koupíte jen prověřené elektro výrobky, je pošetilé. Nevěřte ani tomu, když na zboží vidíte certifikát kvality, že splňuje normy Evropské unie. V obchodech bohužel běžně narazíte na zboží, které nikdo netestoval a jehož označení a certifikáty jsou zfalšované.

Tak jako na prodlužovačce s přepěťovou ochranou, která se stala největším propadákem v testu MF DNES zaměřeném na bezpečnost těchto výrobků.

Ze čtrnácti se jich sedm nedá doporučit ke koupi, protože mohou probíjet, nebo dokonce shořet.

Odpovědnost je na dovozci

Nejhorší výrobek v testu – polský Elgotech – dováží firma Gares Brno. Nejenže mu chybí značka státní zkušebny, ale označení CE dokládající, že odpovídá předpisům Evropské unie, je s vysokou pravděpodobností falešné.

"Zkoušky jsou povinností výrobce. Polská firma nám doložila papíry s atesty," tvrdí Jaroslav Minks z firmy Gares. Podle mluvčí České obchodní inspekce Kamily Juhaňákové má však toto na starosti právě dovozce.

Výrobek redakce koupila společně s Pražskou energetikou v řetězci Globus. Jeho marketingový ředitel Boris Malý uvedl, že zboží, které firma sama dováží, prověřuje více než to, které bere od jiných dodavatelů. "To není kapacitně možné," říká.

A dodal, že odpovědnost je buď na výrobci, nebo na tom, kdo zboží dováží do Evropské unie. Pokud se opakovaně objevují problémy, Globus s dodavateli přestává spolupracovat. Brněnská firma Gares zase přestane spolupracovat s Poláky a nebezpečný výrobek nebude dovážet. V Číně totiž sežene podobné zboží levněji.

V testu naopak uspělo několik prodlužovaček, které se daly koupit v řetězci Tesco. "Dodavatelé nám předkládají dokumentaci vystavenou akreditovanými laboratořemi," popsala praxi Eva Karasová, která zastupuje tuto značku. Firma Tesco navíc sama namátkově testuje výrobky, jež odebírá přímo z vlastních prodejen.

Výrobci klamou

Výrobci prodlužovaček s přepěťovou ochranou navíc klamou ve více věcech. Někdy naznačují, že prodlužovačky s ochranou proti přepětí umějí zamezit i zničení přístrojů, když do domu uhodí blesk. Podle Miroslava Kloze z Pražské energetiky to však nejde.

Česká obchodní inspekce se na základě testu MF DNES na šňůry zaměří. Podle mluvčí Juhaňákové bude jejím prvním cílem, aby se nebezpečné výrobky přestaly prodávat. O pokutách zatím řeč nebyla.
Problémy byly i s prodlužovačkou renomované firmy Legrand, která má chránit proti přetížení a přehřátí elektroniky. Rovněž neprošla testem požární bezpečnosti.

Na jejím obalu chybělo označení výrobce i distributora a nebyla tam ani značka státní zkušebny. "Náš výrobek neslibuje, že je nehořlavý," říká k tomu Jan Urban z české pobočky firmy Legrand. Podle něho není nutná ani značka zkušebny, protože stačí logo CE – to by mělo dokládat, že výrobek byl otestován a odpovídá normám Evropské unie.

Značka CE je k ničemu

Jenže označení CE ztratilo na vážnosti. Správně by ho na svém zboží měl mít každý výrobce i dovozce. Ve skutečnosti ho má kdejaká hračka, sportovní potřeby nebo elektrospotřebiče z Asie či Afriky, které nebyly otestovány.

"Parazitování na jméně značky téměř není možné potírat," uvedla europoslankyně Zuzana Roithová, která se zabývá důvěryhodností této značky.

Na své dvě interpelace vůči Evropské komisi však nedostala odpovědi. Komise se totiž zabývá spíše úředními procedurami a neřeší, že se kvůli padělání značky k lidem dostávají nebezpečné výrobky.

Problémem se začalo zabývat i ministerstvo průmyslu a obchodu. "Je důležité, aby dozorové orgány dávaly za zneužití značky velké pokuty," řekla europoslankyně Roithová s tím, že i naše zákony umožňují pokutu až 50 milionů korun. Padělat značku je přitom mimořádně snadné – na rozdíl od jiných podobných nemá žádné bezpečnostní prvky. 

Nebezpečné zboží

Absolutním propadákem testu MF DNES, který zkoumal bezpečnost prodlužovacích šňůr s přepěťovou ochranou, se stal výrobek Elgotech polské firmy Flipol. Dováží ho brněnská firma Gares a prodává Globus za 799 korun.

Kabel sice ochrání proti přepětí neboli výkyvům v napětí, ale hrozí u něj, že se poškodí a bude probíjet. V testu MF DNES navíc vyhořel, když experti testovali riziko jeho vzplanutí. Více o testu si přečtete zítra v MF DNES.

Co s tím?
Člověk, který si koupí takto nebezpečný výrobek, by ho měl reklamovat a zároveň se obrátit na Českou obchodní inspekci, která jej prověří a může stáhnout z trhu. Na škody, které podobná zařízení způsobí, se vztahuje většina běžných pojistek domácnosti. 

Doma hoří často
Elektrospotřebiče mohou za každý desátý požár. Třeba v roce 2007 hořelo v téměř 23 tisících domácnostech (se škodou více než čtvrt miliardy korun).


Zdroj: Hasičský záchranný sbor


,