Mzdy v supermarketech rostly o 3 až 30 procent. Žebříčkem zamíchal Lidl

  1:00aktualizováno  12:34
Mzdy v obchodních řetězcích se v poslední době výrazně zvedly. Růst v celém odvětví odstartoval loni na jaře Lidl. O rok starší data z posledních výročních zpráv přitom jako nejštědřejšího zaměstnavatele ukazují Tesco. To ale vylepšilo průměr dvěma stovkami původně vedoucích pracovníků.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

„Co se týče peněz, je dnes Lidl jako supermarket na práci nejlepší. Ale chodíš v pět ráno na ranní a z odpolední se vracíš i v jednu ráno,“ napsala jedna z diskutujících na serveru emimino.cz do obří diskuse založené letos v březnu poté, co Lidl oznámil již druhé velké navyšování mezd. Shrnula tím všechna pro a proti, která řeší zájemci o práci v obchodě.

MF DNES porovnala mzdy zaměstnanců za poslední známý rok, což je většinou rok 2016 či maximálně ten končící červnem 2017. Při porovnání platů se na prvním místě umístilo Tesco s průměrnou hrubou mzdou přes 25 tisíc korun, v závěsu za ním byly Penny Market a Globus. Poslední místo obsadila Billa s necelými 19 tisíci.

Jak rostly průměrně hrubé mzdy zaměstnanců obchodních řetězců

„Není tomu tak, že Tesco platí nejlíp,“ ohradila se však předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Svaz vyjednává mzdy pro pracovníky všech řetězců s výjimkou Lidlu. „Tesco je podle našich údajů naopak na chvostu mzdového žebříčku. V ostatních řetězcích se mzdy celkově pohybují přibližně na stejné úrovni s tím, že firmy zaměstnancům přidávají, protože je k tomu nutí trh práce a vyjednávání s odborovými organizacemi, které pro zaměstnance kolektivně vyjednávají výši mezd a pracovní podmínky,“ uvedla.

Podle ní se nástupní mzdy liší řetězec od řetězce a jsou výrazně nižší než 18 tisíc korun. „Na plný úvazek se pohybují kolem šestnácti tisíc korun,“ doplnila. s tím, že loni mzdy rostly o tři až třicet procent.

Připomíná přitom, že nejčastěji řetězce uvádějí právě průměrné navýšení, tudíž nemusí dostat přidáno všichni. „Jediná společnost, která všem svým provozním zaměstnancům garantovala navýšení základních mezd, byl Ahold,“ dodává.

Velcí tajnůstkáři

Pokud jde o Tesco, které v žebříčku uhájilo první místo z roku 2015, při podrobnějším zkoumání je to hlavně díky tomu, že z vedení zmizelo oproti předešlému roku zhruba 200 lidí. Ti se přesunuli mezi ostatní zaměstnance, a tím navýšili jejich průměrnou mzdu asi o tisíc korun.

Podle mluvčího Teska Václava Koukolíčka došlo ke změně proto, že si vyjasnili s auditorem, kdo do kolonky vedoucí zaměstnanci patří. „Zároveň by ani podle předešlé metodiky těch zaměstnanců nebylo tolik jako pro rok 2015/2016, protože se čtyři země spojily pod jednotné vedení, takže se celkový počet vedoucích zaměstnanců rapidně snížil tím, že se rozdělili mezi čtyři státy,“ dodává.

Billa na poslední příčce měla na druhý řetězec odspodu, Ahold, výraznou ztrátu. Její zaměstnanci brali totiž v průměru o tři tisíce korun méně. Albert minule (za rok 2015) skončil jako poslední, ale poté, co si začali zaměstnanci veřejně stěžovat, jim výrazně přidal.

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

„Loni jsme navyšovali mzdy na provozních pozicích dvakrát, v průměru činilo navýšení 13,5 procenta,“ uvádí mluvčí řetězce Jiří Mareček s tím, že naposledy přilepšovali letos v lednu, v průměru o 19 procent. Billa se k otázkám na mzdy vůbec nevyjádřila.

Obchodní řetězce obecně patří k velkým tajnůstkářům, kteří se mzdami neradi chlubí. Jedinou výjimkou posledních dvou let je Lidl. Ten v březnu loňského roku odstartoval prvním velkým zvednutím mezd růst v celém odvětví a letos v tom pokračoval. V rámci něho zveřejňuje mzdy, které zaměstnanci na dané pozici dostanou.

Konkrétní částky u volných pozic lze nalézt rovněž u Billy a Penny Marketu, jež oba patří do německé skupiny Rewe. Na JobDnes.cz se lze dopátrat odměn v Tesku, i když firma je ze svých webových stránek loni stáhla. U ostatních řetězců se uchazeči o práci dočtou jen to, že budou mít vždy svou mzdu včas, nárok na stravenky a zpravidla pětitýdenní dovolenou.

Ani veškerá navyšování mezd však nevylepšila situaci v obchodech natolik, aby řetězce netrpěly nedostatkem zaměstnanců. „Lidé nejsou ochotni pracovat za podmínek, které značky nabízejí. Aby byly společnosti konkurenceschopné, minimální nabízená mzda na pozici prodavačky či pokladní by měla dosahovat alespoň 20 tisíc korun, samozřejmostí musí být stravenky z větší části proplácené zaměstnavatelem,“ míní Lenka Fábová z personální společnosti Hays, jež má na starosti retail. 

Zrcadlem toho, jak se vyvíjejí mzdy zaměstnanců, jsou brigádníci, kteří musí ze zákona pracovat za srovnatelných mzdových podmínek jako kmenový zaměstnanec.

„Když vezmu poslední čtyři roky, mzda se dlouho pohybovala kolem 80 až 85 korun za hodinu. Výraznější skok začal od roku 2016 a úplně ten největší nárůst se odehrál loni, kdy mzdy vyskočily v některých obchodních řetězcích přes 125 korun za hodinu,“ popisuje Roman Kubričan, jednatel agentury Credit Czech, která obchodníkům zajišťuje brigádníky. Ani to ale podle něj nestačilo, aby se začalo hlásit více zájemců. Počty brigádychtivých lidí pouze přestaly klesat.

I Lidl šetřil

Všichni na trhu včetně odborů se shodnou na tom, že rozhodující roli v mzdovém nárůstu sehrál Lidl. „Ze strany Lidlu to vnímám jako pozitivní, ve svém oboru je na trhu velmi silnou konkurencí pro ostatní řetězce. Existuje stále řada společností, kde se mzdy za poslední tři roky nikam neposunuly,“ uvádí Fábová.

I Lidl ale předtím šetřil a za poslední známý rok končící u něj únorem 2017 zvýšil v průměru mzdy jen o jedno procento, což bylo tehdy nejméně ze všech řetězců.

„Nástupní mzdy jsme v roce 2016 navyšovali v polovině roku, a to pouze na pozicích prodavač nebo pokladní a skladník,“ uvádí jeden z důvodů tohoto vývoje mluvčí společnosti Zuzana Holá. Dalším důvodem nízkého nárůstu podle ní je, že ve zmíněném roce přijali 1 400 nových lidí, a ti přišli za nástupní mzdu. A zároveň jde o nepřepočtený stav, takže jako jeden člověk je počítán i ten s kratším úvazkem. Lidl má přitom takových úvazků dvě třetiny.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila úrokovou sazbu

19. března 2024  6:37

Japonská centrální banka v úterý dle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných úroků....

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Musk přiznal užívání ketaminu. Je v zájmu investorů, abych pokračoval, tvrdí

18. března 2024  21:48

Miliardář Elon Musk v rozhovoru s bývalým moderátorem CNN Donem Lemonem přiznal, že užívá ketamin....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...