Obchody s byty zahltily pražský katastr

  • 10
Obchody s nemovitostmi možná zažívají zlaté časy. Boom však zároveň paralyzoval katastrální úřad v Praze, který většinu obchodů s byty schvaluje. V Praze se odehrává téměř polovina transakcí s realitami z celé země a privatizovala se v ní největší část obecních bytů.

Avšak převést zde byt z prodávajícího na nového majitele trvá čtyři až šest měsíců. Zákon přitom ukládá lhůtu měsíc.

"Ta situace je hodná podání hromadné žaloby na stát ze strany realitních kanceláří i jejich klientů. Zřejmě je to však sousto, na které by si málokterý advokát troufl a přežil," říká Marek Havlín z 1. Realitní a Investiční společnosti.

K prodlevám dochází také na úřadech v Mělníku a ve Zlíně, jinde v zemi však katastry zvládají vyřídit změnu vlastnictví do měsíce a půl.

Že pražský úřad nestíhá přívaly nových žádostí, kterých chodí každý měsíc 4 tisíce, připouští i jeho nadřízený orgán. "Chceme věci posunout dopředu, ale rozpočet mám omezený a nezvedl se, ani když v roce 2002 narostl počet podání o 40 procent," říká předseda Českého katastrálního úřadu Karel Večeře. "Ale trend je dobrý, dobu vyřízení postupně zkracujeme, i když ne tak rychle, jak bych si přál."

Nové koště dobře nemete?
Účastníci realitního trhu si hodně slibovali od loňské kompletní výměny vedení pražského katastru. Čekalo se, že nové vedení vyčistí prostředí, které nahrávalo úplatkům za rychlejší vyřízení. To se však nestalo, tvrdí.

"Čistka na úřadu měla zastavit nekalosti, zničit kanály, kudy šlo zápis zařídit rychleji. Ale už je to tu zas, uplácí se horem dolem," říká Havlín.

Večeře z Českého katastrálního úřadu však tvrdí, že realitní firmy přehánějí. "Žádný úplatek nebyl dokázán." Ministerstvo zemědělství sice popírá, že by mělo o korupci na katastrech důkazy, dnes však nese na jednání vlády plán, jak ji omezovat. Navrhuje možnost přijímat informace o možné korupci anonymně.

Návrh však nepočítá s příplatky za rychlejší zápis do katastru, po kterých volají realitní firmy. Dlouhému čekání se naučily vyhnout banky, které koupě bytů financují hypotékami. Platbu za byt pouštějí prodávajícím už ve chvíli, kdy je do katastru zanesena tzv. plomba, což je signál, že proběhne změna vlastnictví.

"Plombu umíme zanést do 24 hodin a může o ni požádat každý, není to výsada bank," tvrdí Večeře. Ostatní však na ně doplácejí o to více.

Prodlevy trápí i developerské firmy, které stavějí nové byty. A blokované převody škodí i nepřímo.

"Velké sumy, určené na nákup bytů a domů, měsíce leží u notářů. Ty peníze nepracují. Platbu lidé pustí, až když je na ně byt napsán. Kdyby zápisy šly hladce, stát by inkasoval daň z převodu nemovitostí o půl roku dřív," říká Ivo Gavlas z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.