Klasické pultové prodejny na vesnicích pomalu vytlačují velké hypermarkety ve městech.

Klasické pultové prodejny na vesnicích pomalu vytlačují velké hypermarkety ve městech. | foto: Profimedia.cz

Obchůdky na vesnicích pomalu mizí

  • 28
Obyvateli většiny jihočeských obcí jsou dnes převážně důchodci. Život nemají jednoduchý, na vesnicích zanikají totiž obchody a ne každý si může dojet pro základní potraviny do města. Pro některé Jihočechy je to jako zlý sen.

Vesnice se vylidňují a mizí z nich i malé konzumy, které vnášely do jejich center život. Obchody se smíšeným zbožím, prodejny Jednoty.

Příčina je prostá: venkované nové generace nakupují v městských supermarketech a do malých obchůdků chodí jen babičky pro mléko a rohlíky. Živnostníci se na vesnicích neudrží.

Problémy se zachováním obchodů s potravinami mají dnes na jihu Čech desítky obcí. Někteří starostové lákají živnostníky na výhody. V obecních objektech osvobodí obchodníky od placení nájmu, vody a elektřiny.

Příspěvky živnostníky nad vodou neudrží
Někde jim dokonce nabízejí příspěvky. Ty dávají hlavně na pojízdné prodejny, které křižují v některých okresech těmi nejmenšími osadami. Například v Kájově na Českokrumlovsku tisícikorunu ročně, jinde dvě stě korun na jednu prodejnu potravin.

Takové peníze jsou ale pro obchodníky spíše symbolické. I když prodávají dráž než v supermarketech, na jejich udržení to nestačí.

Ohrožené zásobování základními potravinami měli například lidé v Byňově na Novohradsku se třemi stovkami obyvatel. Podobné to je také kolem Jílovic nebo v Branišově. Nejhůře jsou na tom přitom obce na Českobudějovicku, kde skoro nejezdí pojízdné prodejny.

Jílovice je bývalá středisková vesnice, pod kterou patří další čtyři osady. Obchod je jen v Jílovicích. Například v Lipnici skončila prodejna před rokem, ačkoliv živnostník ji měl v obecním objektu bez nájmu.

Podnikání nejde přikázat
"Pojízdné prodejny byly dobré, ale dnes to žádný živnostník nechce. Nemůžeme nikomu nařídit, aby u nás prodával zboží," uvedla starostka Jílovic Věra Jindrová.

Obec Branišov leží jen čtyři kilometry od Českých Budějovic. Přibylo v ní mladých rodin, které si postavily domy. Přesto je zde dost důchodců se zájmem o prodejnu potravin. Ne každý totiž má auto, aby si jezdil nakoupit do hypermarketu na okraji krajského města. A autobusové spojení není ideální.

"Pronajali jsme živnostníkovi levně hospodu. Dostal ale podmínku, že alespoň na dvě hodiny denně bude prodávat potraviny. Jenomže ztrátovou má i restauraci a zboží prodává jen nepravidelně," líčí starostka Branišova Irena Miklová.

Obec zkoušela i vyjednat pojízdnou prodejnu potravin, ale nakonec od toho upustila. Autobus s potravinami totiž přijíždí až odpoledne mezi čtvrtou a pátou hodinou, a to je na obyvatele pozdě.

Neobstojí přitom argumenty odborníků, že vesnice se mění a nepotřebují už služby, které byly pro ně charakteristické. Kolem nových rodinných domů mají lidé anglické trávníky a v garážích i dvě auta. Lednice naplní jednou za týden nákupem v supermarketech. Naopak, starostové se shodují v tom, že vesnice stárnou.

U obchodnice nakupují důchodkyně a vdovy
"Chodí ke mně nakupovat hlavně důchodkyně a vdovy," říká Martina Veberová. Jako obchodnice si vzala na starost tři vesnice, které objíždí a provozuje v nich vždy na hodinu denně prodejny se smíšeným zbožím. Podnikatelka říká, že sice cítí závazek vůči svým zákazníkům, ale nemůže nahrazovat sociální pracovnici.

Pro třiasedmdesátiletou Annu Hoďánkovou z Borovnice na Českobudějovicku je něco jako anděl spásy. Návštěva konzumu totiž pro ni představuje i jakousi kulturní událost.

"Mám protézy na obou nohou. Když třikrát týdně dojdu na nákup, alespoň se uvidím se sousedkami. Větší nákup mi vždycky vozí dcera, v krámku si koupím jen rohlíky, chleba a mlíko. Jsem ale za něj vděčná," poznamenala žena.

Kdo se zamýšlí nad dopadem zániku vesnických obchodů? Jihočeský radní a starosta Nových Hradů František Štangl míní, že takovým obcím by měl pomoci stát. Jejich starostové živnostníky k sobě nepřitáhnou.

Státní úředníci ze sociálních odborů tvrdí, že o rodiče v nouzi se mají víc starat jejich děti. Jak ale, když dřívější velká rodina žijící pohromadě je také hudba minulosti?

Jílovice s nedostatkem obchodů jsou přitom příkladem toho, jak odborníci a politici uvažují. Vesnice se špatným zásobováním základními potravinami dostala v loňském roce zlatou stuhu v celostátní soutěži za péči o životní prostředí. Má totiž upravené trávníky, vysázené ovocné aleje a je rájem cykloturistů.

Kraj přispěl jen na opravu silnice
Příspěvek přitom dostala od krajského úřadu na opravu silnice v centrální obci, kde je i obchod. Dvě stě tisíc korun chce letos obec dát do úpravy zázemí u mateřské školy. V osadách Kojákovice a Šalmanovice chybí dokonce i kanalizace a čistírny odpadních vod. Centrum dění je pouze v Jílovicích.

Třiapadesátiletý Oldřich Šírek se do Jílovic přestěhoval na začátku devadesátých let. Většina obyvatelů dojíždí do práce do Českých Budějovic, Borovan a Trhových Svin.

"Bez auta by to tady bylo těžké," poznamenal Šírek.

,