Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obě komory amerického Kongresu schválily návrhy rozpočtu na 2010

  10:47aktualizováno  10:47
Obě komory amerického Kongresu schválily ve čtvrtek večer své návrhy státního rozpočtu na fiskální rok 2010. Jako první přijala Sněmovna reprezentantů návrh ve výši 3,55 bilionů dolarů (zhruba 68,9 bilionu korun), který z největší části odpovídá plánu prezidenta Obamy. Později odhlasoval Senát svých 3,41 bilionu.
Obě komory Kongresu musejí najít rozpočtový kompromis, o němž pak budou znovu hlasovat. Ilustrační foto

Obě komory Kongresu musejí najít rozpočtový kompromis, o němž pak budou znovu hlasovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Senátní návrh také zahrnuje Obamovy iniciativy, ale redukuje prezidentův návrh s cílem vyhnout se explozi federálního deficitu, napsala agentura Reuters.

Podle údajů rozpočtového výboru Kongresu povede rozpočet schválený Sněmovnou reprezentantů, tedy dolní komorou, ke schodku ve výši 1,4 bilionu dolarů.

Vojenský rozpočet se ještě dolaďuje

Vojenský rozpočet, který má zahrnovat náklady na
protiraketovou obranu a její základny plánované v České republice a Polsku, prozatím zveřejněn nebyl. Americký ministr obrany Robert Gates jej ale dokončuje a brzy svá rozhodnutí oznámí, uvedl bez dalších podrobností zástupce leteckých sil USA Michael Donley.

Nejmenovaný vojenský analytik s vazbami na zástupce armády podle Reuters řekl, že vojenský rozpočet na fiskální rok 2010 zahrnuje změny u 55 zbrojních programů. Některé z nich prý budou zrušeny, jiné naopak dostanou víc peněz.

Z únorového návrhu rozpočtu, který Obama poslal Kongresu, vyplývá, že prezident plánuje vojenské výdaje v příštím roce navýšit o čtyři procenta oproti letošku. Navrhovaná částka 533,7 miliardy dolarů je o 20,4 miliardy vyšší než letos.

Priority ve vojenských výdajích mají být podle Gatese zaměřené na boj se vzbouřenci v zemích, jako jsou Afghánistán a Irák.

Obama ma novou startegii pro Afghánsitán

Chce vymýtit Al-kajdu a dát víc peněz na obnovu

Senát při schvalování rozpočtu na fiskální rok 2010 odmítl většinu republikánských alternativ k prudkému omezení výdajů a snížení daní. Přidal však peníze na podpory na vytápění pro domácnosti s nízkými příjmy a bezpečnostní opatření na hranicích USA s Mexikem, které se snaží potlačit vlnu drogového násilí.

Kongresmani musí najít kompromis

Senátoři budou nyní muset vyřešit rozdíly mezi svým rozpočtovým návrhem a verzí Sněmovny reprezentantů. Bude nutné nalézt kompromis mezi oběma návrhy, o němž pak budou poslanci i senátoři znovu hlasovat. Pak bude moci schválený rozpočet podepsat prezident.

"Je to pro nás velký den," citovaly agentury předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Rozpočet je podle ní začátkem slíbených investic do vzdělávacího sektoru, zdravotnictví a energetických plánů nové vlády.

V letošním fiskálním roce, který končí 30. září, hrozí podle rozpočtového výboru Kongresu Spojeným státům deficit 1,85 bilionů dolarů (zhruba 36,4 bilionu korun). Od ledna, kdy se Obama ujal úřadu, už americká administrativa použila na podporu slábnoucí ekonomiky miliardy dolarů. Valnou část prostředků získal finanční sektor, který je původcem současné krize.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Turecko přitvrdilo, některé americké zboží zatíží více než stoprocentním clem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řeční v Ankaře (24. prosince 2017)

Turecko prudce zvýšilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Vyplývá to z...

Další test proti Roundupu: nebezpečný glyfosát je v dětských cereáliích

Cereálie (ilustrační snímek)

Americká organizace Skupina pro ochranu krajiny přišla s novým testem, který přináší další střelivo odpůrcům přípravků...

Trump hrozí Turecku dalšími sankcemi, pokud nepropustí pastora

Americký prezident Donald Trump před jednáním s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem...

Spory mezi Amerikou a Tureckem se ještě více vyhrocují. Prezident Donald Trump pohrozil Ankaře dalšími ekonomickými...

Najdete na iDNES.cz