Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní dvůr v Praze bude na prodej

  9:30aktualizováno  9:30
Prahu před půltisíciletím pamatují nejstarší budovy areálu Obecního dvora v centru metropole, který bude do tří týdnů na prodej. V komplexu vedle Nemocnice Na Františku v Praze 1 zatím stojí přízemní domy z 15. až 18. století a třípatrové budovy z poloviny 19. století.
Praha

Praha - Praha - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Prodejem historického komplexu Obecní dvůr v Praze 1, jehož nejstarší budovy zažily ještě vládu krále Vladislava Jagellonského, chce město zabránit jeho dalšímu chátrání. Vzniknout zde mají byty a obchody.

Významné místo Prahy
"Definovali jsme podmínky výběrového řízení, teď připravujeme dokumentaci. Počítám, že do čtrnácti dnů nebo tří týdnů záměr zveřejníme prostřednictvím médií," uvedl včera radní Pavel Klega.

Základní podmínkou prodeje podle něj bude obnova těch historických nemovitostí, které město považuje za cenné. "K tomu se připojí regulovaná dostavba," podotkl Klega.

Obecní dvůr je součástí těch lokalit Starého Města, které nebyly zbořeny asanací. "A zrovna na tomto místě, severně od Staroměstského náměstí, je toho zachováno málo. Pro historickou část města je to rozhodně významný komplex," tvrdí předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Moderna mezi historií?
Nový vlastník si zde proto nebude moci dělat, co chce. Podmínky památkové péče jsou v tomto smyslu podle šéfa magistrátních památkářů Jana Kněžínka dost tvrdé.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Zejména u takových objektů, jakým je Obecní dvůr. Velmi komplikovaná je například likvidace originálních zdí či obnova vnějších prvků a oken. Ta nemohou být jiná než originály, a nutná je proto repase nebo věrná kopie," uvedl Kněžínek s tím, že u historicky významných staveb musí být zachovány veškeré dochované prvky.

Památkáři přitom podle Kněžínka nejsou proti nové zástavbě. "Máme zkušenosti, že vždycky lépe zapadne moderní špičková architektura než architektura, která něco napodobuje. Ale k tomu vždy vedou velmi komplikovaná a složitá jednání," dodal památkář.

Byty místo koňských stájí
Podle zápisu z roku 1726 byly v areálu například stáje pro obecní koně, ale také vozy a hasičské stříkačky. V budoucnu by měl Obecní dvůr sloužit převážně k bydlení a částečně pro obchody a služby.

Hlavním cílem města je podle Klegy zabránit prodejem dalšímu chátrání historické památky a zajistit její rekonstrukci bez finanční zátěže Prahy. Podle představ města má zde vzniknout i klidová zóna s lavičkami a menší vodní plochou. "Je dobře, že se areál dočká rekonstrukce. Určitě podpoříme bytové využití objektu, dokonce i to, že část vyroste úplně nová," uvedla předsedkyně Klubu Za starou Prahu. Obává se však, že případnému investorovi nebudou prostory dostačovat a bude chtít budovy zvyšovat.

Jistina zájemce - pět milionů
Výběrové řízení bude jednokolové, zájemci podle radního Klegy budou muset složit jistinu ve výši pěti milionů korun. Termínem pro podání nabídek je pátek 30. září 2005 do 12 hodin. "Během října by mohly být návrhy vyhodnoceny a na nejbližším zastupitelstvu bude nejlepší předložen ke schválení," dodal Klega.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz