Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní dvůr v Praze bude na prodej

  9:30aktualizováno  9:30
Prahu před půltisíciletím pamatují nejstarší budovy areálu Obecního dvora v centru metropole, který bude do tří týdnů na prodej. V komplexu vedle Nemocnice Na Františku v Praze 1 zatím stojí přízemní domy z 15. až 18. století a třípatrové budovy z poloviny 19. století.
Praha

Praha - Praha - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Prodejem historického komplexu Obecní dvůr v Praze 1, jehož nejstarší budovy zažily ještě vládu krále Vladislava Jagellonského, chce město zabránit jeho dalšímu chátrání. Vzniknout zde mají byty a obchody.

Významné místo Prahy
"Definovali jsme podmínky výběrového řízení, teď připravujeme dokumentaci. Počítám, že do čtrnácti dnů nebo tří týdnů záměr zveřejníme prostřednictvím médií," uvedl včera radní Pavel Klega.

Základní podmínkou prodeje podle něj bude obnova těch historických nemovitostí, které město považuje za cenné. "K tomu se připojí regulovaná dostavba," podotkl Klega.

Obecní dvůr je součástí těch lokalit Starého Města, které nebyly zbořeny asanací. "A zrovna na tomto místě, severně od Staroměstského náměstí, je toho zachováno málo. Pro historickou část města je to rozhodně významný komplex," tvrdí předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Moderna mezi historií?
Nový vlastník si zde proto nebude moci dělat, co chce. Podmínky památkové péče jsou v tomto smyslu podle šéfa magistrátních památkářů Jana Kněžínka dost tvrdé.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Zejména u takových objektů, jakým je Obecní dvůr. Velmi komplikovaná je například likvidace originálních zdí či obnova vnějších prvků a oken. Ta nemohou být jiná než originály, a nutná je proto repase nebo věrná kopie," uvedl Kněžínek s tím, že u historicky významných staveb musí být zachovány veškeré dochované prvky.

Památkáři přitom podle Kněžínka nejsou proti nové zástavbě. "Máme zkušenosti, že vždycky lépe zapadne moderní špičková architektura než architektura, která něco napodobuje. Ale k tomu vždy vedou velmi komplikovaná a složitá jednání," dodal památkář.

Byty místo koňských stájí
Podle zápisu z roku 1726 byly v areálu například stáje pro obecní koně, ale také vozy a hasičské stříkačky. V budoucnu by měl Obecní dvůr sloužit převážně k bydlení a částečně pro obchody a služby.

Hlavním cílem města je podle Klegy zabránit prodejem dalšímu chátrání historické památky a zajistit její rekonstrukci bez finanční zátěže Prahy. Podle představ města má zde vzniknout i klidová zóna s lavičkami a menší vodní plochou. "Je dobře, že se areál dočká rekonstrukce. Určitě podpoříme bytové využití objektu, dokonce i to, že část vyroste úplně nová," uvedla předsedkyně Klubu Za starou Prahu. Obává se však, že případnému investorovi nebudou prostory dostačovat a bude chtít budovy zvyšovat.

Jistina zájemce - pět milionů
Výběrové řízení bude jednokolové, zájemci podle radního Klegy budou muset složit jistinu ve výši pěti milionů korun. Termínem pro podání nabídek je pátek 30. září 2005 do 12 hodin. "Během října by mohly být návrhy vyhodnoceny a na nejbližším zastupitelstvu bude nejlepší předložen ke schválení," dodal Klega.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz