Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obíhání úřadů při stavbě má skončit

  1:00aktualizováno  1:00
Desítky razítek, která jsou dnes potřeba i kvůli vyzdění umakartového jádra panelového bytu, by měly patřit minulosti. Nový stavební zákon, který připravila vláda, má přinést revoluci v papírování, jež je nutné absolvovat před každou i menší stavbou či větší rekonstrukcí bytu.

"Nepochybně půjde o obrovskou úlevu. Nebudete muset obíhat třicet institucí pro svolení, razítka, vyjádření, která leckdy mají tak krátkou platnost, že vám propadnou dřív, než je seženete kompletně," líčí Miloslav Mašek.

Když se dnes kupříkladu žádá o stavební povolení, musí se k projektu přiložit dalších jedenadvacet příloh počínaje dokladem o vlastnictví pozemku, přes stanovisko hygieniků, odboru životního prostředí, hasičů až po návrh, jak se zlikvidují odpady při stavbě.

"Povolení je hodně, ale čím důkladnější příprava je, tím rychleji postupujeme. Když je žádost bezproblémová, je povolení do třiceti dnů. Neznám konečné znění navrhovaného zákona, ale nemyslím, že kvantum dokladů nějak zredukuje, lidé naopak budou muset být mnohem lépe připraveni," říká Pavel Linhart z plzeňského magistrátu.

Vláda chce přesto zasahování úřadů před začátkem stavby omezit. Postavit menší domek či pustit se do úpravy bytu by napříště šlo už bez povolení. Stačilo by úřadu chystanou stavbu ohlásit, a pokud se do měsíce neozve s výhradou, člověk má volné ruce a smí začít stavět.

Strohý dopis oznamující úřadu úmysl stavět však stačit nebude. "Samozřejmě, projekt mít musíte a také bude nutné vědět, co se na kterém území může budovat. Bude i dál povinnost říci o stavbě sousedům, ale už nebude nutný jejich písemný souhlas. Důležité je, že odpadne čekání na povolení," říká Mašek.

Lidé při drobných stavbách měsíce čekání na verdikt úřadu často obcházeli. "Začali jsme s přestavbou bytu dřív, než jsme měli povolení. Tolik papírování na bourání papundeklových stěn!" vzpomíná jeden majitel družstevního bytu.

S přípravou stavby by podle nového zákona začali pomáhat také autorizovaní inspektoři. Na objednávku by sehnali veškerou dokumentaci a žádali o povolení či hlásili stavbu sami. Garantovali by, že příprava proběhla odborně. "Budou smět vydávat i vlastní povolení formou certifikátu," říká Mašek.

Vládní úsilí o nový stavební zákon vítají velcí stavitelé. Značně by urychlil debatu se všemi, kteří mluví do velkých staveb. "Nám to obvykle nejvíce prodlužují vedlejší účastníci řízení, kteří se donekonečna odvolávají. Jeden projekt připravujeme například už pět let a ještě nemáme územní rozhodnutí," říká právník developerské firmy Finep Petr Jahelka.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz