Obnos, který nikdo nečekal

aktualizováno 
Bezhotovostní platební styk kromě bezpečí a pohodlí skrývá i několik možných rizik. Může se stát, že kvůli omylu mohou být peníze převedeny nejen na nesprávný účet, ale i v nesprávné výši. Chyba může být jak na straně klienta, tak i na straně banky.

Stejně jako v případě "dvojité" mzdy platí, že si klient musí pečlivě zkontrolovat svůj výpis z účtu a jakékoliv neobvyklé transakce oznámit bance. Pracovníci banky mu sdělí potřebné údaje o konkrétní platbě, tedy číslo účtu, název a adresu banky, ze které byla částka poukázána.

Prostřednictvím své banky může zjistit i jméno a adresu majitele účtu, ze kterého mu byl obnos převeden a kterému má peníze vrátit. Pak už jen stačí dát souhlas, aby si původní majitel peníze z jeho účtu stáhl. Pokud by je nechtěl vydat, hrozí mu žaloba, protože se řečí zákona "bezdůvodně obohatil". Pokud chybu způsobila banka, je povinna opravit ji sama.

V takovém případě je oprávněna z účtu příjemce tyto prostředky odčerpat včetně případných úroků a poukázat je člověku, kterému skutečně patří. Pokud chybnou operaci provede jiná banka, je povinna na podnět banky člověka, kterému částka náleží, peníze z účtu odepsat. Tuto transakci je ale možné udělat jen do tří měsíců ode dne, kdy chyba vznikla.

Poté musí dát člověk, jemuž peníze nepatří, k odepsání částky ze svého konta souhlas. "Pokud by nesouhlasil, postupovalo by se v souladu s právní úpravou odpovědnosti za bezdůvodné obohacení, - soudní žaloba na vydání bezdůvodného obohacení," říká právnička Věra Zemanová.

Když člověk, který přijal cizí peníze, všechno utratí, banka může tři měsíce blokovat částky, které mu na účet přicházejí, až do okamžiku, kdy je na něm tolik, aby mohl "dluh" vrátit včetně úroků.

Pozor: O peníze, které jste někomu omylem poslali, byste se měli hlásit do dvou let. V této době je totiž lze na neoprávněném příjemci vymáhat prostřednictvím soudu. Poté už záleží jen na jeho poctivosti, zda bude ochotný je dobrovolně vydat.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ČEZ zdraží elektřinu, část zákazníků od ledna připlatí osm procent navíc

Ilustrační snímek

Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku některým zákazníkům elektřinu o osm procent. Půjde o lidi, kteří...

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Viceguvernéry bankovní rady ČNB budou Mora a Nidetzký

Česká národní banka

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími...

Najdete na iDNES.cz