Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrana proti špatným makléřům? Existuje!

aktualizováno 
Nesolidní finančníci se vyskytují všude na světě. Úřad státního zástupce státu New York vydal doporučení, jak se bránit proti některým nekalým praktikám. Zde jsou některé zásady:

1. Nikdy nesvěřujte peníze firmám nebo osobám, které znáte jen po telefonu nebo na základě rozhovoru s obchodním zástupcem. Nikdy neposílejte peníze na jiné účty nebo adresy, než které jsou uvedeny ve smlouvě. Nikdy nedávejte hotové peníze přímo obchodnímu zástupci. Pokud vás někdo bude přesvědčovat k podobným praktikám, uvědomte úřady.

2. Vždy vyžadujte osobní doporučení písemných konfirmací obchodních příkazů.

3. Velké naléhání na klienta signalizuje problémy. Buďte ostražití vůči komukoli, kdo vám říká "investujte rychle, nebo zmeškáte životní příležitost". Jakýkoli nátlak, zejména pokud není konzistentní s vaším rizikovým profilem a investičními cíli, je varovným faktorem.

4. Doporučení založená na "důvěrných informacích", předpovědi skvělých zisků ("za půl roku se vám peníze zdvojnásobí") a doporučení radikálně zvýšit riziko vašeho osobního portfolia budí automaticky podezření. Pamatujte, pokud něco vypadá příliš dobře, než aby to byla pravda, pak to obvykle není pravda!

5. Je zakázáno, aby makléř doporučil klientovi investici, která je nevhodná vzhledem k jeho věku, finanční situaci, investičním cílům a zkušenostem.

6. Je zakázáno, aby správce portfolia prováděl jménem klienta nadměrné množství obchodů.

7. Zakázány jsou samoúčelné obchody bez ekonomického zdůvodnění, například přestup mezi fondy s podobnou investiční strategií.

8. Dezinterpretace nebo za mlčování podstatných faktů patří rovněž mezi zakázané praktiky. Mezi podstatné fakty patří zejména rizika spojená s investováním do určitého cenného papíru, poplatky a náklady spojené s investováním, technické a analytické informace, jako například kreditní ratingy.

9. Je zakázáno účtovat klientům nepřiměřené přirážky, srážky nebo provize z nákupu či prodeje cenných papírů.

10. Je zakázáno garantovat klientům, že neztratí peníze při určité transakci (nemusí se týkat derivátových obchodů, které však začátečníkům obecně nelze doporučit!), stejně jako souhlas makléře se sdílením případných ztrát klienta.

11. Je zakázáno poskytování konkrétních předpovědí kursů cenných papírů.

Co ještě dodat?
Přečtěte si důkladně všechny právně závazné dokumenty včetně prospektu emitenta cenných papírů, do nichž hodláte investovat. V případě jednotlivých akcií musíte ovšem vzít na vědomí, že tyto dokumenty bývají pouze v angličtině (zahraniční fondy nabízené v ČR však již z větší části mají statuty přeložené do češtiny).

V případě nejasností požadujte vysvětlení a čas na rozmyšlenou. Ověřte si, zda váš makléř nebo správce portfolia má všechny příslušné licence a jaká je jeho vlastnická struktura, případně též kreditní rating. Mnozí podvodníci používají psychologické manipulativní triky typu "každý ví, že to a to je běžné", a spoléhají se, že budete poslušně přikyvovat, protože nebudete chtít vypadat jako neznalec. Nestyďte se však nikdy přiznat, že něčemu nerozumíte. Jakmile dostanete pocit, že z vás obchodní zástupce nebo makléř "dělá hlupáka", rozlučte se s ním slušně, ale rychle.

Jak poznat dobrého obchodníka:

• uzavře s klientem řádnou smlouvu

• nespěchá na něj
• na vše vydá potvrzení
• neslibuje přehnané zisky
• upozorní na rizika
• informuje o skutečné situaci na trhu
• vysvětlí, co se právě děje s klientovými penězi a kde jsou
• vede klientovi oddělený účet
• je skromný
• má smysl pro humor

Jak poznat špatného obchodníka:

• poučuje a dělá z klienta hlupáka
• chová se jako vědma - předpovídá kursy cenných papírů
• zamlčuje důležité informace
• slibuje trvale vysoké zisky
• chlubí se spoustou "důvěrných" informací
• naléhá na klienta
• žádá na ruku hotové peníze
• je přehnaně sebevědomý
• má nedostatek smyslu pro humor

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Máslo (ilustrační snímek)
Z marží másla mají řetězce polovinu, ministerstvo kontrolu cen vítá

Máslo do Vánoc ještě zdraží, ale pomaleji než dosud. Za rok jeho cena stoupla o 45 procent. Podle dokumentu ministerstva zemědělství o vývoji trhu s mléčnými...  celý článek

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...
Amazon před Vánoci hromadně nabírá, práci tu dostane 2500 brigádníků

Americký internetový prodejce Amazon v tuzemsku v předvánoční sezoně nabere 2 500 nových sezonních pracovníků. V České republice aktuálně pro společnost...  celý článek

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.