Evropa uvalila clo na boty z Asie. Ilustrační foto

Evropa uvalila clo na boty z Asie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obuvníci: Cla na asijské boty nás nezachrání

  • 20
Evropa začala v pátek vybírat clo na asijskou koženou obuv. To postupně vzroste na téměř dvacet procent. EU tak chce zachránit svoje výrobce, které válcuje konkurence z Asie. Podle českých obuvníků ale cla vůbec nic nevyřeší. Opatření totiž přišlo "s křížkem po funuse."

Evropská komise se rozhodla zavést cla ve výši 19,4 procenta pro čínské boty a 16,8 procenta pro vietnamské. Na tuto výši mají narůst postupně. Komise se rozhodla zaměřit se právě na tyto dva státy, protože podle úředníků pomáhají svým výrobcům nefér prostředky, daňovými a sociálními úlevami.

"Zachraňuje se už mrtvý," myslí si manažer přední obuvnické společnosti, který si nepřál být jmenován. V České republice v posledních několika letech došlo k výraznému poklesu výroby obuvi. Nyní se tu vyrábí 5,5 milionu párů bot. Ještě před pěti lety to bylo třináct milionů párů.

Cla by měla cenu asijských bot zvednout a alespoň trochu přiblížit úrovni obvyklé v Evropě a evropským obuvníkům pomoci.

"Je to iluze. Nepomůže to ani u nás, ale ani tam, kde to vzniklo, tedy v Itálii a Španělsku. Je to ochranářské opatření, které se podařilo prosadit na podkladě lobbistického tlaku," myslí si i Michal Jánský z firmy Baťa.

Podle Jánského dojde jednak k tomu, že obchodníci začnou nakupovat obuv ze zemí, kde jsou náklady na výrobu podobně nízké, ale cla se na ně nevztahují – například z Indie, Thajska či Indonésie.

"Je to sice nepříjemné, ale dá se také čekat, že část výrobců nahradí koženou obuv syntetikou," dodal.

Ceny jsou navíc podle českých odborníků poddeklarované. Běžnou praxí je, že exportéři například deklarují, že mají v kontejneru tisíc párů, ve skutečnosti je jich ale pět tisíc. Kromě toho výrobci uvádějí v dokladech cenu neskutečně nízkou.

"Boty se k nám se dovážejí nejen pod naší, ale i pod čínskou výrobní cenou," uvedla už dříve tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. I ona tak naznačila, že výrazné zdražení není možné čekat.

Evropská komise komise odhadla, že cla mohou vést k růstu v přepočtu asi čtyřicet pět korun na jeden pár. To je ale podle názoru českých odborníků velice nepravděpodobné

"Obchodníci mají tak obrovské marže, že ten rozdíl krásně srovnají. Nám to už nepomůže," potvrdil i manažer obuvnické společnosti, který si přál zůstat v anonymitě. Jánský ze společnosti Baťa potvrdil, že část zvýšení vstřebají nižší marže obchodníků i dodavatelů, část ale podle něj přeci jen bude muset zaplatit zákazník.

"Čekám že v případě Bati to bude pět až sedm procent," řekl. Protože se ale cla zvyšují na konečných zhruba dvacet procent postupně, dá se mírné zdražení čekat až ke konci roku. Zvýšení je ale individuální u každého obchodníka, podle toho, kolik bot z Asie dováží. V případě Bati je to asi patnáct procent, dodal.

Asijské boty zatím do Evropy proudí v gigantických objemech. Čína loni vyvezla 1,2 miliardy párů, Vietnam 265 milionů.

,