Reklamace v Evropě zlevní a zrychlí, odhlasovali poslanci EU

  18:09aktualizováno  18:09
Lidé nespokojení se službami či zbožím, které si nakoupili v EU, budou moci v budoucnosti řešit spory s prodejci rychleji a levněji. Evropští poslanci schválili v úterý předpisy, které lidem umožní obracet se téměř zadarmo na nezávislé mediátory. Ti jejich spory vyřeší do 90 dní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Europoslanci tím posílili postavení zákazníků, kteří se tak do dvou let budou moci vyhnout nákladným a zdlouhavým soudním přím, kvůli kterým se často do sporu s prodejci ani nepouštěli. "Systém mimosoudního řešení sporů v České republice doposud trpěl vážnými nedostatky. Nová pravidla rozhodně vítám," řekla Olga Sehnalová, poslankyně Evropského parlamentu a členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

Každé odvětví bude mít svého mediátora

Ačkoliv mnoho států již mimosoudní řešení sporů umožňuje, systémy se různí a ne vždy zákazníkům pomáhají domoci se svých práv. Tak tomu bylo například i v Česku, kde si spotřebitelé často stěžovali na zneužití takzvaných rozhodčích doložek, kdy byl rozhodce již předem určen jednou stranou a nebylo možné se proti jeho rozhodnutí odvolat.

Nové směrnice stanovují jasná pravidla, kdo a jak bude spory napříč Evropskou unií řešit. Transparentnost a nezávislost rozhodujících úřadů by tak měla být zaručena.

Každý členský stát bude muset například zajistit, že pro všechna podnikatelská odvětví budou existovat nestranné orgány alternativního řešení sporů. Tyto systémy se budou zabývat stížnostmi na zboží a služby, ať už zakoupené on-line či v obchodě, v jiném státě či ve vlastní zemi.

Arbitráže by měly být podle europoslanců pro zákazníky bezplatné či stát pouze "nominální poplatek" a všechny pře by měly být vyřešeny do 90 dní.

Podle Sehnalové by celý systém měl evropským spotřebitelům ušetřit až 22,5 miliardy eur (577 miliard Kč) ročně.

Spory půjde řešit on-line

Kdo bude chtít řešit spor s prodejcem, bude mu stačit sednout za počítač a vyplnit stížnost v rodném jazyce na portálu "Vaše Evropa", který začne fungovat krátce poté, co všechny členské státy včlení nové směrnice do svého práva. Na to mají dva roky od nabytí účinnosti nových pravidel.

Nová platforma nasměruje nespokojené zákazníky na nejvhodnější alternativní způsob řešení jejich stížností. Všechny kroky stížností půjde vyřídit on-line, přičemž takto předávané informace budou chráněny unijními pravidly o ochraně soukromí a osobních dat. On-line řešení sporů bude možné pro jakýkoli on-line prodej, bez ohledu na to, zda má obchodník své sídlo v EU.

"Zákazníci a obchodníci, zejména ti menší, se necítí při přeshraničním on-line obchodování bezpečni, protože neví, kam se mají obrátit o pomoc v případě potíží. On-line řešení sporů jim dá důvěru k nakupování a prodeji napříč EU. V tomto směru je on-line řešení sporů mezníkem v oživení jednotného trhu," uvedla zpravodajka Róża Thun.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

O zbytky jídla se v Číně místo prasat postarají švábi

Čínský byznys se šváby, v Sečuanu z nich vyrábějí léky

Číňané momentálně ročně vyprodukují více zbytků jídla, než jsou schopni zkompostovat. Kvůli hrozbě zaplnění ulic...

Školní obědy podle Trumpa - méně celozrnného pečiva a pořádně osolit

Ilustrační snímek

Trumpova administrativa tento týden oznámila finální podobu změn v americké obdobě „pamlskové vyhlášky“. Nová varianta...

Omezování fosilních paliv nás bude stát téměř bilion dolarů, varují Norové

Norské ropné plošiny

Tlak na omezování fosilních paliv může Norsko připravit o majetek v hodnotě 800 miliard amerických dolarů. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz