Alfred Brunclík, obžalovaný bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic

Alfred Brunclík, obžalovaný bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Šéfové silnic jdou k soudu kvůli předraženým kancelářím a pozemkům

  • 15
Dva bývalí šéfové Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman a Alfred Brunclík byli obžalováni kvůli nevýhodnému pronájmu budovy pro firmu. Laušman podle obžaloby způsobil státu škodu ve výši 114 milionů korun a Brunclík 245 milionů. Brunclík je obžalován i z nevýhodné koupě pozemku v Běchovicích.

Přes tři roky už Alfred Brunclík nepůsobí na Ředitelství silnic a dálnic, na některá svá rozhodnutí si však bude muset znovu vzpomínat.

Jedním z nich je i nákup pozemku v Praze-Běchovicích, kde má vyrůst zázemí pro silničáře na jedné z částí Pražského okruhu. Brunclík podepsal smlouvu, podle které si má ŘSD rozlehlý pozemek koupit.

Silničáři v potížích

Kromě pronájmu kanceláří na Kačerově prověřuje policie například pronájmy odpočívek externím firmám kolem dálnic a jejich nezvykle nízkou cenu, k soudu doputoval i nákup pozemků v Běchovicích. Policie zkoumá i odkup pozemku na křížení dálnice D1 a Pražského okruhu.

Transakci komplikuje malý háček - před samotným prodejem silničářům nakoupili pozemky o rozloze asi půl hektaru soukromí developeři Neinver Czech a Kiro Development. Hlavnímu městu Praze zaplatili 50 milionů korun a stát se zavázal pozemek koupit za 175 milionů korun. Smlouva o smlouvě budoucí počítala s tím, že jedinou podmínkou k transakci je územní rozhodnutí pro chystanou stavbu.

ŘSD se po odchodu Brunclíka k zaplacení dlouho nemělo, a tak se případ dostal k Rozhodčímu soudu Hospodářské komory. Ten rozhodl ve prospěch developerů, stát se odvolal u civilního soudu. Ten zatím jen vydal předběžné opatření, podle kterého stát platit nemusí. "Byl jsem přesvědčen, že pozemky kupovat za takovéto situace nemůžeme a bylo by to v rozporu se zákonem," říká tehdejší šéf ŘSD David Čermák.

Podle obžaloby vznikla touto transakcí státu škoda 175 milionů korun. Státní zástupce dal tento případ do stejného řízení, v jakém žaluje Brunclíka ještě společně s jeho předchůdcem Petrem Laušmanem kvůli nevýhodnému pronájmu kanceláří.

Brunclík ani Laušman se k obžalobě nechtějí vyjadřovat. Laušman dnes působí ve stavební firmě Silmex patřící pod větší společnost Swietelski stavební, Brunclík u jednoho z největších tuzemských stavařů OHL ŽS.

Kanceláře na periferii za cenu centra

Zatímco v případě Běchovic ještě není definitivně jasné, zda škoda skutečně vznikla, v případě pronájmu sídla generálního ředitelství se počítá mnohem snáze. Smlouva platí od konce roku 2004 a potrvá až do roku 2022. Majitelům se investice zaplatila za pět let, zatímco stát za budovu na okraji Prahy platí tolik, kolik si účtují majitelé kanceláří na nejlukrativnějších adresách v centru Prahy.

Smlouvu uzavřelo ŘSD za Petra Laušmana. Stát oficiálně výběr budovy soutěžil, kombinace podmínek na vzdálenost k metru, k dálnici D1 nebo k jídelně však znemožnila, aby vyhrál někdo jiný než společnost Office Building Kačerov. Ta ji shodou okolností právě dokončovala. Podle rozvahy z té doby přišla na 160 milionů korun. Za firmou stála stavební společnost Integra, která pro ŘSD stavěla řadu silnic. Firma později zanikla a přešla pod firmu CIB Real Estate.

Postupnou valorizací se výše nájemného budovy s plochou zhruba šest tisíc metrů čtverečních, v níž pracuje 180 lidí, dostala až na 38 milionů korun ročně. Tuto sumu platí ŘSD jen za nájem, s dalšími službami se účet dostane přes 50 milionů. Výše samotného nájmu tak vychází na zhruba pět set korun za metr čtvereční a měsíc. Smlouvu nelze vypovědět.

Realitní kanceláře zabývající se pronájmem kanceláří považují takovou cenu za nezvykle vysokou – například na nedalekém Pankráci, který je blíže centru, stojí metr kolem patnácti až šestnácti eur za metr, tedy do 450 Kč.

Nezvyklá je i délka kontraktu. Za Brunclíkova vedení se smlouva na dobu neurčitou s možností výpovědi po roce 2012 změnila v možnost výpovědi až po roce 2022.

Podle policie tedy způsobil Laušman podpisem pronájmu škodu 114 milionů a Brunclík jeho prodloužením poškodil ŘSD o dalších 245 milionů korun.

Soudy čeká pravděpodobně rozplétání i dalších případů na ŘSD. Policie řeší třeba nevýhodný pronájem pozemků, zabývá se i loňskou stavbou mostu v Brně.