Ocelářský magnát Carnegie zbohatl na válce, pohádkové jmění nakonec rozdal

  16:00
Jeho život trochu připomíná kýčovitou pohádku. Chlapec z chudé tkalcovské rodiny se vypracoval mezi nejbohatší podnikatele přelomu 19. a 20. století. Americký ocelový magnát a mecenáš vědy a umění Andrew Carnegie byl často považován za naivního snílka, své sny ale proměnil ve skutečnost.
Carnegie pohádkově zbohatl na americké občanské válce.

Carnegie pohádkově zbohatl na americké občanské válce. | foto: Profimedia.cz

Carnegie se narodil 25. listopadu 1835 v hornickém městě Dunfermline ve Skotsku, odkud jeho rodiče vyhnala bída do Ameriky. Usadili se v Pittsburghu, kde jako třináctiletý začal pracovat v přádelnách. O dva roky později začal na základě doporučení svého strýce pracovat v telegrafické společnosti za 2,5 dolaru týdně jako zprávař. Carnegie si práci rychle osvojil, naučil se rozpoznávat drobné rozdíly ve zvuku přístroje a za rok byl povýšen na post operátora.

Na začátku roku 1853 nastoupil k Pennsylvania Railroad Company jako sekretář a operátor telegrafu. Pracovní zkušenost u drah byla pro Carnegieho podnikatelskou budoucnost klíčová. Mladík rychle vystřídal hned několik pozic, aby se brzy stal vrchním dozorcem pensylvánské pobočky. Ředitel společnosti Thomas A. Scott Carnegiemu pomohl k první investici ve výši 500 dolarů.

Carnegie z vydělaných peněz zaplatil matčinu hypotéku rodinného domu. O několik let později už držel podstatný podíl v drážní společnosti provozující noční vagony. Peníze rychle investoval do spřízněných průmyslových odvětví vyrábějících železo, mosty a železnice, díky kterým nashromáždil kapitál pro své budoucí impérium.

Nejlepší byznys je válka

Během americké občanské války Carnegie dohlížel na chod vojenských drah, kde mimo jiné zodpovídal za přesun unijních vojáků. V roce 1884 Carnegie investoval 40 tisíc do ropných polí v Pensylvánii. O rok později mu tato investice vynesla milion dolarů. Občanská válka zvýšila poptávku po válečných lodích, zbraních, nábojích a stovce dalších průmyslových výrobků. Carnegie post u drah opustil, aby veškerou svoji energii investoval do obchodu s železářským zbožím.

Posléze založil The Keystone Bridge Works a Union Ironworks, díky kterým zásoboval Keystone Bridge Company a železnice svými výrobky. Své astronomické jmění získal zejména uvedením oceli na americký trh. Nemalou roli v tom hrál projekt ikonického most East Bridge, který posloužil jako důkaz toho, že ocel bude jedním z pilířů americké průmyslové produkce.

Ocelářský magnát na přelomu století uzavřel jeden z nejdůležitějších obchodů v historii Spojených států. Spojil se s bankéřem Johnem Pierpontem Morganem, aby během několika měsíců pomocí spojení několika společností založili United States Steel Corporation, první firmu na světě, jejíž tržní ohodnocení dosáhlo miliardy dolarů. Spojení průmyslových holdingů do US Steel je do dneška největším industriálním převzetím svého druhu.

Říká se, že Carnegie se uměl obklopit těmi správnými lidmi. O tom svědčí jeho klíčové partnerství se Scottem a šéfem pensylvánských železnic Johnem Edgarem Thomsonem bez nichž by budoucí průmyslové impérium téměř jistě nemohlo vzniknout. Carnegie v první polovině života nashromáždil majetek, jehož hodnota představovala dvě třetiny peněz, které byly ve Spojených státech v té době v oběhu.

Byznysman se společenskou odpovědností

Carnegie celé své jmění postupně věnoval dobročinným institucím, což, jak sám říkal, považoval za svou povinnost. Jeho filantropický rukopis je čitelný po celých Spojených státech i jinde ve světě. Miloval literaturu, dokonce se chtěl vydat na spisovatelskou dráhu. Hojně přispíval do několika magazínů.

Výběr Carnegieho citátů

  • Nadbytek bohatství je nedotknutelný úvěr, ke kterému je vlastník nadosmrti upoután, aby jej spravoval pro dobro společnosti.
  • Každý hlupák dovede hájit své omyly. Když však své chyby uznáte, cítíte se povzneseni a máte velikánskou radost.
  • Představ si, že stojíš na prahu nevídaného úspěchu, jasný a krásný život ti leží u nohou. Tak vstaň a čiň se!
  • Chápat lidi a odpouštět jim, k tomu je třeba charakteru a sebeovládání.
  • Nejdůležitější způsob, jak získat přátelství lidí je zapamatovat si jejich jména a vzbudit v nich vědomí důležitosti.
  • Nikoho nelze vystrkat po žebříku, když neleze aspoň trochu sám.
  • Chápat lidi a odpouštět jim, na to je třeba charakter a sebeovládání.
  • Mluvte o tom, co zajímá druhého.
  • Chcete-li být zajímaví, zajímejte se.
  • Právo mluvit si musíte zasloužit!

V roce 1886 mu v North American Review vyšla známá esej Bohatství, ve které majetné nabádá k větší sociální odpovědnosti. Za svůj největší počin považoval vybudování 2 800 knihoven po celém světě. Založil i dva dodnes fungující technologické instituty. Na srdci mu ležel osud učitelů, pro které zřídil fond na zvýšení jejich platů. A nezapomněl ani na své zaměstnance, těm otevřel penzijní fondy, do kterých přispíval.

Jeho asi nejznámější stavbou je slavná koncertní síň Carnegie Hall na newyorském Manhattanu, kterou nechal ocelář vybudovat v roce 1891. Různých institucí a budov, které za svůj vznik vděčí Carnegiemu, jsou ale po světě stovky.

Peníze začal rozdávat, když mu bylo 37 let. Prvním příspěvkem potěšil sportovní klub v rodné vesnici Dunfermline, ze kterého později vznikly Carnegieho lázně. Jeho think tank Carnegie Endowment for International Peace zabývající se mezinárodní politikou působí dodnes.

Jedni průmyslníka opěvovali za jeho štědrost, druzí ho naopak kritizovali. Vadil zejména levicovým politikům, kteří tvrdili, že rozdává peníze, o které připravil své dělníky. Jméno Andrewa Carnegieho ale nikdy nebylo spojováno s drsnými podnikatelskými praktikami.

Místo příkazů doporučení

Podle historiků nebyl chladným, vypočítavým průmyslníkem, ale postavou malým mužem, který se vždy dokázal nadchnout pro vše, co zrovna dělal. Sršel energií a svým podřízeným nikdy nic nepřikazoval a pouze jim radil: „Ráno si přečtu hlášení, během hodiny rozdám doporučení a můžu jít a užívat života“.

Carnegie měl prý nejen mimořádnou schopnost předvídání, ale i vůli, energii a sebekázeň, aby předsevzetí naplnil. Pro jeho kariéru bylo typické, že ocelárny, kterým se věnoval během života méně a měně, mu přitom přinášely stále víc peněz.

Život byznysmana, byť úspěšného, ho ale neuspokojoval. Když mu bylo 35 let, přesídlil do New Yorku a stále více času věnoval sebevzdělávání a literatuře. Toužil být součástí newyorských privilegovaných literárních kruhů. Dle historiků byl Carnegie velmi společenský a ve společnosti patřil k vyhledávaným vypravěčům. Nemohl si ale dovolit ignorovat své ocelárny, a tak se do Pittsburghu, kde sídlily, pravidelně vracel.

Do úzkého okruhu Carnegieho přátel patři spisovatel Mark Twain i filozof Herbert Spencer. Carnegie se osobně přátelil s americkými prezidenty, státníky i významnými spisovateli. Politicky patřil mezi odpůrce amerického imperialismu a kolonií. Když Spojené státy na konci americko-španělské války koupily od Španělska Filipíny za 20 milionů dolarů, Carnegie souostroví nabídl dvojnásobek, aby země získala nezávislost. Jeho štědrá nabídka však pod politickým tlakem nebyla přijata.

Jeho vztah k ženám ovlivnil obdiv k matce. Oženil se až v 51 letech. S manželkou Louise, dcerou newyorského podnikatele, měl jedinou dceru Margaret. Obě po Carnegieho smrti pokračovaly v charitativní činnosti. Andrew Carnegie zemřel 11. srpna 1919 na zápal plic. Bylo mu 83 let.

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...