Ochránce trhu zakázal spojení cukrovarů

  • 1
Němečtí a francouzští cukrovarníci nebudou mít v Česku sladký život. Antimonopolní úřad po posouzení rozkladu nepovolil spojení firem Südzucker a Saint Louise Sucre, které působí na tuzemském trhu. Obává se, že by mohly zvyšovat cenu cukru i dalších výrobků tak, že by poškodily spotřebitele.

"Jejich sloučení by vedlo k narušení hospodářské soutěže na trhu s cukrem," konstatoval šéf antimonopolního úřadu Josef Bednář.

"Vzniklý gigant by mohl zásadně ovlivňovat nejen ceny cukru, ale i ceny výrobků, v nichž je cukr obsažen."

V současnosti ovládají tuzemský trh tři zahraniční cukrovarnické firmy, jimž patří většina českých cukrovarů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže chce podle Bednáře ubránit konečného spotřebitele před diktátem cen.

Analýzy ukázaly, že čtyřčlenná rodina spotřebuje průměrně během roku 145 kilogramů cukru. Kdyby se jeho cena zvedla o dvacet procent, musela by rodina vytáhnout z peněženky o několik set až tisíc korun ročně víc než dosud.

Fúzi firem Südzucker a Saint Louise Sucre sice povolila pro státy Evropské unie Evropská komise, ovšem se strukturálními podmínkami.

To znamená, že například v Belgii musí vzniklý kolos odprodat část svých podílů v tamních cukrovarech.

Státy mimo Evropskou unii většinou spojení zamítly. Slovenský úřad fúzi s konečnou platností nepovolil, maďarský udělal v první instanci totéž, firmy se odvolaly a nyní se čeká na definitivní rozhodnutí.

Trh by byl pod palcem
V případě sloučení zmíněných firem by zůstali na trhu s cukrem jen dva klíčoví vlastníci, přičemž vzniklý gigant by neměl prakticky žádnou konkurenci.

"Zabývali jsme se i otázkou dovozů, ale nedá se předpokládat, že by dovozci cukru byli schopni zajistit efektivní hospodářskou soutěž," dodal předseda Josef Bednář.

Nově vzniklá firma by měla k dispozici velkou kapacitu zásobníků cukru, a navíc by se jí výrazně zlepšila pozice při vyjednávání o cenách s obchodními řetězci.

K zamítnutí fúze přispěl také fakt, že dění na tuzemském trhu s cukrem již v současnosti omezují zákony například tím, že se musejí producentům udělovat licence.

Představitelé českých poboček obou společností se k rozhodnutí úřadu nevyjádřili. Ředitel pobočky firmy Südzucker, která ovládá Moravskoslezské cukrovary, konkrétně závody v Hrušovanech nad Jevišovkou a v Opavě, je podle své asistentky na dovolené.

Nikdo jiný informace nepodává. Ani vedení české pobočky Saint Louis Sucre, pod níž spadají cukrovary Němčice, Hrochův Týnec a Kojetín, nechtělo situaci komentovat s odkazem na to, že rozhodující bude stanovisko zahraničních vlastníků.

Proti rozhodnutí úřadu se již nemohou cukrovarnické firmy odvolat, jedině ho mohou napadnout soudní cestou.