Od smlouvy lze odstoupit kvůli nepravdivému ujištění prodejce

-
Jaroslava Vojáčková z Ovčár koupila podle katalogu zásilkové firmy sadu příborů z vysoce nerezové oceli za 895 korun. Protože některé kusy byly poškrábané a příbory se při sebemenší ruční manipulaci ohýbaly o více než 90 stupňů, výrobek sice později, ale ještě v záruční době osobně reklamovala. Když po týdnu dostala stejně nekvalitní výrobek, poslala jej zpět s průvodním dopisem, že jde o vadu, kterou nelze odstranit a jež brání řádnému užívání věci, a chtěla zpět peníze. Firma jí však balíček vrátila s tím, že peníze za zboží vracejí pouze tehdy, jestliže zákazník zboží pošle s originálem faktury a v původním balení, navíc v patnáctidenní zkušební lhůtě. Tyto podmínky paní Vojáčková nedodržela a chtěla vědět, jak má postupovat dál.

Úvodem je třeba říci, že paní Vojáčková má právo na odstoupení od kupní smlouvy mimo jiné i tehdy, jestliže ji prodejce ujistil, že příbory mají určité vlastnosti (například, že kvalitní ocel se neohýbá), anebo že výrobek nemá žádné vady, a toto tvrzení se ukáže nepravdivým. Jestliže Jaroslava Vojáčková řádně odstoupila od kupní smlouvy, vrátila zásilkové firmě příbory, a firma přesto odmítá vrátit zaplacenou částku, musí uplatnit svůj nárok soudní cestou. Na jejích právech nic nemění ani sdělení o patnáctidenní zkušební době. V daném případě zřejmě jde o možnost vrátit bezvadné zboží bez uvedení důvodu. Práva zákazníka vyplývající z odpovědnosti za vady tím však nejsou nijak dotčena.

Občanský zákoník, §597:

1) Jestliže dodatečně vyjde najevo vada, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, má kupující právo na přiměřenou slevu ze sjednané ceny odpovídající povaze a rozsahu vady; jde-li o vadu, která činí věc neupotřebitelnou, má též právo od smlouvy odstoupit.

2) Právo odstoupit od smlouvy má kupující i tehdy, jestliže jej prodávající ujistil, že věc má určité vlastnosti, zejména vlastnosti kupujícím vymíněné, anebo že nemá žádné vady, a toto ujištění se ukáže nepravdivým.