Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od úvěrové smlouvy bude možné odstoupit do 14 dnů, rozhodli poslanci

  13:18aktualizováno  15:25
Poslanci přijali novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která zvyšuje ochranu zájemců o úvěry. Zákon má také pomoci v boji proti lichvářským půjčkám. Klienti budou moci do 14 dnů odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu a finanční instituce budou muset prověřit, zda klient na půjčku má.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákon upravuje podmínky půjček tak, aby nedocházelo ke klamání klientů a zavádějícímu informování. Informace budou muset být například stejně výrazné, aby se zamezilo praxi, kdy je část smluvních podmínek psána malým a špatně čitelným písmem.

"Je to krok správným směrem. Klient se často rozhoduje špatně proto, že nemá základní informace. Měl by například vědět, jaké jsou všechny náklady spojené s úvěrem," řekl iDNES.cz provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Finanční instituce budou mít nově povinnost posoudit schopnost spotřebitele splácet půjčku a klient bude mít do 14 dnů právo bez udání důvodu odstoupit od úvěrové smlouvy, banka přitom nebude mít nárok na jakékoliv sankce. Zákon nicméně neupravuje vztahy u půjček v hodnotě menší než 5 tisíc a vyšší než 1 880 000 korun.

Spotřebitel zavedením zákona v neposlední řadě získá nárok vyrovnat své závazky kdykoliv před datem splatnosti. V tomto případě bude mít finanční instituce právo chtít po zákazníkovi úhradu nákladů spojených s předčasným splacením úvěrů.

Podle Nachera je nutné regulovat především splátkové firmy, které jsou ochotny půjčit prakticky komukoliv bez doložení příjmů. "Velké úvěry a hypotéky, které poskytují zejména velké banky, jsou regulované dost," dodal Nacher.

Půjčky se mohou prodražit

Nová pravidla se však mohou promítnout do ceny půjček, které možná podraží. Bankám totiž mohou vznikat dodatečné náklady kvůli klientům, kteří se rozhodnou odstoupit do dvou týdnů od úvěrové smlouvy, což dříve nešlo. Na to, aby mohly banky půjčovat, si totiž musejí samy půjčit.

Náklady stoupnou i firmám, které budou muset nově prověřovat věrohodnost klientů. To se týká hlavně splátkových firem.

"Na straně bank nevzniknou kvůli nutnosti prověřovat bonitu klientů žádné náklady, je to věc, která se standardně dělá a ustanovení zákona je namířené spíš na některé nebankovní poskytovatele, kterým je to jedno, zda na to člověk má nebo ne. Jsou zde ale jiná ustanovení, která minimální zdražení úvěrů přinést mohou," řekl iDNES.cz náměstek výkonného ředitele bankovní asociace Jan Matoušek.

Zákon, který zavádí evropskou legislativu do českého práva, nyní míří do Senátu. Poslanci jej ve středu přijali ve zrychleném řízení.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...



Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Najdete na iDNES.cz