Stát letos přidělí sportovcům rekordní částku, a to i na komerční akce

  1:00aktualizováno  1:00
Odbor sportu ministerstva školství letos přidělil na dotacích sportovcům přes pět miliard korun, což je nejvíc v historii. Jejich rozdělování je však zahaleno tajemství. Úřady nikde nezveřejnily, kdo a kolik dostal. A o přidělení dotací navíc rozhodují anonymní členové komisí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Do odboru sportu na ministerstvu školství (MŠMT) se zaměstnanci příliš nehrnou, aktuálně je čtvrtina míst neobsazená. Mimo jiné i kvůli obavě z výhrůžek neúspěšných žadatelů o dotace. 

„V momentě, když se zjistí, kdo zasahuje do dotačního procesu, máme s tím dost problémy, abychom pro ty lidi zajistili ochranu policie. Vyhrožují vám – posílají vzkazy, že vědí, kam vaše děti chodí do školy, kde se nachází vaše manželka, že auta jezdí rychle přes přechod,“ říká náměstek ministra školství pro řízení sekce sportu a mládeže Karel Kovář.

Členové komise jsou v utajení

O dotacích pro sportovní organizace spolurozhodují expertní komise. Jména členů jsou tajná – a zřejmě i zůstanou. „Komise jsou poradním orgánem. Výše dotace je určena metodikou, komise může dotaci upravit, rozhodnutí o dotaci v závislosti na její výši podepisuje na ministerstvu oprávněný státní úředník,“ vysvětluje proces Kovář.

Kvůli nedostatku lidí a také kvůli nové, administrativně náročné agendě odbor sportu nestíhá dotace vyplácet včas. Peníze měly dostat sportovní svazy do konce března, dostávaly je ale až v květnu. Což je například pro lyžaře po sezoně a olympionici odměnu za olympiádu inkasovali až v červenci.

Lokálním sportovním klubům, „klukům v trenkách“, přišly z nedávno vypsaného dotačního programu „Můj klub“ peníze ještě později. „Museli jsme zkontrolovat všech 4,5 tisíce žadatelů, kterým se rozdělovalo více než 900 milionů korun, a nedokázali jsme to dříve než do konce září,“ říká náměstek. Přiděluje se v průměru 228 tisíc na jeden klub a týká se to více než 500 tisíc dětí ve věku 6 až 23 let. Příští rok bude na odboru ještě větší frmol – kvůli popularitě programu je ministerstvo připraveno rozdělit až 1,4 miliardy.

Peníze jdou i na komerční akce

A při bude nový dotační program „Pohyb a zdraví“ – na podporu vícegeneračního sportu – pro rodiny a na sportovní aktivity prospěšné zdatnosti či zdraví. Pro začátek skromná alokace 100 milionů, půjde na veřejné sportovní akce, které dnes fungují komerčně, a tedy jen tam, kde se uživí – typově maratony, půlmaratony, lyžařské závody jako Jizerská 50, cyklozávody pro veřejnost či náborové akce jako Sporťáček.

Navzdory miliardovým částkám a velkému množství žadatelů a žádostí se dotace z neznámého důvodu spravují poněkud zastarale. „Informační systém Sport, vyvinutý vlastními silami, kam se dotace elektronicky zadávají, je funkční až od roku 2016. Do té doby se to dělalo papírovou formou a z ní si to administrátoři přepisovali do svých tabulek,“ líčí Kovář. 

I nadále chybí propojení na jiné IT systémy – spisovou službu, rejstříky státu, ekonomické a kontrolní systémy ministerstva. To je výhledově v plánu – ale až vznikne nová Agentura pro sport, kam se agenda dotací přesune.

Pokud by měl kdokoliv zájem se dozvědět, kolik jeho oblíbený klub či sportovní svaz získal na dotacích z různých programů, musí si o to na ministerstvu zažádat. „V současné době jsme do 24 hodin schopni zprávu podat. Ručně jsme dali dohromady informace z tabulek za posledních sedm let, záměr je dostat informace nové na webové stránky, které plánujeme spustit koncem října,“ říká Kovář. Za toto období rozdělilo ministerstvo mezi sportovce 16 miliard korun.

Kostlivci ve skříni

Z nepřehledného systému vyplouvají na povrch mnohá překvapení. S několikaletým zpožděním se teď například zjistilo, že sportovní svazy ve snaze získat více na dotacích započítávaly do počtu členů i nesportovce, ale i ty, kdo dávno neplatili příspěvky – posledním příkladem je kauza Autoklubu ČR, kterou šetří policie a kde MŠMT nárokuje zpět 308 milionů za roky 2010–2016.

Zeman hostil slavné sportovce, zahájili oslavy 100 let českého sportu

„Nyní se snažíme od organizací získat údaje o sportovcích, kteří se účastní soutěží, které svaz či sportovní organizace pořádá,“ říká náměstek. 

V červenci spustilo MŠMT rejstříky organizací, sportovců, trenérů a sportovních zařízení. Ověřit, že je dotyčný sportovec, a ne třeba nesportující člen rybářského spolku, je pro úřad téměř nemožné – spoléhá tedy na sportovní čest.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Najdete na iDNES.cz