Odboráři chtějí vědět, proč Siemens končí. Silnou korunu odmítají

  14:35aktualizováno  14:35
Odboráři bojují o zachování pracovních míst pro tisíc zaměstnanců pražské továrny Siemens na výrobu kolejových vozidel. Předáci ze svazu KOVO předložili vedení firmy své požadavky. Chtějí, aby společnost vysvětlila ekonomické důvody rušení závodu.

Zaměstnanci Siemens protestovali před zličínským závodem | foto: Michal Šula, MF DNES

Odboráři požadovali na dopolední schůzi se zástupci vedení podniku Siemens ustavení vyjednávací skupiny. "Nechceme jednat s nikým, kdo má pouze formální postavení," řekl předseda odborového svazu KOVO Josef Středula.

Podle mluvčího Siemensu Petra Sedláčka už firma pracuje na vytvoření seznamu osob, které budou s odboráři vyjednávat. "Budou tam lidé, kteří budou mít rozhodovací kompetence," řekl. Odboráři a zástupci firmy Siemens mají dvě společné priority: zachování co nejvíce možných pracovních míst v podniku na Zličíně a zachování průmyslové výroby.

Odboráři budou po firmě žádat vysvětlení ekonomických důvodů rušení pražského závodu. Odmítají přitom, že by oním důvodem byla silná koruna. Středula uvedl, že kvůli rekordnímu posilování koruny musí být naopak náklady na výrobu v Česku nejnižší.

Siemens to ale označil za "ekonomický nesmysl". "Jen mzdy se za poslední rok nebo dva zvedly o 70 procent z hlediska nákladů v eurech," sdělil mluvčí Siemensu.

Když zkrachuje jednání, budeme stávkovat
Šéf odborářů také varoval před snižováním hodnoty firmy. Zmínil, že v souvislosti s možným prodejem podniku, který zaměstnává skoro 1 000 zaměstnanců, může dojít k přesunu 150 inženýrů z Prahy do regionálních podniků. Tuto informaci má Středula z "důvěryhodných zdrojů", ale sám sdělil, že není podložená. "Pokoušel jsem se tu informaci ověřit a zatím její potvrzení nemám," reagoval mluvčí Siemensu.

Předák odborového svazu KOVO se také podivoval nad tím, že před rozhodnutím o ukončení výroby Siemensu v Praze byla v Německu uzavřena dohoda o ochraně pracovních příležitostí. "Proč totéž nebylo uzavřeno u nás? Proč s námi nikdo do té doby nejednal?" ptal se Středula.

"Jsme připraveni při konfliktu v průběhu jednání zastavit práci. Není to už jen výhrůžka, ale konstatování, protože za námi stojí všichni pracovníci," dodal šéf odborářů. Sedláček nedákázal odhadnout, jak budou další jednání probíhat.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Dámská a pánská volenka za 100 tisíc. Sezona tanečních startuje

Taneční pro mládež v tak masovém měřítku jsou unikát, který má obdoby jen na...

Kdo z absolventů tanečních by si nepamatoval, jak při střídavé mazurce vyzkoušel hned několik tanečních partnerů? Pro...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Další z rubriky

Aero představilo nový letoun L-39NG za účasti vládní špičky

Nová stíhačka L-39NG na oficiálním představení Aera Vodochody

Na pátečním „roll-outu“ společnost Aero Vodochody poprvé představila finální podobu nového letounu L-39NG. Letoun by...

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...

Módní trh na roztrhání. Česko si vyhlédl další německý e-shop

Čísla by nám měli usnadnit orientaci ve velikostech, občas to bývá ale naopak....

Nové e-shopy dál vstupují na český trh s módou. Krátce po vstupu německého Zalanda expanduje do České republiky další...Najdete na iDNES.cz