Odboráři do stávky za Míla nepůjdou

Šéfové odborů z elektráren společnosti ČEZ se narychlo sešli v Mělníku. Jednali o tom, zda kvůli odvolání šéfa firmy Jaroslava Míla vyhlásí stávkovou pohotovost. Nesouhlasí totiž s vládními kroky v této státní firmě. Stávka nakonec zatím nebude, ale odbory chtějí jednat s kabinetem.

K TÉMATU ČTĚTE:
Vlastníci ČEZ sesadili z funkce Míla

Dozorčí rada ČEZ Míla odvolala z funkce ve čtvrtek večer. Odborům se nelíbí, že se šéf firmy musel poroučet údajně kvůli snaze firmy koupit Severočeské doly a Sokolovskou uhelnou.

"Ne, z tohoto důvodu stávka nebude. Chystáme se ale na vládu, kterou jsme vyzvali k jednání o privatizaci Severočeských dolů," prozradil během jednání Luděk Prokop z Odborového svazu energetiků.

V závěrečném usnesení pak stojí: "Chceme, aby vláda umožnila ČEZ soutěž o Severočeské doly. ... Svým postupem vláda zvýhodňuje jediného účastníka soutěže a naopak energetickou společnost navzdory všem pravidlům z ní vyřazuje."

Kromě jiného elektrárenské odbory požadují i rozpuštění současné prrivatizační komise, kterou tvoří dva zástupci ministerstva průmyslu, dva monisterstva financí a jeden z Fondu národního majetku.

"To je podle kolegů odborářů nerovnováha vůči dalším dvěma odborníkům v komisi," uvedl Miroslav Tlapák z mostecké centrály hornických odborů.

Chtějí také, aby vláda nevyvíjela nátlak na statutární orgány ČEZ. Odboráři jsou už nějaký čas velkými zastánci toho, aby výrobce elektrické energie doly privatizoval.

Považují totiž tento způsob za jedinou cestu, jak se ujistit, že s novým majitelem nepříjde propouštění.

"Účast ČEZ v privatizaci dolů by měla být v zájmu státu. ČEZ by byl silnější a měl by šanci obstát," řekl Prokop ČTK.

Míla odvolala dozorčí rada na žádost zástupců ministerstva průmyslu a obchodu. Stěžovali si na špatnou komunikaci s ním. Stát v ČEZ vlastní dvě třetiny akcií.

,