Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odboráři z Plusu budou protestovat proti ponižování

  11:46aktualizováno  18:50
"Ponižování a bezprecedentní diskriminace". Tak označují zaměstnanci společnosti Plus-Discount vztah managementu k nim. Na čtvrtek proto svolali demonstraci před jednou z prodejen řetězce, kde se hodlají svých práv dovolat. Před kterou prodejnou Plus demonstraci uspořádají, zatím tají.
Ponižují nás, budeme protestovat, vzkázali odboráři Plusu. Ilustrační foto

Ponižují nás, budeme protestovat, vzkázali odboráři Plusu. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Čas i přesné místo chtějí odboráři oznámí až ve čtvrtek ráno, uvedl předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner.

"Protest bude zaměřen proti bezprecedentní diskriminaci a dlouhodobému ponižování pracovníků ze strany managementu (společnosti Plus-Discount). Zaměstnanci (prodejny Plus) jsou připraveni i před médii vypovídat o svých zkušenostech," podotkl.

Plus - Discount ale takové jednání odmítá. "Jednat chceme u kulatého stolu, nikoliv na ulici před prodejnou," vzkázal jednatel společnosti André Rinnensland.

"Jsme jediným diskontním řetězcem, který jednoznačně projevil vůli uzavřít kolektivní smlouvu. O pokroku v jednání jsme dnes písemně informovali i senátora Milana Štěcha, předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Naší hlavní zásadou je pečlivé dodržování zákonných norem ve všech zemích, ve kterých podnikáme," dodal Rinnensland.

Odboráři se dostali do křížku s vedením společnosti Plus-Discount již loni. Odborový svaz tehdy obvinil šéfy diskontního řetězce, že se nevybíravým způsobem snaží překazit fungování odborové organizace v této obchodní firmě a nepohodlných odborářů se zbavují například pomocí nebývale tučného odchodného či různých výhrůžek. Vedení Plus-Discount tehdy obvinění odborářů odmítlo.

Obchodní řetězce porušují práva svých zaměstnanců poměrně často. Podle údajů Ekologického právního servisu (EPS) inspektoráty práce za posledních 12 měsíců zjistily u sedmi největších obchodních řetězců 627 případů porušování pracovněprávních předpisů. Hypermarkety například svým zaměstnancům neposkytují zákonem stanovenou přestávku na jídlo, aspoň dvanáctihodinový odpočinek mezi dvěma směnami a ani povinný odpočinek v týdnu.

Podle EPS inspekce odhalila i nadměrné nařizování práce přesčas, špatné zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, uvádění nesprávných údajů do zápočtového listu či nesrovnalosti ve vedení evidence docházky. Některé hypermarkety zase svým zaměstnancům přidělovaly práci, která neodpovídala jejich zdravotnímu stavu, jiné zase pracovníkům odpíraly přístup ke kolektivní smlouvě. 

Společnost Plus-Discount letos na jaře v Česku provozovala 121 diskontních prodejen a její vedení plánuje v nejbližších třech až pěti letech počet obchodů zdvojnásobit. Investice do rozšiřování sítě a jejího logistického zázemí mají přesáhnout sedm miliard korun.

Expanzi plánuje diskontní řetězec po celé ČR, především v regionech, kde dosud není zastoupen. Plus-Discount působí na českém trhu od roku 1992 a za posledních pět let investoval do rozvoje obchodní sítě v ČR téměř 1,7 miliardy korun.

Diskontní prodejny v tvrdém souboji o českého zákazníka již předběhly supermarkety, které v 90. letech minulého století tuzemskému trhu dominovaly. Zatímco supermarkety v květnovém průzkumu společností Incoma Research a GfK Praha jako hlavní nákupní místo potravin uvedlo 16 procent českých domácností, tak do diskontů chodí nakupovat již 22 procent lidí.

Největší oblibě se v Česku ale stále těší hypermarkety, které preferuje 39 procent domácností. Skupině Tengelmann, která v Česku kromě diskontních obchodů Plus provozuje i hobbymarkety Obi, loni podle předběžných údajů společnosti Incoma Research a časopisu Moderní obchod patřilo s tržbami 19 miliard korun mezi deseti největšími obchodníky šesté až sedmé místo, o které se dělila s obchodním řetězcem Globus.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Taxikáři znovu hrozí protesty, memorandum s Uberem považují za hru o čas

Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám už druhý den (9....

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat...

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Čtvrtina kuřecích prsou obsahovala salmonelu, antibiotika ne

Ilustrační snímek

Kuřecí prsní řízky mají díky libovosti a vysokému obsahu svalových bílkovin punc zdravého masa. Analýza jedenácti...

Najdete na iDNES.cz