Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci: Byty dál zlevní

  8:21aktualizováno  8:21
Ceny bytů klesají už druhé čtvrtletí po sobě, ale tentokrát svůj pád zrychlily. Dokládají to čerstvá čísla ČSÚ. A navíc - vše nasvědčuje tomu, že pád bude pokračovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Zatímco v prvním kvartále se ceny bytů podle statistiků oproti předchozímu čtvrtletí snížily v průměru o necelá tři procenta, od dubna do června padaly dolů téměř dvojnásobnou rychlostí.

V celém Česku klesly o 5,5 procenta, v Praze o procento méně, mimo Prahu se propadly přes šest procent. "Naplňuje se tak náš základní scénář, podle kterého by letos měly ceny bytů poklesnout v průměru o 12,5 procenta," komentuje čerstvá čísla Michal Hlaváček z České národní banky, která odhadovala, že výkonnost ekonomiky při této variantě oslabí přes dvě procenta.

Podle Dannyho Hochmanna, který nyní pracuje v tuzemsku jako realitní poradce, ale ještě před dvěma lety prodával domy na Floridě, bude propad cen bytů v delším časovém údobí ještě výraznější.

"V následujících dvou letech očekávám propad cen v průměru o třicet až čtyřicet procent," odhaduje sedmačtyřicetiletý konzultant, který se v realitním byznysu pohybuje přes dvacet let.

Ačkoliv tuzemské banky podle něj půjčovaly peníze mnohem opatrněji než jejich americké protějšky, určitá podobnost mezi oběma zeměmi podle něj je. "Titulky novin před dvěma lety hlásaly, že ceny prošly dnem a čeká je stagnace a růst. Následoval však ještě hlubší propad. V Česku to bude podobné, i když mírnější," tipuje Hochmann.

Jiní lidé v oboru nejsou tak pesimističtí. Podle poradenské firmy King Sturge, která se zaměřuje na reality, nás popsaný scénář nečeká.

"Americké banky poskytovaly hypotéky každému na potkání. Při poklesu ekonomiky je tak jejich klienti nebyli schopni splácet. V Česku byly banky mnohem opatrnější," vysvětluje analytik poradenské firmy Ondřej Novotný.

Podle něj je však možné, že ceny bytů spadnou letos výrazněji, než předpokládá ČNB, a to až o 15 procent. Kdo si tak letos o Vánocích koupí průměrný osmašedesátimetrový byt v Praze, může na něm oproti loňským svátkům ušetřit až 650 tisíc.

Větší pokles čeká opomíjené byty

Odhad poklesu však platí jen tehdy, pokud se do celkového výpočtu zahrnou všechny byty najednou. Jde o staré činžáky či paneláky, rodinné domy, čerstvě dokončené novostavby či byty, které leží v nabídce stavitelů více než půl roku po dokončení a jako ležáky se musí prodat hluboko pod nabízenou cenou.

"Paneláky mají už největší propad za sebou, takže nejdou určit za lídry zlevňování. Největší pokles cen se tak dotkne těch nemovitostí, ať už starých či nových, které leží ve špatné lokalitě, tedy nemají ve svém okolí dostatek obchodů a firem nabízejících potřebné služby, jde se k nim špatně dostat hromadnou dopravou a nemají kolem sebe žádnou zeleň," vyjmenovává analytik poradenské firmy King Sturge Ondřej Novotný.

Podle něj klesnou ceny bytů letos více než o desetinu a možná až o 15 procent. Rodinné domy pak budou svou hodnotu ztrácet pomaleji, protože je o ně v letošním celkovém třetinovém propadu poptávky po bydlení zatím větší zájem.

Existují však lokality, kterých se pokles cen pravděpodobně nedotkne. "Ve středně velkých městech, kde je cenová hladina ve srovnání s ostatními regiony relativně nízká, mohou ceny bytů růst třeba o desetinu," tipuje Novotný.

Takovýto vývoj mohou podle něj zažít například České Budějovice, Ústí nad Labem, Mělník či Benešov, kde se na konci loňského roku dal koupit 68metrový byt za 2,8 milionu korun. Letos v prosinci však cena benešovského obydlí může vyrůst přes tři miliony, takže nový kupec může při vyčkávání "prodělat" téměř 300 tisíc.

"Bude záležet na tom, co se bude v regionu a jeho okolí dít. Pokud by podniky začaly ještě výrazněji propouštět a ekonomika by letos neměla mít to nejhorší za sebou, tak tento scénář padá," doplňuje Novotný s tím, že pak by ceny realit pokračovaly v dalším sestupu i v příštím roce namísto jejich očekávané stagnace či mírného posilování.

Levný byt jde sehnat i dnes

V hlubší propad cen věří například Vladimír Fichtner ze stejnojmenné poradenské firmy. "Ceny bytů se v Česku budou vyvíjet podobně jako ve Spojených státech, kde klesaly tři roky. My máme zhruba rok za sebou a další dva nás ještě čekají, i když developeři říkají, že to nenastane," odhaduje Fichtner. Přestože hodnota realit během následujících dvou let podle něj klesne až o čtyřicet procent, i dnes jde udělat dobrý obchod a vyjednat si až třicetiprocentní slevu.

"Musíte nalézt dobře motivovaného prodávajícího, tedy například starší manžele, kteří chtějí rozdělit peníze mezi své děti, nebo developera, který se chce zbavit posledních neprodejných bytů," radí Fichtner.

Při úvahách o tom, zda koupit nemovitost dnes, či čekat na další pokles cen, musí lidé podle expertů počítat s tím, že banky budou kvůli zhoršujícímu se ekonomickému vývoji ještě zpřísňovat své podmínky, za kterých poskytují hypotéky.

Podíl nesplácených hypoték totiž podle ČNB roste. Dnes se podíl ohrožených úvěrů na bydlení pohybuje kolem dvou procent, v následujících dvou letech by mohl vzrůst až na 4,5 procenta.

"Banky budou zřejmě snižovat své odhadní ceny nemovitostí, takže lidé budou muset při koupi bytu připlácet vyšší částku v hotovosti," říká Novotný.

Problém dostat půjčku budou mít podle něj i lidé, kteří třeba jen jednou nezaplatili útratu za telefon. A to i přesto, že jinak vydělávají kolem 80 až 100 tisíc korun hrubého, a problém s hotovostí tak řešit nemusí.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Ovocná limonáda Vitacit. Nápoj, který do pádu socialismu nikdo nepil

Ilustrační snímek

Téměř před padesáti lety se zrodil v továrně na výrobu kyseliny citronové prášek na bázi kyseliny citronové a cukru...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Najdete na iDNES.cz