ilustrační snímek | foto: Luděk Ovesný

Rakovinotvorné maso? Čeští uzenáři studii zdravotníků zpochybňují

  • 174
Zástupci českého masného průmyslu a zemědělských organizací zpochybňují studii Světové zdravotnické organizace WHO, podle níž průmyslově zpracované maso způsobuje rakovinu tlustého střeva. Redakcí iDNES.cz oslovení odborníci se domnívají, že závěry dokumentu je třeba brát s rezervou.

Závěry nově zveřejněné studie Světové zdravotnické organizace uvádějí, že už pouhých 50 gramů slaniny denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny až o 18 procent. Uzeniny se tak ocitly na seznamu neprospěšných látek, kde už figuruje třeba plutonium nebo alkohol (více čtěte zde).

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jana Stibala je Světová zdravotnická organizace politickou organizací a jako taková podléhá lobby jednotlivých skupin a států.

Uzeniny způsobují rakovinu, potvrdila WHO. Dala je na seznam k plutoniu

„Ractopamin, což je jedna z látek, které se v USA používají ve výkrmu prasat jako stimulátor růstu a které mají podle většiny světa nějakou souvislost se zdravotními problémy, označuje WHO jako zdravou látku. Na druhé straně vám řeknou, že vepřové maso je škodlivé,“ kroutí hlavou.

Každý Čech spotřebuje ročně kolem 40 kilogramů vepřového masa a asi devět kilogramů hovězího masa. Zdravotníci čas od času varují, že masa jíme příliš.

„Do doporučení zdravotníků se bohatě vejdeme,“ namítá nicméně ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina. Také on pochybuje o výsledcích nové studie, zprávu světových zdravotníků označil za poplašnou.

V USA či Německu masa spotřebují víc

„Když srovnáte spotřebu červeného masa a uzenin v ČR a v USA nebo v Německu, dojdete v závěru, že tam se těchto potravin konzumuje znatelně víc. Přitom v Česku je z nějakého důvodu vyšší incidence vzniku rakoviny tlustého střeva. Kdyby platila průkazná souvislost mezi vznikem rakoviny a spotřebou masa, jak o tom píše WHO, tak by přece z logiky věci v těchto zemích musel být výskyt rakoviny tlustého střeva vyšší než v ČR,“ uvažuje Katina.

Podle něj výsledky studie může zkreslovat mnoho věcí. „Někdo více kouří, jiný požívá alkohol, někdo žije nedaleko chemické továrny, jiný pije méně kvalitní vodu,“ řekl.

Tuk a dehet vede k rakovině odjakživa, říká lékař o uzení. Tabák je horší

Dodává, že maso je naopak v určitých ohledech a množství zdraví prospěšné. Je zdrojem esenciálních aminokyselin, které jsou základním stavebním kamenem bílkovin a zdrojem energie. „Samozřejmě, když člověk nemá vysoký energetický výdej - třeba má sedavé zaměstnání nebo nesportuje - musí to pro něj být jasný signál, že uzenin a tučného nemůže konzumovat tolik.“

Také WHO však připouští, že maso obsahuje důležité látky. Je zdrojem železa, zinku a vitamínu B12, který podporuje krvetvorbu a udržuje v chodu nervový systém.

14. října 2014

Studii bere s rezervou také skupina Agrofert, pod níž spadá několik výrobců masných produktů: například Kostelecké uzeniny, Kmotr - Masna Kroměříž, Krahulík a společnost Animalco - poslední jmenovaná je největším obchodníkem s masem v Česku. Do Agrofertu patří také mediální skupina MAFRA, pod kterou spadá portál iDNES.cz a deník MF DNES.

„Snažíme se identifikovat sdělení zprávy. Dle nám dostupných informací totiž do horší kategorie 1 spadá třeba dýchání vzduchu či konzumace vína, do kategorie 2B zase potírání sluncem spálené pokožky Aloe Vera či pití kávy,“ reagoval mluvčí Agrofertu Jan Pavlů.

„Do kategorie 2A, kam by mělo být zařazeno i červené maso a uzeniny, spadá například práce kadeřníka. V zahraničí navíc závěry studie vyvolaly rozporuplné reakce. Zatím ani nevíme, jak byly maso a uzeniny hodnoceny či s jakým cílem,“ dodal Pavlů.

„V minulosti se již nejednou objevily ve veřejném prostoru ‚zaručené‘ informace, že to či ono lidem škodí, načež se posléze ukázalo, že nebyly vzaty do úvahy veškeré další vlivy. A i tato zpráva, pokud víme z reakcí v zahraničí, vzbudila mezi odborníky značné diskuse a ani zdaleka s ní nesouhlasí všichni experti,“ reagoval mluvčí Hamé Petr Kopáček. Hamé samotné uzeniny nevyrábí.