Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci: Supermarketů je v Pardubickém kraji málo

  10:15aktualizováno  10:15
Velké řetězce obsadily Pardubice a jen pomalu se šíří do ostatních měst. Lidé z menších měst v kraji mají na výběr především z nabídky levných diskontů, které nabízí menší sortiment zboží. Za většími nákupy tak dojíždí i desítky kilometrů do Pardubic či Hradce.
Města se už příchodu obchodních řetězců nebrání, naopak se je snaží přilákat

Města se už příchodu obchodních řetězců nebrání, naopak se je snaží přilákat | foto: Daniel BeranMF DNES

Zatímco v Pardubicích je nabídka obchodních řetězců pestrá, v jiných částech kraje loga větších obchodních řetězců schází.

„Pardubický kraj patří mezi regiony, kde je síť supermarketů poměrně řídká. Samotné Pardubice se naopak řadí k městům, kde je nákupních středisek na počet obyvatel naopak hodně,“ říká František Diviš ze společnosti Incoma Research.

Podle Diviše je rozložení obchodních řetězců nevyvážené. Supermarkety natlakované Pardubice, a naopak řetězci ještě neobsazená jiná města způsobují nákupní turistiku.

Akční leták Kaufland

Navštěvujete rádi prodejny Kaufland?

Aktuální leták Kaufland a všechny nejlepší nabídky z letáků vždy najdete na AkčníCeny.cz.

V odlehlejších lokalitách lidem nezbývá, než jednou nebo několikrát týdně cestovat za velkými nákupy desítky kilometrů do nejbližších měst. „Bydlím v Jablonném nad Orlicí a není tu žádný lepší obchod, takže tu pomalu nic neseženu. Na nákupy proto musíme jezdit do Svitav nebo Moravské Třebové,“ řekla Alena Zikmundová.

Hlad po supermarketech trvá
Ale i menší města, kde si lidé mohou vybírat ze dvou až tří marketů, svojí nabídkou mnohdy kupující neuspokojí. Například v Hlinsku mohou lidé nakupovat pouze v diskontech. „Za kvalitnějším zbožím musí lidé dojíždět čtyřicet padesát kilometrů,“ řekl starosta Hlinska Robert Vokáč. „Hlinsko určitě postrádá větší supermarket, kde by kromě velkoplošné prodejny s pěti až sedmi tisíci druhů zboží byla i nákupní pasáž,“ dodal.

Podobně uvažuje i místostarosta Litomyšle Vladimír Novotný, kde mají lidé na výběr ze tří nákupních středisek. „Určitě bychom ještě jeden supermarket uvítali, lidé často dojíždějí za nákupy do jiných měst,“ uvedl.

Mapa supermarketů se podle odborníků ještě několikrát promění. Z kraje naposledy zmizel obchodní řetězec Julius Meinl. „Část našich obchodů odkoupil Ahold, který provozuje sítě Hypernova a Albert. Jediný obchod, který jsme měli v Pardubicích, ale provozovat nebude,“ uvedl tiskový mluvčí firmy Tomáš Fiala.

Naopak do konce roku dostaví už třetí svoji pobočku v Pardubicích Lidl. Polepší si také lidé z České Třebové, kteří poprvé vjedou do nonstop otevřeného Teska na podzim. Těsně před Vánocemi na peněženky zákazníků zaútočí také nově postavený chrudimský Kaufland.

Vede Penny Market
Které obchody mají lidé v Pardubickém kraji nejvíce po ruce? V žebříčku necelé padesátky supermarketů a diskontů v kraji vede s jedenácti prodejnami síť Penny Market. Početní převahu získala i síť obchodů Albert společnosti Ahold.

Penny Market s Plusem nebo Lidlem co do počtu diskontů v kraji vedou. Lákají zákazníky především na levné zboží. Širokým výběrem však předčit velké supermarkety nemohou, a řada lidí raději dojíždí za nákupy do větších obchodních řetězců.

„Supermarket je poměrně daleko, až v Šumperku. Je pravda, že u nás moc velký výběr není, a lidé jezdí nakupovat jinam,“ řekl starosta Králík Dušan Krabec.

Česká Třebová bude mít Tesco
Například v České Třebové se těší na nové Tesco, které podle tiskové mluvčí firmy Jany Matouškové otevře společnost na začátku listopadu. „Do města bude pravděpodobně jezdit za nákupy celý region. V objektu hypermarketu vznikne šedesát až osmdesát bytů. Také centrum města bude nyní lépe využité. Navíc jednáme o prodeji bývalé teplárny vedle hypermarketu, kde by se příští rok mohlo stavět velké obchodní centrum,“ řekl starosta Jaroslav Zedník.

Zatímco Pardubice mají s jedenácti supermarkety a hypermarkety nadstav, Chrudim nové řetězce ještě vítá. Hypernova, kterou provozuje společnost Ahold, již obsadila Svitavy a Chrudim. Kaufland si zatím vyhlédl jen Chrudim a na podzim již chystá otevřít.

„Vzpomínám si, jak první provozovatel supermarketu váhal, zda se mu vyplatí do města přijít. A nyní k nám míří jeden řetězec za druhým a bojují o každého zákazníka na Chrudimsku,“ uvedl před časem starosta Chrudimi Ladislav Libý.

Do Chrudimi míří ještě jeden obchodní řetězec. Který to ale bude, zatím není jisté. Původně ohlášené Tesco se podle tiskové mluvčí firmy ale usídlit v okresním městě nechystá.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz